13 kişinin öldüğü bombalı akın davasında gerekçeli karar açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyarbakır’da Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Lider ile Ziya Pir’in Terörle Gayret Şubesinde sorgulandığı sırada 4 Kasım 2016 günü Emniyet Müdürlüğü binası önünde bomba yüklü minibüsle düzenlenen intihar hücumunda, otobüs duraklarında okula ve işe gitmek için bekleyen Habibe Aydın, Halime Bulut, Hava Fidanboy, İsmail Mavitaş, Kadri Tabier, Mehmet Hanefi Boğa, Merve Erman, Recai Altay, İstek Çınar, Semih Turgut, Zeynep Sevinçer, Muhammet Can Eringin (3 aylık bebek) ile Suriye asıllı Abdurrahman Hasan hayatını kaybetmiş, 538 kişi yaralanmış, 5 bina büsbütün yıkılmış, onlarca bina, işyeri ve araç ağır hasar görmüştü.

Olayın failleri oldukları gerekçesiyle 6 sanığı 14 sefer ağırlaştırılmış müebbet, 8070’er yıl mahpusla cezalandıran mahkeme gerekçeli kararını tamamladı.

TEPEDEN TIRNAĞA TNT VE RDX ARTIKLARI ÇIKTI

Kararda, olayda kullanılan bomba yüklü aracın ruhsat sahibinin Ramazan Budak olduğu, Olay yerinden toplanan ceset modüllerinin DNA karşılaştırmasında intihar saldırısını ise terörist Emrah Dayan’ın gerçekleştirdiği bildirildi.

Sanıklar Yılmaz ve Serdar Budak’ın olay sonrasında bombalı aracın sahibi Ramazan Budak’ın kardeşleri oldukları ve Budak’ı Siirt’e kaçırdıkları belirtildi. Sanıklar Yılmaz ve Serdar Budak, Suat Sular, İshak Tayar ve Mehmet Emin Ekmen’in Siirt Ordu meskeni önünde tıpkı gün yakalandıkları kaydedildi.

Gerekçeli kararda, yakalanan sanıkların üzerlerindeki pantolon, ayakkabı, kazak, eşofman ve montlarında TNT, RDX ve antimon elementi patlayıcı artıkları tespit edildiği tabir edildi.

FİKİR VE HAREKET BİRLİKTELİĞİ İÇİNDE HAREKET ETTİLER

Kriminal polis laboratuvarınca düzenlenen raporda, antimon elementinin günlük ömürde kullanılan eşyalardan bulaşma riskinin çok düşük olduğu, fakat sanıkların üzerinde çıkan patlayıcı artıklarının yüksek ısı ve basınçla meydana gelen ağır elementler sonucu oluştuğu bildirildi.

Sanıkların kıyafetlerinde ve ayakkabılarında TNT ve RDX kalıntıları tespit edilmesi karşısında savunmalarının cezadan kurtulma uğraşına yönelik olduğu ve toplanan kanıtlar kapsamında prestij edilme imkanı bulunmadığına vurgu yapıldı.

Kararda, bombalı taarruzda kullanılan minibüsün patlamadan yarım saat evvel sanıkların çalıştığı işyerine yakın noktada PTS sisteminde imgeleri de bir bütün olarak dikkate alındığında 6 sanığın da intihar saldırısını düzenleyen terörist Emrah Dayan ile araç ruhsat sahibi olan ve Siirt’e kaçırılan terörist Ramazan Budak’la fikir ve hareket birliği içinde iştirak halinde bombalı hücum olayını gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

ÖLDÜRÜLEN TERÖRİSTİN ÜZERİNDE KİMLİK BİLGİLERİ ÇIKTI

Sanık Turgay Ebrem’in Lice’de öldürülen terörist Ahmet Eğin’in üzerinden çıkan dokümanlarda, sanığın kapalılığını sağlamak için Şoreş kod ismini kullandığı, aksiyon ünitesinde faaliyet yürütmek için eğitim aldığı, açık adres ve kimlik bilgilerinin yer aldığı söz edildi.

İstanbul’da Fatma Gül isimli kişinin konutunda ele geçen ve terör örgütünün dağ takımına hitaben yazılmış bir dokümanda ise sanık Ebrem’den, “Alanımızda tahliye olanlara dair bilgilendirmemizdir. Turgay Ebrem 24 Nisan’da tahliye oldu. 2.5 yıldır zindanda. Gerillalaşma noktasında kesin ve net olarak kelam verdi.

Kadro tezi çoktandır olmuştur. Devrimci selam ve saygılar” diye kelam edildiği bildirildi.

Gerekçeli kararda, sanık Turgay Ebrem’in savunmasında bombalı aracı temin eden ruhsat sahibi Ramazan Budak’ı tanımadığını ve bu şahısla hiçbir biçimde görüşmediğini belirtmiş olmasına karşın kendi kullandığı GSM çizgisiyle terörist Budak ile 5 başka sinirle görüşme yaptığı HTS kayıtlarıyla tespit edildiği anlatıldı.

Sanığın yakalandığı gün kıyafetlerindeki RDX artıkları da dikkate alındığında akında etkin rol aldığı kaydedildi.

KAÇMA İHTİMALLERİ YÜKSEK OLDUĞU İÇİN TUTUKLAMA KARARI

Sanıkların yargılama sırasında pişmanlık göstermedikleri için cezalarında düzgün hal indirimi uygulanmadığına dikkat çekilen kararda, aldıkları ceza ölçüsüne bakıldığında olağan hayat akışına nazaran kaçma tarafında karine oluştuğu ve isimli denetim önlemlerinin sanıkların kaçmasını engellemeye kâfi caydırıcılıkta olmaması nedeniyle hükmen tutuklanmalarına karar verildiği anlatıldı.

Sanıklardan Suat Sular, tutuklama kararı öğrenir öğrenmez göçmen kaçakçılarının yardımıyla Yunanistan’a kaçmak isterken Edirne İpsala hududunda, sanık Mehmet Ekmen ise Mardin’de yakalanmıştı. Başka 4 sanığın yakalanması için 81 vilayette polis ve jandarmanın çalışmaları sürüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
13 kişinin öldüğü bombalı akın davasında gerekçeli karar açıklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin