AB ülkeleri doğalgaza tavan fiyatını tartışmaya devam ediyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, doğalgaza tavan fiyat getirilmesinde uzlaşı sağlayamazken, güç bakanları mevzuyu gelecek ay düzenleyecekleri harika toplantıda tekrar ele alacak.

AB üyesi 27 ülkenin güç bakanları, Avrupa’daki güç krizine karşı alınacak tedbirleri görüşmek üzere Lüksemburg’da bir ortaya geldi.

Toplantı bitiminde açıklamalarda bulunan AB Devir Lideri Çekya’nın Sanayi ve Ticaret Bakanı Jozef Sikela, “Gaza tavan fiyat uygulanması ve TTF’deki (Avrupa gaz piyasası) düzeltme sistemini görüştük. Bu düzenek hakkında hayli farklı görüşlerimiz var.” değerlendirmesinde bulundu.

Sikela, gaz fiyatını sınırlamanın, piyasadan gaz tedarik edilmesini olumsuz etkilememesi gerektiğini vurguladı.

Komisyonun, geçen hafta yüksek güç fiyatlarını düşürmeye yönelik üçüncü acil durum tedbir paketini sunduğunu hatırlatan Sikela, AB başkanlarının, Komiteye elektrik üretimi için gaz fiyatının sonlandırılması da dahil olmak üzere daha fazla adım atması davetinde bulunduğunu belirtti.

Jozef Sikela, güç bakanlarının paketin temel ögelerini belirlemek üzere “genel bir tartışma” gerçekleştirdiklerine işaret etti.

“Bakanlar, ortak gaz alımına odaklanmamız gerektiği konusunda anlaştılar” diyen Sikela, üye ülkelerin, elektrik ve gaza dinamik fiyat üst sonu getirilmesine de geniş ölçüde dayanak verdiklerini söz etti.

Bu fiyat üst sonunun bilhassa panik durumunda piyasalarda çok artışları önleyeceğini söyleyen Sikela, paketin kabul edilmesi için güç bakanlarını 24 Kasım’da harika toplantıya çağırdığını vurguladı.

İspanya ve Portekiz’de uygulanan ve elektrik üretiminde kullanılan gazın fiyatını sınırlayan “İber Yarımadası modeli” konusunda Sikela, “Tartışmamızı daha ileriye taşıyabilmek için somut bir Komite teklifine muhtaçlığımız var.” dedi.

YAPILARIN GÜÇ PERFORMANSI YÜKSELTİLECEK

Sikela, toplantıda yapıların güç performansları konusunu da ele aldıklarına dikkati çekerek, Avrupa’da gücün yüzde 40’ının yapıların ısınması ve aydınlatılması üzere alanlarda tüketilmekte olduğunu anlattı.

Binaların ortalama güç performansının iyileştirilmesinin uzun devirde çok yararları olduğuna işaret eden Sikela, bu mevzuda bakanların bir uzlaşı sağladıklarını, düzenlemeyi, Avrupa Parlamentosu (AP) ile müzakereye başlayacaklarını aktardı.

Öte yandan, uzlaşıya nazaran, 2030’dan itibaren bütün yeni binaların ziyanlı gaz salmayacak biçimde sıfır emisyonlu olması, mevcut binaların da 2050 yılına kadar emisyonsuz hale getirilmesi öngörülüyor.

DETAYLI GÖRÜŞMELER YAPILIYOR

AB Kurulu Güçten Sorumlu Üyesi Kadri Simson da “Enerji önlemleri konusunda nasıl ilerleyeceğimizi ayrıntılı biçimde görüştük.” diye konuştu.

Simson, son güç paketinin, bir sonraki bakanlar toplantısına kadar onaylanmaya hazır hale gelmesini beklediğini tabir etti.

Bakanların, ortak gaz alımını güçlü biçimde desteklediklerini söyleyen Simson, bunun kabul edilmesi halinde gelecek yıl depolardaki gazın en az yüzde 15’inin ortak biçimde tedarik edileceğini anlattı.

Yüksek gaz fiyatları konusunu da görüştüklerini belirten Simson, Avrupa gaz piyasası olan TTF’de çabucak kullanılabilecek bir dinamik üst hudut oluşturmayı teklif ettiklerini, bu teklifin ayrıntıları üzerinde çalışacaklarını kaydetti.

Simson, “Elektrik üretimi için gaz kullanımına ait üst hududu maliyet ve yarar tahlili de dahil olmak üzere ayrıyeten inceleyeceğiz.” sözünü kullandı.

UKRAYNA ELEKTRİK ALTYAPISINA DAYANAK ÇAĞRISI

Rusya’nın, Ukrayna elektrik altyapısına hücumları konusunun da toplantıda görüşüldüğüne işaret eden Simson, “AB’nin ivedilikle Ukrayna’daki hasarlı altyapıyı süratle değiştirmek için dayanağı artırması gerekiyor.” açıklamasında bulundu.

LİDERLER GÜÇ DORUĞU YAPMIŞTI

AB üyesi ülkelerin önderleri, geçen hafta Brüksel’de gerçekleştirdikleri dorukta, güç krizini ele almıştı.

Liderler, doğalgaza tavan fiyat uygulanması konusunda mutabakat sağlayamazken, tavan fiyatın muhtemel sonuçlarını belirlemek üzere çalışmalar yapılmasına karar vermişti.

AB Kurulundan ortak gaz alımı, gaz depolarının doldurulması ve emniyetli ortaklarla müzakerelerin hızlandırılması bahislerinde çalışmaları tamamlamasını ve süratle somut teklifler hazırlamasını isteyen önderler, 2023’ün başına kadar gaz piyasasındaki şartları daha hakikat yansıtan yeni bir tamamlayıcı kriterin belirlenmesi, fiyatları derhal sınırlamak için doğalgaz süreçlerinde süreksiz bir dinamik fiyat koridoru kurulması konusunda ve elektrik üretiminde gaz fiyatını sınırlamak için süreksiz bir çerçeve belirlenmesi üzerinde de çalışmalar yapılmasını talep etmişti.

Öte yandan, AB Kurulunun geçen hafta açıkladığı son güç paketinde pek çok üye ülkenin talep ettiği ithal doğalgaza direkt tavan fiyat getirilmesi yer almamıştı.

Aralarında Fransa, İtalya, İspanya ve Belçika’nın da bulunduğu AB üyesi 15 ülke, ithal doğalgaza tavan fiyat uygulamaya yönelik bir plan hazırlanmasını istiyor.

Almanya, Hollanda, Danimarka ve birtakım ülkeler ise bu etapta doğalgaz fiyatlarına tavan getirilmesi fikrine sıcak bakmıyor. Gaza tavan fiyat getirilmesinin güç arz güvenliğini riske sokacağı görüşünde olan bu ülkeler, uygulamanın bilhassa kış aylarında doğalgaz tedarikine ziyan verebileceğini savunuyor. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
AB ülkeleri doğalgaza tavan fiyatını tartışmaya devam ediyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin