Alevilerle ilgili yasa Meclis’ten geri çekilebilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alevi Kültür Dernekleri Genel Lideri İsmet Kurt, Alevilerle ilgili hususların de olduğu torba teklifle ilgili mecliste kümesi bulunan siyasi partilerin genel lider yardımcıları ve küme liderleriyle görüştüklerini belirterek, “Grup liderleri, genel lider yardımcıları, herkes kendi siyasi parti başkanına söyleyeceğini ve TBMM’ye geldiğinde bu yasanın tahminen de çekileceğini söylediler” dedi.

Yardımseverliği ile tanınan ve ‘Elif Ana’  olara bilinen Elif  Sungur, Pazarcık’ın Akdemir Mahallesi’ndeki türbesinde vefatının 31. yılında düzenlenen aktiflikle anıldı.

Anma aktifliğine Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör, Vilayet Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Tolga Yağan, kaymakamlar, ilçe belediye liderleri, Alevi Kültür Dernekleri Genel Lideri İsmet Kurt, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayı vatandaş katıldı.

Etkinlikte Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ile aktifliğe katılanlar Elif Ana’nın türbesini ziyaret edip dua etti. Programın açılış konuşmasını yapan Elif Ana’nın torunu Asef Soğan, aktifliğe katılanlara teşekkür etti.

“ELİF ANA’NIN EKTİĞİ SEVGİ VE KARDEŞLİK TOHUMLARI YEŞERDİ”

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun ise İslamiyet ve Ehlibeyt Kültürü’nün sevgi, hürmet, yardımlaşma ve dayanışmayı daima öne plana çıkardığını, Elif Ana’nın da Ehlibeyt’in muhabbetini ve dayanışmasını simgeleyen en büyük örneklerden biri olduğunu söyledi.

Coşkun, “Elif Ana, hayatı boyunca sevgi, barışı ve huzuru insanlara öğütlemişti. Bu özelliği sayesinde insanın teveccühüne mazhar olan Elif Ana’yı farklı kentlerden Anadolu’nun her yerinden beşerler ziyaret edip mezarı başında anıyor. Bölgede kardeşlik hukukunun pekişmesine en büyük dayanağı veren Elif Ana’nın ektiği sevgi, barış ve kardeşlik tohumlarının yeşermiş olduğunu bugün aktifliğe katılan hazırundan anlıyoruz ve bu durumdan ziyadesiyle mutlu olduğumuzu tabir etmek istiyorum” diye konuştu.

“ALEVİ BEKTAŞİ KÜLTÜRÜNÜN 20’NCİ YÜZYILDAKİ SİMGESİ HALİNE GELMİŞTİ”

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Lideri Hayrettin Güngör de Elif Ana’nın köydeki kısıtlı hayatına karşın etrafında müsamaha, yeterlilik, yardım ve ışık saçan biri olduğunu belirtti.

“Onun, mütevazı yaşantısıyla Alevi Bektaşi kültürünün 20’nci yüzyıldaki simgesi haline gelmiş değerli bir şahsiyet olduğunu söz etmek istiyorum. Örnek kişiliği ve insan sevgisiyle Mevlana’dan Hz. Yunus’tan ve Pir Sultan Abdal’dan bu yana bin yıllık birliğimizin damarlarını teşkil eden kıymetli biz çizginin ismiydi o. Yardımseverliği, cömertliği ile yalnızca Akdemir Pulyan değil, bölgemizin hürmetini ve hürmetini kazanmış Elif Ana’yı rahmetle anıyoruz” dedi.

TORBA KANUNLA İLGİLİ AÇIKLAMADA BULUNDU

CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya da Elif Ana’nın Alevi toplumunun manevi annesi ve kanaat liderlerinden olduğunu, insanlara yardımseverliği ile ün salan, bilge kişiliğiyle bilinen, bölgesinde saygın bir yere sahip çok hoş bir insan olduğunu söyledi.

Elif Ana’nın en değerli özelliğinin misafirperverliği olduğunu tabir eden Yılmazkaya, Alevilerle ilgili hususların de olduğu torba teklifle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yılmazkaya, şöyle devam etti:

*Biliyorsunuz en son Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bünyesinde Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulması Alevi yurttaşlarımızın inanç ve ibadetini bir kültüre indirgeyen bir anlayış haline getirilmeye çalışması muhakkak kabul edilemez.

*İktidar, Alevilere bir inanç topluluğu olarak değil, kültürel bir topluluk olarak görüyor ve bu halde tekrar tanımlamak, dizayn etmek istiyor. İktidarın Alevi açılımı demokratik olmadığı üzere Alevi inancını yok sayan bir atılımdan ibarettir.

*Cemevlerinin muhtaçlıklarının, taleplerinin karşılanması, yeni cevemevlerinin inşasının yapılmasına gerekli hassasiyetin gösterilmesi noktasında merkezi hükümetin üzerine düşeni en uygun halde yaması bu toprakların kadim kültüründen olan Alevi Bektaşi yurttaşlarımıza olan zati bir borcudur.

*Cemevlerinin yasal bir statüye sahip olmadığı, ibadethane olarak kabul görmediği sürece de iktidarın atacağı hiçbir adım karşılık bulamayacaktır.

“ALEVİLER BİR TORBAYA SIĞMAZ”

Etkinlikte konuşan Alevi Kültür Dernekleri Genel Lideri İsmet Kurt  da Elif Ana’nın tüm insanları kucaklayan bir insan olduğunu söyledi. Mecliste Alevileri de ilgilendiren maddeyle ilgili de konuşan Kurt, bir toplum hakkında karar verilirken vicdanı elden bırakmamak gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

*Atılan adım yeterli midir? Yeterlidir, güzel bir niyettir. Konuşulsa, danışılsa, haldaş olunsa daha âlâ olur. Biz Alevi kurum liderleri 2 gün evvel TBMM’de kümesi bulunan tüm siyasi partilerin küme liderleri, küme başkanvekilleri, genel lider yardımcılarıyla konuştuk. Şunu söyledik, ‘Aleviler bir torbaya sığmaz.

*Yapmayın etmeyin, bu torbadan çıkarın. Anayasal garanti altına alınan, yine yapılan, yine yaptırılan, tüm muhatapların masada oturduğu, siyasi partilerin temsilcilerinin katıldığı, akademisyenlerin katıldığı, anayasa profesörlerinin katıldığı, bizlerin bulunduğu ve bu kanayan yaranın büsbütün neşter atılıp hicranının döküldüğü, müziğinin yapıldığı, bir daha konuşulmama süreci içerisinde gelin daima bir arada bunu çözelim’ dedik.

*Grup liderleri, genel lider yardımcıları, herkes kendi siyasi parti başkanına söyleyeceğini ve TBMM’ye geldiğinde bu yasanın tahminen de çekileceğini söylediler. (DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Alevilerle ilgili yasa Meclis’ten geri çekilebilir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin