Anne babalar dikkat! Oyuncaklar tehlike saçıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adil Denizli, plastiğin, çeşitli organik ya da inorganik elementlerden oluştuğunu söyledi.

Diş kaşıyıcıları, önlükler, oyuncaklar üzere birçok bebek ve çocuk eserinin imalinde PVC yani polivinil klorür kullanıldığı bilgisini veren Denizli, “PVC başta olmak üzere plastik hususlarda, sentetik insan üretimi bir kimyasal olan fitalatlar kullanılır. Fitalat içeren plastikler; bebek dokuma eserleri, bebek bakım eserleri, oyuncaklar üzere gereçlerin imalinde kullanılıyor” dedi.

Denizli, bebek ve çocuk eserlerinin içeriğinde bulunabilen öteki kimyasallarla ilgili şu bilgileri verdi:

*Polietilen, oyuncak, çocuk oyun alanları, yemek kapları üzere gereçlerin imalinde kullanılır. Polipropilen, dokuma eserleri, kırtasiye eserleri, plastik sandalye, masa üzere bebek ve çocuk mobilyalarının imalinde kullanılır.

*Bunlara ek olarak Bisfenol-A kullanılarak sentezlenen polikarbonat plastikler, biberon, emzik, bebek mama kapları üzere eserlerin imalinde; poliesterler, kumaş dayanıklılığını artırmak için bebek ve çocuk dokumacılık eserlerinde kullanılır.

*Silikonlar, emzik, biberon, önlük, oyuncak üzere gereçlerin imalinde; poliüretanlar ise bebek, çocuk yatağı ve çocuk koltuğu üretiminde kullanılır.

PVC’NİN SIHHAT ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ

PVC üretiminde kullanılan birçok unsurun dolanım sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon üzere insan sıhhati üzerinde olumsuz tesirler oluşturabildiğini anlatan Denizli, bebeklerin gelişme basamağındaki beden sistemlerinin savunmasız olduğunu hatırlatarak şunları aktardı:

*Fitalatlar kolay bir biçimde havaya salınması ve partiküllere yapışmasından kaynaklı konut ortamındaki tozlara dahi nüfus ederek maruziyete neden olur.

*Ayrıca bebekler şampuan, losyon, pudra kullanımı ile de fitalata maruz kalırlar. Tıbbi tedavide kullanılan fitalatlar direkt kana geçebilir ve immünolojik sistem, üreme sistemi, hudut sistemi, teneffüs sistemi, deveran sistemi üzerinde olumsuz tesirler yaratır.

*Biberon, emzik, yemek kapları üzere bebek eserlerinin üretiminde kullanılan Bisfenol-A (BFA), hudut sistemi ve endokrin sistem üzerinde olumsuz tesirler oluşturmaktadır.

*Ayrıca BFA maruziyeti, immün sitem baskılanması, hormon bozuklukları, obezite, hipertansiyon üzere sıhhat sıkıntılarına neden olabilir.

Söz konusu eserlerin hakikat ve şuurlu kullanılması gerektiğini söz eden Denizli, şu tavsiyelerde bulundu:

*Ürünlerin kullanım müddetlerine dikkat edilmeli, yanlışsız şartlarda saklanmalı, hasar görmüş eserler uygun şeklide imha edilmelidir.

*Alternatif olarak; boya içermeyen, keskin çizgileri olmayan, makul bir dereceye kadar kurutulmuş, ahşaptan, doğal kumaşlardan yapılmış, geri dönüşümlü oyuncaklar tercih edilebilir.

*Tekstil eserlerinde ise pamuk üzere doğal eserlerden yapılanlar kullanılabilir. Biberon, mama kabı, bardak üzere eserlerin cam ve porselenden yapılmış olanları tercih edilebilir. Bedende birikme yapmayan silikon üzere gereçlerde emzik, diş kaşıyıcı, önlük üzere bebek eserleri tercih edilebilir.

PVC imalinde kullanılan materyallerin etrafa zararlarına değinen Prof. Dr. Denizli , şöyle konuştu:

*Bunlardan kurşun, kadmiyum üzere hususlar sızarak etrafa yayılabilir, hava, su ve toprağa ulaşarak çevresel kirliliğe neden olabilirler.

-PVC yakıldığı vakit, zehirli bir gaz olan hidrojen klorür; renksiz, uçucu, yanıcı bir sıvı olan furan ve kalıcı organik bir kirletici olan dioksin üzere kirleticiler oluşturur.

-Yine PVC üretiminde kullanılan fitalatlar sınıfından olan DEHP, plastik ile bağlanmadığı için, kolay bir formda havaya yayılarak çevresel kirliliğe neden olabilir.

Kullanım alanlarına nazaran, plastiklerin yapılarının değiştiğini, bu nedenle plastik yapılı atıkların toplanma, imha edilme ve geri dönüşüme gitme süreçlerinin farklı olduğunu lisana getiren Denizli, kelamlarını şöyle tamamladı:

*Bu süreçler uzman bireylerce, makul yerlerde ve makul prosedürler izlenerek geri dönüştürülmeli ya da imha edilmelidir. Birinci olarak atık olan plastikler hangi kümeye ilişkin ise buna nazaran ayrıştırılarak toplanmalı ve koruma edilmelidir. Daha sonra tekrar uygun şartlarda taşınarak imha edileceği tesise getirilmeli ve plastiğin imhasına uygun prosedür, uzman şahıslarca gerçekleştirilmelidir. Plastiğin yapısı uygun ise geri dönüşüm sürecine dahil edilmelidir.”

Kızılay Kartal Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alper Cihan, dünyada en sık kullanılan plastik malzemenin PVC olduğunu, oyuncaklarla daima temas halinde oldukları için çocukların çeşitli sıhhat riskleri ile karşılaştıklarını bildirdi.

PVC eser üretimi etabında kimi kimyasal hususlar ve ağır metaller kullanıldığını kaydeden Cihan, bu hususları; antimon, klor, cıva, kurşun, kadmiyum, krom, kurşun ve selenyum biçiminde sıralayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

*Plastik oyuncaklar yaygın olarak PVC hususundan yapılır. Bu plastik türevi, astım, alerji meselelerine sebep olabilen ve merkezi hudut sistemini, cildi, karaciğeri, bağışıklık sistemini ve üreme sistemini etkileyebilen kanserojen hususlar içermektedir.

*Seçilecek oyuncakta ‘PVC içermez’ ibaresinin yer almasına dikkat edilmeli, şayet ‘PVC’ içeriyorsa bu oyuncaklar tercih edilmemelidir.

PVC ÜRETİMİNEDE KULLANILAN HUSUSLAR VE ZARARLARI 

Prof. Dr. Alper Cihan, PVC üretiminde kullanılan hususlar hakkında şu bilgileri paylaştı:

Klor: Hammadde olarak klor gazı kullanılmaktadır. Klor bileşenlerinin birçoğu insan sıhhati ve etraf için önemli problemlere sebep olmaktadır.

Cıva: Temel ham unsur olan klor gazının üretiminde tartıyla cıva kullanılmaktadır. Cıva ve bileşenleri; asetaldehit ve viniklorit üzere sentetik endüstriyel unsurların üretiminde kullanılmaktadır. Cıva bileşenlerinin birçoğunun insan sıhhati için tehlikeli olduğu bilinmektedir.

Vinil klorür: PVC üretiminde orta eser olarak vinil klorür (VC) kullanılmaktadır. Zehirli, kanserojen bir unsurdur. PVC üretimi esnasında atmosfere yayılan az ölçüde vinil klorür dahi epeyce tehlikeli zehirlenmelere yol açar.

Etilen diklorür: PVC üretiminde orta eser olarak kullanılan etilen diklorür zehirli bir husustur. Olası kanserojen olduğuna dair kuşku vardır.

Fitalatlar: Plastik hususların esnekliğinin, dayanıklılığının artırılmasını sağlar. Tıbbi gereç ve oyuncak imalinde kullanılır. Tıbbi gereçler ve teknik araçların plastik özellikte olan kısımlarında sık kullanılan fitalat türevi DEHP’dir. DEHP, üretim ve kullanım kademelerinin hepsinde insan sıhhati için ziyanlı tesirlere sahiptir. İmha edilme evresinde tabiata da karışmaktadır.

Kurşun ve Kadmiyum: PVC, sıcağa ve ışığa hassas ve kırılgan olduğu için eseri stabilize etmek emeliyle üretim basamağında kurşun ve kadmiyum üzere ağır metaller kullanılmaktadır. Bunların da insan sıhhati için ziyanlı olduğu bilinmektedir. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Anne babalar dikkat! Oyuncaklar tehlike saçıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin