Atakum Sahili’ndeki yeşil alanın imara açılmasına reaksiyon

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Samsun’un Atakum ilçesindeki Adnan Menderes Bulvarı üzerindeki Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü gerisindeki yeşil alan, imara açıldı. Alan üzerinde yedi katlı bina inşa edileceği tez edildi.

CHP Samsun Vilayet Başkanlığı, CHP Atakum İlçe Başkanlığı, Atakum Belediye Başkanlığı yöneticileri, imar kararına reaksiyon gösterdi. Yapılan açıklamaya, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu da takviye verdi. Hancıoğlu, şunları söyledi:

* “Burası bu kentin en beğenilen noktalarından birisidir. Bir kamu kurumuna ilişkin yerdi. Daha sonra bir hülle yoluyla diğer bir kamu kurumuna ihale edildi. Artık buraya 3 katlı inşaat yapılması gerekirken, 7 katlı bir inşaat yapılacak. Burada yapılanlar ne kent planlamasına ne çevreciliğe ne de Atakum’a yakışan bir manzara oluşturacak. Yapılan imarla alakalı olmadığı üzere, büsbütün siyasi hedefle yapılmıştır.

* Bugünkü iktidar ne yazık ki ne etrafa ne şehirciliğe ihtimam gösterip ne bulduysa millete ilişkin talan etme yolunu seçmiştir. Bugünkü burada yapılanda büsbütün bir talan operasyonudur. Bu nedenle ne meclis üyelerimize ne belediye liderlerimize görüş alınmadan sunulmadan yapılan, bu inşaatı natürel ki kabul etmiyoruz. Bu nedenle bundan sonra yargılama sürecinde, bunları önümüze getirenlerden hepsinin hesabı sorulacaktır.”

“NE PLANLAMASI HUKUKA UYGUN NE BURADAKİ PLANLANAN YAPI MODELİ YA DA YAPI BÜYÜKLÜĞÜ BURAYA UYGUNDUR”

CHP Atakum İlçe Lideri Cemil Deveci ise şöyle konuştu:

* “Asıl dikkati çekmek istediğim nokta şudur: Bir kentin planlaması ya belediyenindir ya da merkezi yetkililerindir. Belediyesi kurduysanız merkezi yetkililer karlı tarafa yatırım yapsınlar. Hem gelecekler kendi planlamasını yapacaklar hem istedikleri yere istedikleri ticaret alanını ya da öbür yapıları kuracaklar, burada önemli bir yetki kaosu var. Bu da giderek kente karşı tanımlanan hatanın tamda ismidir.

* Ne planlaması hukuka uygun ne buradaki planlanan yapı modeli ya da yapı büyüklüğü buraya uygundur. Burası Karadeniz’in en hoş kenti. Atakum’un hudutlarını içinde 25 km yaklaşık kıyı yok. Niçin kıyıyorsunuz bu kente derdiniz nedir? Neresinden bakarsanız bakın Atakum halkını cezalandırmaya yöneliktir. Kim hangi niyetle yapıyorsa yapsın, fakat Atakumlular da artık bilsinler, kendilerinin nasıl nereye konulduğunu bilsinler artık.”

“YİNE BİR BETON KÜTLESİYLE KARŞI KARŞIYA KALACAĞIZ”

Son olarak CHP Samsun Vilayet Lideri Fatih Türkel’de yansısını şöyle lisana getirdi:

* “Belediye Liderimin işaret ettiği bir nokta aslında çok değerli. Aslında bunun üzerinde durmak istiyoruz. Aslında olay bu, ben yaptım oldu. Hem tek adam anlayışıyla hem kenti, hem ülkeyi yönetebiliyor. Özel imar uygulamalarıyla, hülleler yapılarak, bu kenti bu ilçeyi Atakumlulardan almış olduğu yetkiyi verecek Atakum Belediyesi’ne, meclis üyelerine, buradaki meclise müracaattan birilerine rant sağlamak için, gerideki Atakum Kıyısı’nın en son yeşil alanını özel imar uygulamasıyla, kıymetlendirerek milletvekilimizin söylediği üzere 3 katlı bir uygulamayı 7-8 kata kadar çıkararak, oturum alanının ranta çok cazip hale getirerek, ticarethane mantığıyla, yapılmış bir imar üzerinden basın açıklaması yapıyoruz.

* Pandemi devrinde yapılan ihaleler, pandemi münasebet gösterilerek, tırnak içerisinde doğal afetler, münasebet gösterilerek, ihaleler kayırmacılık mantığıyla kendi yandaşlarına, tekrar bu yeşil alanlar, bir rant ve rantiye yaratmak mantığıyla eski ismiyle Deniz Cafe’de olduğu üzere, artık de burada ala ile mala ile süslenilerek ticari harika karlı bir alan haline getirilerek, Atakum’un nefes alınabileceği, bir yer yapılacakken, tekrar bir beton kütlesiyle karşı karşıya kalacağız.

“KÖPEKSİZ KÖY BULDUNUZ, DEĞNEKSİZ GEZİYORSUNUZ”

* Mustafa Demir’e ve bu kenti yönetenlere sesleniyorum. Bazen diyor arkadaşlarım ve parti yöneticiler, o denli efeleniyorsunuz, muhalefet yapıyorsunuz ancak Samsun 1 Milyon 350 bin kişinin ortak malıdır diyorlar. Biz buradan sesleniyoruz. Samsun 1 milyon 350 bin kişinin ortak malıdır. Burası sizin, ayak oyunlarıyla maddeyi dolaşarak, hilelerle, hüllelerle, rantçılarınıza, rantiyecilerinize parsa yapacağınız para kazandıracağınız yer değildir.

* Samsun 1 milyon 350 bin kişinin ortak malıdır. Köpeksiz köy buldunuz değneksiz geziyorsunuz. Burada Samsunluları dinlemiyorsunuz, burada düşünenleri, kenti yönetenleri, kentte yaşayanları dinlemiyorsunuz. Ben yaptım oldu anlayışıyla kendi yandaşlarınıza, rant yaratıyorsunuz. Samsun’a kıyıyorsunuz aklınızı başınıza alın.

“ŞU AN MUSTAFA DEMİR HATA İŞLİYOR”

* Arkadaşlarımız burada, belediye meclis üyelerimiz burada, bilhassa bütün değerlendirmeleri ve çalışmalarıyla belediye meclis üyelerimizle, hukuk ofisimiz çalışıyor. Bu kent kıyımına bizde CHP olarak, bütün türel argümanlarımızı kullanmak kaydıyla dur demek için başta mecliste milletvekillerimizle, belediye meclisinde meclis üyelerimizle ve hukukun neresine kadar gideceksek oraya gidecek bu kıyıma CHP olarak dur diyeceğiz.

* Yalı Cafe eski Deniz Cafe’de, şu an itibariyle bir yargı, bir hak hukuk ve adalet gaspı yapılıyor. Oradaki yeniden rant yaratmayla oradaki imar maddelerinin orada hukuku adaleti yok sayan anlayışla binalar dikilirken arkadaşlarımız itiraz ettiler. 1/1000’lik planlara 1/5000’lik planlara sonra mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almış olmasına karşın, şu an Mustafa Demir kabahat işliyor. Mahkemeyi tanımıyor. Kanunları tanımıyor. Mahkemenin vermiş olduğu kararı yok sayarak, Mustafa Demir burada kaçak inşaat yapıyor.

“ATTIĞINIZ İMZANIN VEBALİNİ BU MİLLET SİZDEN SORACAKTIR”

* Ey Samsun, bir daha söylüyorum kaçak inşaat yapıyor. Mahkemede benim tanımam diyor, kanunda benim, kuralda benim kanunu tanımam diyor. İmza atan bürokratlarına sesleniyorum, bu devran geçer, şu an itibariyle Mustafa Demir’in yanlış kanun tanımaz, hukuk dışı bütün davranışlarına yanlış uygulamalar imza atanlar attığınız imzadan sorumlusunuz. Attığınız imzanın vebalini bu millet halkın iktidarı kurulduğu vakit en geç haziran ayı itibariyle sizden soracaktır. Aklınızı başınıza alın. Amirin cürüm işle diye vermiş olduğu talimat, hukuksuzdur kanunsuzdur.” ANKA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Atakum Sahili’ndeki yeşil alanın imara açılmasına reaksiyon

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin