Babacan: Belirleyeceğimiz isim, 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Partisinin düzenlediği mitinge katılmak ve bir dizi temaslarda bulunmak üzere Malatya’ya gelen DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, parti vilayet teşkilatında basın mensuplarıyla bir ortaya geldi. Altılı Masa’nın parlamenter sistem vesilesiyle kurulduğunu anımsatan Babacan, parlamenter sistem ile ilgili çalışmaları tamamladıklarını ve mutabakat metnini açıkladıklarını kaydetti.

“84 UNSURLUK BİR ANAYASA PAKETİNİ KAMUOYU İLE PAYLAŞTIK”

Babacan, 28 Kasım’da anayasa değişiklik paketini açıkladıklarını anımsatarak şunları söyledi:

* “2012 yılından bu yana birinci kez Türkiye’de bir anayasa değişiklik teşebbüsünde bulunuldu. 2012’deki başarılamamış, tamamlanamamıştı. Şu andaki çalışmamız tamamlandı ve 84 unsurluk bir anayasa değişiklik paketini kamuoyu ile paylaştık.

* Altı partinin yüzde yüz tam mutabakatla bu kadar geniş bir anayasa değişikliği üzerinde uzlaşması da yakın siyasi tarihimizde bir birinci. Bunu başarmış olmaktan hakikaten mutluyuz.

* Türkiye’nin yarınlarında buluşmak, güçlü bir parlamenter sisteme geçmek için gerekli bütün hazırlıkları bugünden tamamlamak, ana kalifikasyonu tamamlanmış bir anayasa metnini ortaya koyabilmek hakikaten çok çok kıymetliydi.”

“AMACIMIZ YALNIZCA SEÇİMİ KAZANMAK DEĞİL, TÜRKİYE’Yİ DE KAZANMAK”

Altılı Masa olarak seçimlerden sonra kurulacak hükümetin programını da çalıştıklarını söz eden Babacan, şunları söyledi:

* “Bu formda seçimlere hakikat ne yapacağımızı bilerek, seçimlerden sonra Türkiye’yi kazanacak bir biçimde çalışmalarımızı devam ettirmiş olacağız zira bizim gayemiz yalnızca seçimi kazanmak değil, seçimden sonra Türkiye’yi de kazanmamız gerekiyor. Bu ülkenin birikmiş sıkıntılarını çözmek için süratli bir halde hareket etmemiz gerekiyor.

* Bunları erken evrede bitirip, kamuoyuna duyurmamızdaki en kıymetli sebep; eksiğimiz olabilir tamamlayalım, yanlışımız olabilir düzeltelim, yeni teklifler gelebilir ekleyelim. Bugünden uzlaşıp, konuşup, anlaşıp seçme gerçek gitmenin Türkiye için çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Bu bir birinci, daha evvel denenmedi, demokrasi tarihimizde hiç yok. Onun için yaptığımız bu çalışmaları çok değerli buluyoruz.”

“MASADA BUGÜNE KADAR HİÇBİR İSİM GÜNDEME GELMEDİ”

Babacan, bir gazetecinin “Altılı Masa şimdi Cumhurbaşkanı adayını belirleyemedi mi?” sorusunu ise şu biçimde yanıtladı:

* “Belirleyemedi değil, belirlemek için çalışmalara başlamadık. Altılı Masa’nın nasıl çalışacağıyla ilgili bir sıralama açıkladık. Açıklamalarımıza bakarsanız, Altılı Mas birinci olarak anayasa metnini ortaya koyacak. Daha sonra seçimlerden sonra parlamenter sisteme geçene kadar ülkenin nasıl yönetileceği çalışmasının bitirilmesi ve ortak siyasetler metninin bitirilmesi gerekiyor’ dedik. Bunları bitirdikten sonra cumhurbaşkanı adayı ki olsun diye konuşmaya başlayacağız.

* Önderlerin oturduğu Altılı Masa’da bugüne kadar hiçbir isim gündeme gelmedi. Hiçbir isimle ilgili de ‘Bu olur ya da olmaz’ diye bir değerlendirmede bulunmadık. Ortak siyasetler metni bitmeden de Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesini sakıncalı buluyoruz. Partilerin siyasetleri ortaklaşmadan evvel aday belirlendiğinde büyük bir kasvetimiz olacak. ‘Dış siyasette, iktisatta, ne yapacaksın?’ diye sorulacak.

* Aday, kendi dağarcığındakileri mi anlatacak? Yoksa ‘Ben bilmem 6 partiye sormam lazım’ diyerek, bize sorduktan sonra mı karşılık verecek? Şu anda cumhurbaşkanı adayı belirlemenin vakti değil. İnşallah Türkiye için en güzel ismi belirleyeceğiz lakin belirleyeceğimiz isim Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak. Amacımız ve maksadımız bu.”

“CUMHURBAŞKANI KİMİ KİME ŞİKAYET EDİYOR”

“Hükümetin belirlediği bir sürü fiyatlar var” diyen Babacan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* “Elektrik fiyatını Erdoğan belirliyor. Onun önüne gitmeden elektrik fiyatını belirlemek mümkün değil. Bürokrasinin eli ayağı titrer, yapamaz. Doğal gaz fiyatlarını Erdoğan belirliyor. ‘Müfettiş göndereceğim’ diyor ya kendi belirlediği elektrik ve doğal gaz fiyatına hangi müfettişi gönderecek bilmiyoruz.

* Karkas et piyasasını ithalata müsaade vererek ya da vermeyerek Et ve Süt Kurumu’nun da siyasetleriyle bir arada Cumhurbaşkanı’nın kendisi belirliyor, şeker fiyatını da o denli. Buğday taban fiyatını Erdoğan belirliyor.

* Marketlerdeki fiyatlar yüksek diyoruz ancak ana girdi süttür. Süt ve et fiyatını Erdoğan belirliyor. Maliyetlerle alakalı, besinle ilgili ana fiyatları belirleyen Cumhurbaşkanı’nın kendisi. Münasebetiyle kimi kime şikâyet ediyor diye merak ediyorum.

“HER SÖZÜNDE 6 PARTİNİN MUTABAKATI VAR”

* Yeni bir anayasa değil. 6 partinin bir taban müştereğidir. Her sözünde de 6 partinin tam mutabakatı vardır. Münasebetiyle burada yeni bir anayasa yapıp, Türkiye’nin bütün problemlerine yanıt olacak ya da Türkiye’nin, Cumhuriyet’in yeni yüzyılına hazırlayacağımız bir çalışma değil. O lakin parlamenter sisteme geçtikten, basın özgürlüğü tam olarak sağlandıktan, sivil toplum örgütleri özgürce çalışmaya ve konuşmaya başladıktan sonra yeni bir anayasanın A’dan Z’ye çalışması kelam konusu olabilir fakat bizim şu anda yaptığımız hastanelerin acil servisi üzere.

* Şu anda çok önemli bir sistem meselemiz var. Bu sistemde kanayan yara ve acil müdahale gerektiren konular var. Hasebiyle bu paketi, hastanelerin acil servisine benzetebiliriz. Acil müdahaleden sonra rehabilitasyon, hastanenin sıhhatini kazanması, tekrar koşmaya başlaması yani dilek ettiğimiz o ülkü demokrasi yeni anayasayla yapılır.

“ALEVİ SORUNU, BU ÜLKENİN GERÇEK BİR SORUNUDUR”

* Alevi sorunu, bu ülkenin gerçek bir meselesidir. Bu sorunun tahlili de eşit vatandaşlık ve fırsat eşitliği kavramının içindedir. Biz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm vatandaşlarımızın Kürt ya da Alevi olsun hiç fark etmez insan olmaktan kaynaklanan her türlü hakkının doyasıya yaşaması gerektiğini söylüyoruz.

* Devlet yalnızca bu hakları tanımalıdır. Bu hakları asla müzakere konusu yapılamayacağını, oylama konusu dahi olmayacağını söylüyoruz. Bir küme insanın doğuştan gelen hakkını kullanıp kullanamayacağını bir yerlerde oylatamazsınız. 85 milyonluk bir ülkede yalnızca 85 kişi bile olsa onların hakkını dönüp diğerlerine oylatamazsınız.” ANKA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Babacan: Belirleyeceğimiz isim, 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin