Bakan Yanık’tan ‘3 çocuk’ savunması: Bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşini kaybeden bayanlara fiyatsız verilecek toplumsal konutlar için getirilen “3 çocuk” kuralına ait, “Ben, bu 3 çocuk fobisini, muhalefet milletvekili arkadaşlarımızda bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum. 3 çocuğa niçin itiraz ediyorsunuz? 3 çocuk ve üzeri, 4-5 olabilir… Bu, bize nazaran açıklamaya gerek olmayacak, şeffaf, anlaşılabilir bir çalışma” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nun bugün Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Görüşmeler sonrasında Bakan Derya Yanık, Komite üyelerinin sorularını yanıtladı.

“HALK LİSANIYLA ÇOLUK ÇOCUK ORTADA KALMAK DEMEK”

Derya Yanık, eşini kaybeden bayanlara fiyatsız verilecek toplumsal konutlar için getirilen “3 çocuk” kaidesi üzerine sorulan sorulara şu cevabı verdi:

“Bu işi yapan zati biziz. Münasebetiyle kimseye itiraz edecek bir şey yok. Ben bu açıklamayı yaptığımda birtakım medya organlarında birtakım gazeteci arkadaşlarımızın itirazını gördüğümde arkadaşlarla şunu konuştuk. ‘Ya biz gerçek anlamadık galiba, bu kadar açık bir şeye niçin itiraz geliyor’ diye dönüp bir daha açıklama yapmıştık.

Hatta birkaç gazeteci arkadaşı da basın müşavirimiz aradı bu işin mantığı şudur falan diye. Bu kadar gündeme gelince şaşırdım. Toplumsal yardım mantığı; en dezavantajlı kümeden başlarsınız, sonra yavaş yavaş desteklediğiniz kümeleri elimine edip, ortadan çıkarıp ondan sonra öbür daha az dezavantajlı kademeler ortasında kıyasladığınızda nispeten daha kaideleri düzgün olanlara hakikat yürürsünüz. Bu işin temel mantığı budur.

Niye 3 çocuk? 18 yaş altı çocukları olup bakım ve nezaret sorumluluğu annede olan 3 ve üzeri… Desteklenmeye muhtaçlığı var demek. Türkçesi bunun halk lisanıyla çoluk çocuk ortada kalmak demek.

Önce 3 ve üzerini desteklersiniz. Bir sene sonra 2 çocuk ve üzeri desteklersiniz. Bir sene sonra 1 çocuk, bir sene sonra çocuğu olmayan. Ancak takviyeye gereksinimi olan, eşini kaybetmiş, toplumsal muhafaza düzeneği olmayan bayanları desteklersiniz. Yahut erkekleri desteklersiniz. İlla bayanlar olması gerekmiyor”

“BU KADAR TRAVMATİK TESİR OLUŞTURDUĞUNU BİLMİYORDUM”

Bakan Yanık, “Ben, bu 3 çocuk fobisini, muhalefet milletvekili arkadaşlarımızda bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum. 3 çocuğa niçin itiraz ediyorsunuz? 3 çocuk ve üzeri, 4-5 olabilir… Bu, bize nazaran açıklamaya gerek olmayacak, şeffaf, anlaşılabilir bir çalışma” dedi.

“SMA İLE İLGİLİ ÇOK BÜYÜK BİR HİS SÖMÜRÜSÜ VAR”

Bakan Yanık, vekillerden gelen sorulara şöyle cevap verdi:

“Vekillerimizin kendi vilayetleriyle alakalı taleplerini not etti arkadaşlar. Bunlarla ilgili notları da paylaşacağım. SMA tedavisiyle alakalı bir yorum geldi. Doğrudan bakanlığımızın vazife alanı olmamakla bir arada hem Sıhhat Bakanlığı’mızdan hem Çalışma Bakanlığı’mızdan bununla alakalı bilgileri aldık.

Şunu pek uygun biliyorsunuz. SMA tedavisinde dünyada birbiriyle muadil olan, FDA onaylı üç ilaç var; Zolgensma, Nusinersen, Nistiglam. Hasebiyle bizim Toplumsal Güvenlik Kurumu’muz tarafından Nusinersen, uygulama merkezlerimiz aracılığıyla tedavilerine devam ediyor.

SMA ile ilgili çok büyük bir his sömürüsü var. Ailelerin çocukları üzerinden hassasiyetlerini bir deneysel alana çekmeye çalışan bir yapı var. Türkiye’de, en ağır hastalıklarda bile, en değerli hastalıklarda bile onaylanmış tüm tedavileri bile kapsayan bir toplumsal güvenlik sistemi var. Ne kadar değerli olursa olsun karşılayan bir sistem var.

SMA ile ilgili de dünyada onaylanmış sistemleri karşılayan bir toplumsal güvenlik sistemi var. Ancak siz, öbür taraftan insanların hem çocuklarını kobay olarak kullanacak hem de dünyanın araştırma parasını da üstüne alacak sistemi onaylamamızı ve bunu desteklememizi bekliyorsunuz.

Bunu bir millete lütfen yapmayın. Bu ve gibisi tartışmalar, bu ve emsal kapı aralamalar, popülist kapı aralamalar. Her türlü umuda sarılan aileler var. Bunu bilmeyen bir insan değilim ben. Hasebiyle SMA ile alakalı bunları yapmayın lütfen.

Türkiye’de hakikaten anne ve bebek sağlıyla alakalı, 2002 ile kıyasladığımızda sayın vekillerimiz içerliyorlar fakat zorundayız, zira en son iktidar oldukları devir 2002. Münasebetiyle kıyaslama yapmak, bir siyaset icrasında en doğal formüldür. Bunu da çok alışılmış ki yapacağız. Canlı doğan her bin bebekten bir yaşına kadar, 2002’de binde 31,5 vefat oranıyken bu bugün itibariyle binde 9,1’e düşmüş. Bu bizim için kâfi midir? Hayır.

“EK DERS FİYATI KARŞILIĞI ÇALIŞMAK, BİR İSTİHDAM BİÇİMİ DEĞİLDİR”

Bakanlığımızda ek ders fiyatı karşılığı çalışan çalışanımızla alakalı değerlendirmeler geldi. Özlük haklarının olmamasıyla alakalı. Öteki bakanlıklarda ek ders fiyatı karşılığı çalışan işçilerin koşullarında güzelleştirme yapıldı, fakat bizim bakanlığımızdaki kaideleri yetiştirilmek üzere yapıldı.

Ek ders fiyatı karşılığı çalışmak, bir istihdam biçimi değildir. İstihdam olmadığını arkadaşlarımız da çok âlâ biliyorlar. Ek ders fiyatı karşılığı başlayıp şayet KPSS ile diğer bir yere atanmışsa giden yahut eğitim sebebiyle yahut çeşitli sebeplerle ayrılan bir sürü arkadaşımız var.

Ek ders fiyatı karşılığı çalışmayı otomatikman bir istihdam sebebine dönüştürdüğünüzde bu sefer öbür süreçleri tamamlayarak devam eden arkadaşlarımız açısından da bir haksızlık olacak. Ben, bunu çok açıklıkla söyledim.

“10 DEĞİL, TOPLAM 38 DOKTORA YAPMIŞ ARKADAŞIMIZ VAR”

Sosyal imkanların sağlanması ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ömer Fethi Gürer Beyefendi sormuştu; ‘10 tane doktora yapan işçinizin sıkıntısını çözemediniz, Bakanlık kendi çalışanının sorunun çözemiyorsa başkalarının meselelerine ne yapabilir’ diye.

Ben, onunla ilgili ayrıntıları da vermiş olayım. 10 değil, bakanlığımızda öğretmen, programcı, toplumsal psikolog, sosyolog, hemşire, fizikçi, fizyoterapist, mühendis, şube müdürü, aile ve toplumsal hizmetler uzmanı, daire lideri, genel müdür yardımcısı olmak üzere toplam 38 doktora yapmış arkadaşımız var.

Bakanlığımızda doktora yapan arkadaşlarımız, kendi alanlarıyla ilgili mesleklerde ya da idari vazifelerde çalışabiliyorlar. Misyonda Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği kapsamında işçiden doktora tahsilini bitirmiş olanlardan talep eden ve koşullara uyanların atamaları imtihansız olarak yapılabilmektedir.”

Sayıştay bulguları üzerine yöneltilen sorular üzerine ise Bakan Yanık, şunları söyledi:

“18, mali tabloyu etkilemeyen bulgu tespit edilmiş. Yani ‘İç denetim ile eksikliğiniz var’ demiş, Sayın Bülent Kuşoğlu. Bakanlığımız iç denetim sisteminin oluşturma çalışmaları, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 26 Haziran 2007 Kamu İç Denetim Standartları Bildirimi çerçevesince yürütülüyor.

Bakanlığımızca bildirim çerçevesinde 2022-2023 yıllarını kapsayan Kamu İç Denetim Standartları’na Ahenk Hareket Planı, yeniden belirlenen standartlarda yürürlüğe kondu. Bu çerçevede de çalışmalarımızı yürütüyoruz.

“PARAYI İADE ETTİK”

Sayıştay raporlarında bağışlarla ilgili tespitler var. Bir hayırsever bağışta bulunuyor. Bu bağışın bakanlığın kasasına girip girmediğinin tespitinin yapılmadığı Sayıştay tarafından tespit edildi. ‘Bu bağışların nerede olduğu, kimlerin cebine girdiği tespit edildi mi’ diyor Aylin Cesaretli.

Sayın vekilin bahsettiği bahisle ilgili yalnızca bir hadise var Sayıştay raporunda. Bu da aslında hiç o denli kimin cebine girip girmediğinin sorulmasına gerek kalmayacak kadar somut bir olay. Bunu sizle çabucak paylaşmak istiyorum.

2016 yılındaydı yanılmıyorsam, geçtiğimiz günlerde de iade ettik o bağışı da. 2016 yılında İstanbul’da bir vakıf, bir kurallı bağış yapıyor, 100 bin TL meblağında. Ve Türk lirasını döviz hesabımıza yatırıyor. Birinci yanılgı bu. Bağışı yapan vakıf, bağışı yanlış hesaba yatırıyor. Banka, ‘döviz hesabında Türk lirası olmaz’ diye o Türk lirasını alıyor, bizim bakanlığımızın Türk lirası hesabına aktarıyor. Aktarırken kaideli bağış kaydını görmüyor yahut aktarmıyor.

Dolayısıyla bizim hesabımıza rastgele bir biçimde kurallı bağış olarak düşmediği için bu genel carinin içine katılmıyor ve harcanıyor. Burada rastgele bir özel kasıt, istismar yok. Yapılan bağış oradan alınıyor ve yeniden bakanlık hizmetlerinde kullanılıyor.

Bir mühlet sonra bu bağışı yapan vakfımız diyor ki ‘Ben bunu çocuk hizmetlerinde kullanılsın diye yapmıştım, benim bağış koşulum gerçekleşmediği için ödediğim parayı geri istiyorum.’ Biz de ödedik. Bu kadar kolay. Parayı iade ettik.”

“SOSYAL YARDIMLAR VE YOKSULLUK PARALEL GİDİYOR SAVI TABİATI İTİBARİYLE HAKİKAT DEĞİL”

Bakan Yanık, toplumsal yardımlar ve yoksulluğun paralel gittiğiyle ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı:

“Sosyal yardımlar ve yoksulluk paralel gidiyor tezi tabiatı itibariyle hakikat değil. Toplumsal yardım gereksinimi olanları devlet olarak destekleme gücünüz varsa bunu toplumsal refahın artmasıyla açıklarsınız. Bizim 4 başlıktan 50 başlığa çıkartmamızın manası da budur. İnsanların devletin dayanağına muhtaçlık duydukları rastgele bir noktada yanlarında olmak.

O yüzdende çalışmalarımızı ayrıntılı bir biçimde yapıyoruz. Şu anda önemli manada bir bilgi ambarı oluşturuyoruz. Buralardaki bilgileri sağlıklı bir biçimde kullanarak müracaat eden kişinin yardıma muhtaçlığı var mı, yok mu rahat bir biçimde tespit ediyoruz. Yardımları hayır, AK Parti cebinden yapmıyor; evet, devlet yapıyor, hükümet yapıyor.

Bu devlet 25 sene evvel de vardı. 25 sene evvel toplumsal güvenlik sistemi, batak SSK hastanelerinin kapılarında günlerce sıra bekleyen, taş betonun üzerinde yatıp tedavi olmayı bekleyen bir millet vardı. O devlet o vakit yapmıyordu, artık yapıyor, içindeki siyasi iradeyle yapıyor.”

“2002’DEKİ TABAN ÜCRETLİLERİN TAMAMI BUGÜNKÜ KRİTERLERİMİZE NAZARAN TOPLUMSAL YARDIM İHTİYAÇLISIYDI”

Yanık, derin yoksulluğun bitmediği, yönetildiği ile ilgili bir soruya ise şu cevabı verdi:

“2002’de 1 milyon hane yardım alırken geriye kalan yardıma erişemeyen, devletin ulaşamadığı haneler… 2002’de taban fiyat, şu andaki minimum fiyatın dolar bazında 3’te 1’i kadardı.

Buradan yola çıktığımızda, 2002’de taban fiyat alanları bugüne nazaran değerlendirdiğimizde, hepsi toplumsal yardıma muhtaç vatandaşlardı. 2002’deki taban ücretlilerin tamamı, bugünkü kriterlerimize nazaran toplumsal yardım ihtiyaçlısıydı.” (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Bakan Yanık’tan ‘3 çocuk’ savunması: Bu kadar travmatik tesir oluşturduğunu bilmiyordum

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin