Belediye meclisinde ‘terör’ tansiyonu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer’in, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı Türkiye Yüzyılı Vizyonuna yönelik kelamları MESKİ genel konseyinde da tartışmalara neden oldu. AKP’li ve MHP’li meclis üyeleri Seçer’in kelamlarını ‘terör’ ile bağdaştırdı, alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamasını “Devlete başkaldırı” olarak niteledi. Seçer, “Sözlerimin sonuna kadar ardındayım. Çarpıtılmasına karşıyım” dedi. 

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı İkinci Yüzyıl vizyonunda daha çok savunma endüstrinin öne çıkarılmasını eleştirmiş, cumhuriyetin eğitim, çağdaşlık ve barış projesi olduğuna dikkat çekerek vizyonun eğitim üzerine olması gerektiğini vurgulamıştı. MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli de partisinin küme toplantısında Vahap Seçer’in bu kelamlarını gaye almıştı.

Mersin Su ve Kanalizasyon Yönetimi Genel Müdürlüğü Genel Şurasında da Lider Vahap Seçer’in kelamları gündeme geldi. MHP’li Mahmut Tat, “Savunma ve uzay endüstrinde kullanılan bu eserlerle vatandaş olarak övünmek hakkımızdır. Lakin sizin alaycı tabirlerinizi kabul etmemiz mümkün değil” sözlerini kullanırken AKP’li Akdeniz Belediye Lideri Mustafa Gültak evvelden hazırladığı bildiriyi okudu.

AKP’Lİ LİDERDEN “TERÖR” İDDİASI

Gültak okuduğu bildiride, “Dünya devlerinin de gıpta ile izlediği, hayran kaldığı ve siparişler verdiği İHA ve SİHA üzere savunma teknolojimizi eleştirmek nasıl bir bakış açısıdır, kimlere hizmet etmektir anlamak mümkün değil. Bugün terör örgütünün dehşetli düşü haline gelen savunma teknolojimizi eleştiren Sayın Seçer’in terör örgütünü destekleyen, art çıkan bu açıklamasını şiddetle kınıyorum. Sayın Seçer’e, siyasi maksatları uğruna yaşadığı bu akıl tutulmasından bir an evvel kurtulmasını tavsiye ediyorum” tabirlerini kullandı. Türk Tabipler Birliği Lideri Şebnem Korur Fincancı’yı amaç alan AKP’li lider, “Terör örgütlerinin değirmenine su taşıyan bu zihniyeti ulu Türk milletine şikayet ediyorum.  PKK ve FETÖ terör örgütüne takviye mahiyetindeki bu açıklamaları ile teröristlere yürek veren bu anlayışı da Türk milleti ismine kınıyorum” diye konuştu.

CHP’NİN KUTLAMA YAPMASINI DA İSYAN SAYDI

AKP’li Gültak, MESKİ genel konseyinde okuduğu bildiri de, CHP’nin Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan on binlerce yurttaşı da amaç aldı. Gültak, şöyle dedi:

“Valimiz önderliğinde tüm kent protokolü 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlarken, alternatif Cumhuriyet Bayramı kutlamak ne manaya gelmektedir? Bunun tek bir açıklaması olabilir; devlete başkaldırı ve isyandır! Bu nedenle Büyükşehir Belediye Lideri’nin Savunma sanayimizi eleştiren ve terörü destekleyen son açıklamasını tesadüf bulmuyorum.”

“ÜLKENİN ÖNÜNÜ AÇIN, GENÇLERİN ÖNÜNÜ AÇIN”

CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer ise Cumhuriyet Bayramı kutlamalarındaki konuşmalarının cımbızlanarak amaç haline getirildiğini belirterek şunları söyledi:

*Biz siyasi kişilikleriz. Parti toplantıları belediye liderlerinin siyaset alanıdır. Değerli olan sizin ne anladığınız değil, benim ne söylediğim. Kimse lider sen ne söyledin, biz onun üzerinden tartışma yürütelim demedi.

*Sanki bugüne kadar bu ülkede terörle gayret yoktu, ordusu yoktu, 800 bin askeri yoktu, merkezi bütçede savunmanın hissesi en yüksek değildi, bu bölge stratejik bölge değildi, güya bunları hiçbirimiz bilmiyoruz. Benim tartışma açtığım bahis vizyon sıkıntısı. Ne iha, ne siha, ne tank ne top. Bunlar bir araç. Telaffuz.

*Ordumuza kim ne diyebilir. Ben 100 yıllık bir vizyon probleminden kelam ediyorum. Benim söylediğim şu. Eğitim, etraf, şehircilik, refah. Bunlardan bahsedin. İnsanların hassas noktalarına, ulusal hislerine, dini hislerine değil. Bir 100 yıllık vizyon koyuyorsanız. 600 yıllık imparatorluk üzerine 100 yıllık cumhuriyet periyodu var.

*İyi makus, ağır aksak bir tecrübe yaşamış. Geldiğimiz noktada gençler yurtdışına gidiyor, beyin göçü var. Beşerler burada mutsuz. Hayat pahalılığı var. Refah sorunu var.  Sözlerimin sonuna kadar ardındayım. Çarpıtılmasına karşıyım. Ülkenin önünün açılması, gençlerin önünün açılması, gençlerin önüne eğitimin, barışın, huzurun, kardeşliğin, birliğin, refahın konulması tenkididir.

“HUKUK BİR GÜN SİZE DE LAZIM OLACAK”

AKP’li ve MHP’li meclis üyelerine  “Beni bir yerlere maksat gösteriyorsanız bundan vazgeçin” diye seslenen Seçer kelamlarını şöyle sürdürdü:

*Göstereceğiniz kadar gösterdiniz aslında. Ne olacaksa olacak esasen. Bunu yapmayın. Benim hangi mahallede, hangi köyde bu milletin birliğine, dirliğine ters bir kelamım oldu. Siz ayrımcılık yapmışsınız diyebilir misiniz?

*Siz beni yaftalıyorsunuz. Zan altında bırakıyorsunuz. Sayın Tat (MHP’li meclis üyesi) daha ileri gitti amaç gösterdi. Sayın Topkara (MHP’li meclis üyesi) daha ileri gitti. Bana bir şey olursa zil takıp oynayacak mısınız?

*Bir siyasetçi bir hukuksuzlukla karşı karşıya kalırsa çok mu hoşunuza gidecek? Bakın hukuk bir gün size de lazım olur. Bu türlü aba altından sopa göstermeyin Gültak. Tüm Mersin senin neler çevirdiğini biliyor. Bak bu uyarımı dikkate al.

*Bu lafın manası çok büyük. Tüm Mersin senin neler çevirdiğini biliyor. Sen vazifesine bak. Git Akdeniz halkına hizmet yap. Bakın 7.5 milyon genç oy kullanacak vallahi bir adedinin umurunda değil savaş, vefat. Beşerler memnunluk arıyor, iş arıyor, refah arıyor. Keyifli bir ömür arıyor. Pak bir etraf talebi var.

*Benim dediğim şu: Cumhuriyet bir barış projesidir, çağdaşlık projesidir, eğitim projesidir diyorum. Ülkemizin içinde bulunduğu duruma üzülmemek elde değil. Lakin bizi üzülmekle kalmayacağız, daima birlikte çalışacağız diyorum. Söylediğim bundan ibaret.  Başkanınıza karşı bir oyun oynanıyor, gaye gösteriliyor, bu tuzağa düşüyorsunuz.

VAHAP SEÇER NE DEMİŞTİ?

MHP önderi tarafından konuşmasının bir kesiti ile amaca konan Lider Seçer, Cumhuriyet Bayramındaki konuşmasında şunları söylemişti:
“Biz, mecbur kalınmadıkça savaş cinayettir diyen Atatürk’ün izindeyiz. Vizyona bakın. Gözlerim yaşardı. İkinci yüz yıl vizyonu tank, top, iha, siha, vur, kır, öldür, kahramanlık türküleri… Cumhuriyet bunun için kurulmadı. Cumhuriyet medeniyet projesidir. Barış projesidir. Demokrasi projesidir. Eğitim, çağdaşlık projesidir. Onun için kuruldu. Ülkemin geldiği duruma üzülmemek mümkün değil…”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Belediye meclisinde ‘terör’ tansiyonu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin