BM: Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), dünya nüfusunun 15 Kasım prestijiyle 8 milyar bireye ulaştığını bildirdi.

UNFPA’nın yayımladığı rapora nazaran, dünyanın 2030’da 8,5 milyar, 2050’de 9,7 milyar, 2100’de 10,4 milyar nüfusa ulaşacağı varsayım ediliyor. Dünyada nüfus artışı suratı yavaşlarken, nüfusun 2100’e kadar artmaya devam etmesi bekleniyor.

1970’lerden bu yana azalan dünya nüfusundaki artış suratı, 2020’de birinci sefer yüzde 1’in (yıllık) altına düştü. Dünyanın 7 milyardan 8 milyar nüfusa yükselmesi yaklaşık 12 yıl sürerken, bir sonraki milyara ulaşmanın yaklaşık 14,5 yıl (2037’ye kadar) sürmesi bekleniyor. Yüksek doğurganlık oranları hasebiyle Sahra altı Afrika’daki nüfus artışının 2050’ye kadar global büyümenin yarısından fazlasını oluşturması öngörülüyor.

GÜNEY AVRUPA VE DOĞU ASYA’DA NÜFUS AZALIYOR

Nüfusun giderek daha fazla ülkede azalıyor olması yeni bir gerçeklik olarak ortaya çıkarken, gelecekte etkin nüfusun azalmasıyla karşı karşıya kalan ülke sayısında artış yaşanması iddia ediliyor.

Bugün, 1990 yılındakinden daha az nüfusa sahip 17 ülke bulunurken, bu ülkelerin hepsi Doğu Avrupa’da yer alıyor. Güney Avrupa ve Doğu Asya’da da nüfusun azaldığı kimi ülkeler bulunuyor. Global olarak nüfus azalması, düşük ve giderek azalan doğurganlık oranı ile nüfus azalmasından en çok etkilenen Avrupa ülkelerindeki yüksek göç düzeylerinden kaynaklanıyor.

GELİŞEN ÜLKELERDE NÜFUS ARTIŞI SÜRÜYOR

Dünya nüfusunun 7 milyardan 8 milyara kadar yükseldiği müddette nüfus artışının büyük çoğunluğu, alt-orta ve düşük gelirli ülkelerde meydana gelirken, yalnızca 250 milyonluk artış üst-orta ve yüksek gelirli ülkelerde gerçekleşti. Dünya nüfusuna eklenen bir sonraki 8 ila 9 milyar ortası bireyden 920 milyonunun, alt-orta ve düşük gelirli ülkelerde yaşaması öngörülüyor.

Bu yıl, Çin’in nüfusunun doruğa ulaşması ve akabinde azalmaya başlaması bekleniyor. Hindistan’ın 2023’te, “dünyanın en kalabalık ülkesi” olarak Çin’i geride bırakacağı kestirim ediliyor.

BM, dünya nüfusunun 7 milyardan 8 milyara çıkarken, yeni 1 milyarı oluşturanların yarısının Asya’dan olduğunu açıkladı. Afrika, nüfus artışının görüldüğü ikinci en büyük bölge (neredeyse 400 milyon) olurken, Afrika nüfusunun 2038’e kadar 2 milyara ulaşması bekleniyor.

Avrupa’nın gelecek periyotta nüfus artışına katkısının negatif olacağı iddia ediliyor. Dünya nüfusunun 7 milyardan 8 milyara ulaşmasında Hindistan, açık orta en büyük katkıyı yapan ülke olurken (177 milyon), onu sırasıyla Çin (73 milyon) ve Nijerya (60 milyon) izledi. Nüfus artışının genel olarak yavaşlamasının, çalışma yaşındakilerin oranının artmasına neden olduğundan ekonomik büyümeyi de etkileyebileceği bekleniyor.

7 milyardan 8 milyara çıkan nüfus artışının yarısından fazlası, yetişkin nüfustaki artışa (30-64) bağlanabiliyor. Buna karşılık gelecek milyarın (8’inci ve 9’uncu milyar arasında), 400 milyonundan fazlasını 65 yaş üstü bireylerin oluşturması öngörülüyor.

BM: FARKINDALIK ANI

Bugünün (15 Kasım), insanlık için hem dönüm noktası hem de farkındalık anı olduğunu vurgulayan BM, global toplumun karşı karşıya olduğu zorluklar ile fırsatlara da dikkati çekiyor.

BM, tüm ülkeleri, 8 milyarı oluşturan her bir bireyin birebir haklara ve seçimlere sahip olabileceği daha eşit bir dünya kurabilmek için birlikte çalışmaya davet ediyor. 8 milyarlık nüfusun ardında bir muvaffakiyet kıssası olduğuna işaret eden BM, sıhhat hizmetlerinde, ömür kalite ve müddetlerini uzatan, anne ve çocuk ölümlerinin azaltılması üzere mevzularda ilerlemeler kaydedildiğine değiniyor.

BM, teknolojik yeniliklerin hayatı kolaylaştırdığını ve insanları her zamankinden daha fazla birbirine bağladığını da vurguluyor. İklim değişikliği, şiddet ve ayrımcılık üzere, 11 yıl evvel dünya 7 milyar nüfusa ulaştığında lisana getirilen temel telaşlar ve zorluklar hala sürüyor. İklim krizi ve doğal kaynakların orantısız kullanımı, halihazırdaki eşitsizlikleri ve kırılganlıkları artırırken; silahlı çatışmalar ve göç, şiddeti ve ayrımcılığı besliyor.

Bugün dünya çapında 100 milyondan fazla kişi zorla yerinden edilmiş durumda iken, sıhhat alanında yaşanan gelişmelerden tüm toplumlar eşit ölçüde yararlanamıyor. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
BM: Dünya nüfusu 8 milyara ulaştı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin