Büyükelçi Meyer-Landrut: Tahıl kıtlığı çıkarsa sorumlusu Rusya’dır

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Eğer ortaya bir tahıl kıtlığı ve eksikliği çıkarsa yahut birtakım ülkeler için bu durum çok daha zorlaşırsa, sorumlu olan taraf Rusya’dır. Öncelikle Ukrayna’ya karşı bu savaş sebebiyle sorumludur. Bir de Türkiye ve Birleşmiş Milletler’e karşı varmış olduğu muahedeye devam etmediği için sorumludur” dedi.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ve delegasyon heyeti, bir dizi temas ve ziyaret için Samsun’a geldi. Heyet, AB Ulaştırma Sektörel Operasyonel Programı hibe dayanağıyla yapılan Samsun-Sivas Kalın demiryolu sınırını inceledi. Kavak’tan trene binen heyet, Samsun merkeze ulaştı. Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, burada açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği olarak Samsun- Sivas Kalın Demir Yolu çizgisi projenin bir kesimi olmaktan çok büyük bir gurur duyduklarını söyleyen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, şööyle konuştu:

* “Trenler yeşil dönüşüm açısından çok değerli. Zira karbon emisyonlarını azaltıyorlar. Zira ulaşım bölümü karbon emisyonlarının en fazla arttığı bölüm. O yüzden trenler kullanıldığında bu emisyonların düşürülmesinde nitekim değerli bir rol oynuyorlar. Konfor, güvenlik ve bunun yanı sıra yeni sinyalizasyon sistemi de olumlu katkıları var. Bizim ulaştırma alanındaki iş birliğimiz açısından etraf açısından karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından nitekim öneli bir öge bu tıp projeler.

* Bu büyük projelerden bir adedini burada bitirdik. Lakin öbür bir projenin uygulanması devam ediyor. O da İstanbul Bulgaristan hududu ortasındaki demir yolu çizgisi. Tıpkı vakitte trenlerin inşası rehabilitasyonuna yönelik projeler de var. Toplum bütçesi de epeyce fazla. Ulaşım, Avrupa Birliği Türkiye ortasındaki işbirliğinin çok kıymetli bir faktörü.”

Mola verildiği sırada trenin yanında koşarak poz veren Meyer-Landrut, “Bunu bilhassa bu değişimin ne kadar dinamik olduğunu ve sahiden bu alana yatırımın ne kadar kıymetli olduğunu bu alana ne kadar yatırım yapmamız gerektiğini vurgulamak için yaptım. Yani daha da hızlanmalıyız bu alandaki çalışmalarda” dedi.

“DAYANIŞMA KORİDORU ÇOK ÖNEMLİYDİ”

Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini belirten Meyer-Landrut, “Bu teşebbüsün gerçekleştirilebilmesi için yapılan düzenlemelerde biraz kolaylaştırmaya gidilmek zorunda kalındı. Tahıl koridoru tek bir şeritte değil, tek bir güzergah üzerinden gitmiyor. Irmaklar, akarsular üzerinden geçiyor, trenlerle taşınıyor. Kamyonlar ve TIR’lar kullanılıyor. Lakin bu sistemle olağan ki Ukrayna’nın ihraç edebileceği kadar tahıl taşımak mümkün olmuyordu. Münasebetiyle Birleşmiş Milletler, Ukrayna, Türkiye ve Rusya ortasında temmuz ayında varılan tahıl muahedesi çok kıymetliydi. Zira böylelikle Ukrayna’dan yapılabilecek hem tahıl hem de başka besin maddeleri ihracat potansiyeli genişlemiş oldu” sözlerini kullandı.

“OLUŞABİLECEK BİR KITLIKTAN RUSYA SORUMLUDUR”

Sürecin başından bu yana ortak bir çabayı benimsediklerini belirten Meyer-Landrut, şunları belirtti:

* “Ben daha sonrasında ihraç edilen ölçülere baktım. Yani bu dayanışma şeridi dediğimiz birinci teşebbüsle, Avrupa Birliği’ne ihraç edilen tahıl ölçüsü ve ekim ayı sonunda başlayan ve boğazı kullanan bu yol ortasındaki taşınan ölçü farkına baktım. Savaşın başından bu yana Ukrayna’dan çıkan toplam tahılın yüzde 50’si boğazlardan taşındı, öteki yarısı ise dayanışma şeridi dediğimiz kara koridorundan taşındı. Ancak natürel boğazdan taşıma yeni olduğu için kara yoluyla yapılan taşımayı geçecektir. Olağan bu bir ortak efordu. Bu uğraşın emeli da Ukrayna’da yetiştirilen tahıl ve öbür besin eserlerinin ihraç edilebilmesine yardımcı olmaktı. Bu hem Ukrayna’nın gelir elde etmesi açısından önemli hem besin kaynağı ve temini açısından değerli.

* Ayrıyeten besin fiyatları açısından kıymetli. Zira Ukrayna’dan yetiştirilen tahılın pazarda olduğu vakit ve olmadığı vakit ki fiyatlar farklı. Münasebetiyle biz bu mevzuda çalışmalara devam ediyoruz. Birebir vakitte Türkiye’nin ve Birleşmiş Milletler’in bu istikametteki çalışmalarını destekliyoruz. Burada kıymetli olan temmuz itibariyle varılan muahede sonrasında boğazdan gerçekleşen tahıl ihracatının devam edebilmesi. Ancak alışılmış Rusya artık yok bu denklemde. Açık olan bir şey var bizim için. Şayet ortaya bir tahıl kıtlığı ve eksikliği çıkarsa yahut kimi ülkeler için bu durum çok daha zorlaşırsa, sorumlu olan taraf Rusya’dır. Öncelikle Ukrayna’ya karşı bu savaş sebebiyle sorumludur. Bir de Türkiye ve Birleşmiş Milletler’e karşı varmış olduğu muahedeye devam etmediği için sorumludur.”

Kentte konaklayacak Meyer-Landrut ve delegasyon heyeti, ziyaretlerini yarın Samsun’un Bafra ilçesinde bulunan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde sürdürecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Büyükelçi Meyer-Landrut: Tahıl kıtlığı çıkarsa sorumlusu Rusya’dır

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin