ÇED olumlu kararına yapılan itiraz reddedildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Erzincan İliç’teki Çöpler mevkiinde yapılması planlanan Çöpler Kompleksi Madeni İkinci Kapasite Artışı ve Flatasyon Tesisi Projesi’ne ait olarak verilen “ÇED Olumlu” kararına karşı açılan dava, Erzincan Yönetim Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya Türk Tabipleri Birliği (TTB) Halk Sıhhati Kolu Lideri Dr. Nasır Nesanır, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Genel Sekreteri Dersim Gül, TMMOB Hukuk Müşaviri Ekin Öztürk Yılmaz, Türkiye Barolar Birliği Etraf ve Kent Hukuku Komitesi üyeleri ile çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi katıldı.

Anagold Madencilik tarafından 2008 yılından beri işletilen bu madende yıllar içerisinde çok sayıda kapasite artışı gerçekleştirildiğini ve yeni tesis yapıldığını söyledi.

Gül “Son olarak 2021 yılında bir kere daha kapasite artışına gidilmesi planlanmış ve 2021 yılı Ekim ayında Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından kapasite artışı ve ek tesislere ait projeye ÇED olumlu kararı verilmiştir” dedi.

“KAMU FAYDASINA KARŞITLIKLAR TAŞIYOR”

Dersim Gül, Anayasal hak olarak ÇED olumlu kararının iptalini istediklerini belirtilerek “ÇED Olumlu” kararının kanunlara, yönetmeliklere, memleketler arası kontratlar ve sair mevzuat ile öngörülen yükümlülüklere, bilimsel gerekler ve teknik asıllar ile kamu faydasına karşıtlıklar taşıdığını belirtti.

“SAHA SARSINTI FAYLARIN YAKININDA BULUNMAKTA”

Proje alanının ve genişleme alanının Fırat Irmağı’nın çabucak yanı başında olduğunu söyleyen Gül, “Nehir Erzincan, Tunceli, Elazığ, Malatya, Diyarbakır, Adıyaman, Gaziantep vilayetlerimizden geçmektedir. Ülkemizin en büyük barajları da Fırat Irmağı üzerinde bulunmaktadır. Ayrıyeten saha, Munzur Dağları ekosisteminin ve ülkemizdeki değerli biyoçeşitlilik müdafaa alanının bir modülüdür. Saha birebir vakitte büyük sarsıntılar üreten fayların da yakınında bulunmaktadır. Bu tablo, karşı karşıya olduğumuz tehdidin sonlarının anlaşılması açısından gereğince açıklayıcıdır” dedi.

“İŞLETME KAPATILMALIDIR”

Siyanürlü maden işletmeciliği yapan projenin, orman alanlarının, ekolojik ve biyolojik bedellerle birlikte etraf ve insan sıhhati üzerinde geri dönüşü olmayan tahribatlara yol açacağını anlatan Gül “Ortaya çıkan somut çevresel tesirler ve riskler göz önünde bulundurularak, bilimsel ve hukukî açıdan birçok sorun barındıran ÇED Olumlu kararının ve telafisi imkânsız ziyanlara neden olacağı açık olan kapasite artırımı sürecinin hemen iptal edilmesi, durdurulması ve işletmenin kapatılması hayati değere sahiptir” diye konuştu.

“GEREKLİ YAPTIRIMLAR UYGULANMADI”

Duruşmanın akabinde TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül yaptığı açıklamada, “Mahkeme eksper incelemesinin temelini oluşturan kendi sormuş olduğu sorulara dahi karşılık içermeyen eksper raporuna prestij etmiş ve yürütmenin durdurulması talebimizi reddetmiştir. Meğer bugüne kadar dava belgesine yansıyan dokümanlar pek çok karşıtlığın davalı idarece de tespit edilmiş olmasına rağmen gerekli tedbirlerin alınmadığını, gerekli yaptırımların uygulanmadığını ve faaliyetin devamına imkan sağlandığını ispatlamıştır. Burada ne karar verilirse verilsin bu sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz” dedi.

 

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
ÇED olumlu kararına yapılan itiraz reddedildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin