‘Çelişkili 553 takım ilanı açıklamasına itiraz ediyoruz’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

SBÜ Rektörlüğü’nün Resmî Gazete’de 25 Kasım 2022 tarihinde yayımlanan, SÖZCÜ’nün gündeme getirdiği 553 takım ilanı ile Türkiye tarihinin tek ilan içinde en fazla tabip öğretim üyesi, doçent ve profesör alımını yapacağını duyurmasına TTB reaksiyon gösterdi. TTB Merkez Kurulu ile Tıp Eğitimi Çalışma Kümesi’nin ortak açıklamasında, “Sağlık Bakanlığı’na ilişkin 61 eğitim araştırma hastanesini bünyesinde toplayan SBÜ, son üç ayda 1082 takım açarak bilimi ve liyakati hiçe sayan yeni bir rekor daha kırmış oldu.

Bu yılın sonuna kadar açıklayacağı takım ilanları ile SBÜ yeni rekorlar(!) kırabilir.Bu kadar fazla takım ilanına dünyanın en büyük üniversitelerinde dahi rastlanmaz, rastlanamaz. Bu durum bile dünya örneklerine nazaran bilimsel kriterler ve bilimsel objektiflikten ne kadar uzak olunduğunun başlı başına bir göstergesidir” denilerek 553 takım içinde 15 takımda aranan kaide olarak bilimsel kriter olmadığının altı çizildi.

“HASTANELER, KISIMLAR ORTASINDA HAKKANİYET YOK”

Açıklanan takımlar detaylı bir formda incelendiğinde hastaneler, kısımlar yahut eğitim kliniklerinin ortasında rastgele bir hakkaniyet olmadığının açıkça görüldüğüne dikkat çekilen açıklamada, “Yıllardır eğitim kliniği olarak çalışan ve uzman yetiştiren kliniklere takım açılmamışken, eğitim hastanesi yahut eğitim kliniği olmadığı halde birtakım kliniklere takım açılması; kliniklerde atama bekleyen birçok öğretim vazifelisi varken dışarıdan getirilen akademisyenlere takım verilmesi hakkaniyet unsuru ile uyuşmuyor” tabirlerine yer verildi.

“ŞARTLAR KISMI YALNIZCA BİR KİŞİYİ TANIM EDİYOR”

SBÜ’nin daha evvelki takım ilanlarında olduğu üzere bu ilanda da aranan koşullar kısmının sadece bir kişinin yayını tanım ettiğine dikkat çekilerek şu tabirler kullanıldı, “Böylece bu takımlar için başvurabilecek niteliklere sahip öteki meslektaşlarımıza kapı baştan kapatılıyor. Böylesi takım ilanları tıpkı işi yaptıkları halde takım verilenler ile verilmeyenler ortasındaki iş barışını bozuyor, ekonomik ve özlük haklarında önemli adaletsizlikler meydana getiriyor. Hak gasplarına neden olan böylesi durumların yaşandığı kliniklerde iç işleyiş, çalışma barışı ve eğitim alanında birçok sıkıntıya yol açıyor.”

“SADECE 15 TAKIMDA ŞAHSA ÖZEL KRİTER YOK”

Sözü edilen ilanda 553 takım içinde yalnızca 15 akademik takım için rastgele bir bilimsel yayın dahi istenmediği, uzman yahut doçent olmalarının en önemli kriter olarak kâfi görüldüğüne dikkat çekilerek, “Bu takımların 11’inde tabip öğretim üyesi takımı için uzmanlık kriteri kâfi görülürken, 4 profesör takımı için yalnızca doçent olma kriteri kâfi görülmüş. 553 takım içinde sadece 15 takımda Yükseköğretim Heyeti (YÖK) kriterleri haricinde bir kriter aranmamasının; takımların bireylere özel olmadığına, daha demokratik ve bilimsel olunduğuna dair bir savunun argümanı olduğunu açıkça göstermektedir” denildi.

“BİLİMİN İÇİNE SİYASET KARIŞTI”

SBÜ kurulduğundan itibaren akademik objektif bilimsel kriterlere uyulmadığı, takımların birçoklarının siyasal bağlantılarla açıldığı, yeniden bu siyasal bağlarla atamalar yapıldığı da vurgulanarak şöyle denildi; “Bilimin içine siyaset karıştırılmıştır. Birçok meslektaşımızın bu unvanları ve takımları hak ettikleri muhakkaktır ve haklarıdır. Lakin sistemin kendini bu formda söz etmesi ve uygulamaları, bir halde meslektaşlarımızı da rencide etmekte; hakkıyla bu takımlara yerleşen meslektaşlarımızı da zan altında bırakmaktadır.

Meslektaşlarımız ister istemez kendilerini bu berbat, bilim dışı sistemin içinde bulmaktadır. Açılan bu yeni takımlar; YÖK’ün kelam konusu yönetmeliklerinin dikkate alınmadığını yahut bu yönetmeliklere uyulmadığını bir sefer daha gösteriyor. TTB, öteki bilim ve hukuk dışı takım ilanları üzere bu takım ilanlarının iptali için de hukuksal ve idari gerekli tüm yollara başvurusunu yapacak hakları gasp edilen tüm tabipler ismine süreci takip edecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Çelişkili 553 takım ilanı açıklamasına itiraz ediyoruz’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin