Ceyport Limanı ‘ÇED olumlu raporu’ iptal edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TMMOB Tekirdağ temsilciliği, Ceyport Tekirdağ Memleketler arası Liman İşletmeciliği’nin yapılması planlanan ‘liman kapasite artışı’ projesinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu kararının iptali için Tekirdağ Yönetim Mahkemesi’ne açtığı davada, mahkeme, iptal kararı verdi.

İŞLETME DURDURULMALI

Kararın akabinde TMMOB Tekirdağ Temsilcisi Cemal Polat, üyelerle birlikte düzenlediği basın toplantısında, limanda yapılan süreçlerinin durdurulması gerektiğini söyledi. Polat, kelamlarını şöyle sürdürdü;

*ÇED olumlu yahut ÇED gerekli değildir kararı bulunan projelerde kapasite artışı yahut genişletilmesinin planlanması halinde, planlanan projenin tesirleri, mevcut karara temel çevresel tesirleri ile birlikte kümülatif olarak kıymetlendirilir.

*Mahkeme kararında katı atık ve sıvı atık ölçüleri ile bertaraf konusunda kümülatif hesaplamaların yapılmadığı, hasebiyle eksik süreç tesis edildiği, bu istikametiyle ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı, etraf üzerinde ve insan sıhhati üzerinde verebileceği ziyanların belgisiz olduğunu, ortaya koydu.

*Liman kapasite artış projesi için gerekli kâfi titreşim ölçümlerinin yapılmadığı, bu açıdan eksik süreç niteliğinde olduğu, projenin inşaat etabı ve deniz taban tarama inşaat evresinde mevcut limanın işletilmesine ilişkin gürültü hesaplamalarının dahil edilmediği, anlaşıldı.

*Dolayısıyla mevcut proje ile yeni projenin birlikte kümülatif olarak değerlendirilmediğine karar verildi. Hasebiyle eksik süreç tesis edildiği, ilgili mevzuat açısından uygun olmadığı, etraf üzerinde ve insan sıhhatine verebileceği ziyanların meçhul olduğu belirtildi.

*Yerleşim alanları üzerindeki tesirlerinin değerlendirilmesinde; ilgili mevzuat temel risk puan aralıklarına ait değerlendirmelerin yapılarak sıhhat muhafaza bandı aralıklarının belirlenmediği, bu açıdan yerleşim alanları tesiri bağlamında eksik süreç niteliğinde olduğu ortaya çıktı.

“DETAYLI ETÜT RAPORU YOK”

Limanda, etkin faylar, depremsellik ile jeolojik, jeoteknik yapı bağlamında kıymetlendirme yapılması gerektiğini söyleyen Polat, bu bahiste ayrıntılı etüt raporunun bulunmadığını kaydetti. Polat, şunları söyledi;

*Liman kapasite artışı kapsamında yapılması planlanan kazıklı temellerin hesap ayrıntıları hakkında bilgi, evrak ve proje olmadığı, bu durumun proje kapsamında yapılacak kazıklı temel dizaynın zelzele mühendisliği açısından kıymetlendirilmesi bağlamında eksik süreç niteliğinde olduğu belirlendi.

*Kararda, katı atık ve sıvı atık ölçüleri ile bertaraf ile gürültü titreşimi, toz ve gaz emisyonları konusunda kümülatif hesaplamaların yapılmaması bakımında ÇED yönetmeliği temel olmak üzere ilgili mevzuat açısından ve eksikliklerin bulunduğu, mevcut haliyle uygun dengeli olmadığı görüş ve değerlendirmelerine yer verilmiştir. Bu münasebetlerle ÇED olumlu kararının iptaline karar verilmiştir. (DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Ceyport Limanı ‘ÇED olumlu raporu’ iptal edildi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin