CHP’li Çakırözer: Hangi adalet?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyon dokümanı Meclis Genel Kurulu’nda da gündem oldu. Muhalefet AKP’nin 20 yıllık iktidarında toplumsal hayattan iktisada, dış siyasetten siyasette yaşananları sıralarken, CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Osman Kavala 5 yıldır haksız, hukuksuz tutukluyken; kanısı, tabiri nedeniyle gazeteciler, avukatlar, siyasetçiler zindana atılırken hangi adaletten bahsediyorsunuz!” dedi.

TBMM Dışişleri Kurulu üyesi ve CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, TBMM Genel Konseyi’nde Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde ayrıntılarını açıkladığı ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyon dokümanını eleştirdi.

“KUCAKLAŞMA DİYENLER, MUHALEFETE ÇATIYOR!”

Ekonomiden toplumsal hayata, dış siyasetten siyasete Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında dikkat çektiği kısımları eleştiren Çakırözer, şu sözleri kullandı;

*Bu yıl cumhuriyet bayramımızdan bir gün evvel AKP Genel Lideri ve Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ‘Türkiye Yüzyılı’ diye bir lansman yaptı.

*Önemli kısmı ‘İcraatın İçinden’ tadında olan ancak 2023 cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olduğu için geleceğe dönük birtakım hayallerini, kanılarını paylaştığı bir toplantı.

*Sayın Erdoğan diyor ki burada: ‘Kimlik siyaseti yerine birlik, kutuplaştırma yerine bütünleştirme, kucaklama, tahakküm yerine özgürlük, nefret yerine sevgi siyaseti olacak yeni yüzyıl.’ Kim söylüyor? Ülkeyi yirmi yıldır yöneten kişi söylüyor.

*Kucaklaşmadan bahsettiği kısımdan birkaç dakika sonra, prompterden gözünü ayırdığı birinci anda muhalefete çatıyor! Tekrar o bildik, kibirli ‘Onlar anlamaz. Onlar ne bilir?’ haline dönüyor.

“ERDOĞAN’A HAKARETTEN 3 BİN KİŞİ MAHPUS CEZASINA ÇARPTIRILDI”

Türkiye’de yedi yılda 170 bin vatandaşa Erdoğan’a hakaretten soruşturma açıldığını söyleyen Çakırözer, “Onbinlercesi davaya dönüşmüş ve 3 bin kişi mahpus cezasına çarptırılmış. ‘Özgürlük siyaseti’ dediğiniz, ‘Demokrasiyi kökleştirdik’ dediğiniz, ‘Kutuplaşma bitiyor’ dediğiniz bu mu sizin?” diye sordu.

“KAVALA 5 YILDIR HAKSIZ TUTUKLUYKEN HANGİ ADALET?”

Gezi Davası’nda ağırlaştırmış müebbet mahpus cezası verilen iş insanı Osman Kavala’nın da cezaevinde 5’inci yılını doldurduğuna dikkat çeken Çakırözer, şunları söyledi;

*Türkiye Cumhuriyeti’nin bir vatandaşı tam beş yıldır Silivri zindanında özgürlüğünden yoksun. Hem de kurucusu olduğumuz Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin hak ihlali kararı vermiş olmasına karşın, mahallî mahkemelerde hakkında 2 tahliye kararı verilmesine rağmen! Haksız, hukuksuz, adaletsiz bir biçimde cezaevinde.

*Onun zindanda tutulması talimatı veren kişi ise bugün, sevgiden, şefkatten, kucaklaşmadan, adaletten bahsedebiliyor. Niyeti, yazısı, sözü nedeniyle gazeteciler, sivil toplum temsilcileri, avukatlar, siyasetçiler zindanlara atılırken hangi adaletten, hangi özgürlükten bahsediyorsunuz soruyorum sizlere?

“REFAHI DEĞİL, YOKSULLUĞU YAYDINIZ!”

“Erdoğan ‘İnsanımızın geleceği umutla bakmasını sağladık’ diyor, ‘Bilim yüzyılı olacak’ diyor lakin yirmi yılda yarattıkları Türkiye’de, gençlerimiz, hekimlerimiz, mühendislerimiz akın akın geleceği yurt dışında arıyor” diyen Çakırözer, “ ‘Ekonomiyi büyüterek refahı tabana yaydık’ diyebiliyor, çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden babayı yok sayarcasına. Minimum fiyat açlık sonunun 2 bin lira altındayken, pazar artıklarından aş arayanların sayıları artarken ‘Tabana yaydık’ dediğiniz şey olsa olsa refah değil lakin fakirlik oluyor, yoksulluk oluyor” sözlerini kullandı.

“VATANDAŞIMIZ VİZE KUYRUKLARINDAYKEN NEYİN İTİBARI”

Erdoğan’ın ‘Dış siyasetimize şahsiyet kazandırarak, devletimizin gücünü, bayrağımızın şanını, milletimizin prestijini yükselttik’ kelamlarını de eleştiren Çakırözer, şöyle konuştu:

*34 askerimizi şehit edenlerin önünde el pençe divan duranlar, İstanbul’un ortasında Cemal Kaşıkçı’yı kesenlerin önüne kırmızı halı serenler çıkmış, dış siyasetimize şahsiyet kazandırmaktan bahsedebiliyor.

*Kendi vatan toprağımız olan Süleyman Şah Türbesi’ni kaygıdan kaçıranlar, çıkmış ‘Devletimizin gücünü, bayrağımızın şanını yükselttik’ diyorlar. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne saray yapma vaadiniz dışında ne sağladınız?

*Kardeşim dediğiniz Katar, Rumlarla Türkiye’yi ve KKTC’yi yok sayan muahedeler imzalarken sus pus duruyorsunuz. Hani nerede unsurlu, onurlu dış siyasetiniz? Vatandaşlarımız yabancı ülkelerin konsolosluk kapılarında vize alabilmek için süründürülüyor.

*Sanatçı Tolga Çevik tweet atmış ‘Aylardır Kanada’dan vize alamıyorum’ diye. Onun üzere yüz binlerce yurttaş kapılarda bekletilirken, devletin resmî pasaportlarıyla insan kaçakçılığı yapılırken sizin iktidarınızda ‘Milletimizin prestijini yükselttik’ diyebiliyorsunuz. Hangi yüzle?

“YENİ VİZYON DİYORSUNUZ, DÜNYADAN BİHABERSİNİZ!”

Çakırözer, “İçlerinde çok sayıda azılı teröristin de olduğu, resmî sayıyla 4 milyon Suriyeliye kapıyı açtınız, on binlercesine vatandaşlık verdiniz! Artık 10 şahıstan 1’ini döndürdünüz diye sevinmemizi bekliyorsunuz, alkışlamamızı bekliyorsunuz.  Dünyada olup bitenlerden o kadar bihabersiniz ki Avrupa, Rus gazını kesip Moskova’ya bağımlılığını sıfırlama kaygısındayken siz, Türkiye Yüzyılı’nda Avrupa’ya Rus gazı satma hayalleri peşindesiniz, bunu da ‘yeni vizyon’ diye ‘yeni ufuk’ diye milletimize satmak istiyorsunuz; bu kadar dünyadan bihabersiniz” dedi.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN ÇIKARAK MI ŞİDDETİ ÖNLEDİNİZ!”

CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve başka siyasetçilerin açıklamaları nedeniyle kanallara da arka arda ceza kesildiğini söyleyen Çakırözer, “Bir sözü için devletin kanalındaki muhabir için ‘gereği yapıldı’ diye hava atanlar artık kutuplaşmaları, ayrışmaları bir kenara bırakacak o denli mi? AKP, yirmi yılın tahminen de en güzel işi olan, birinci imzacısı olduğumuz bayanı koruyan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gecede çıkanlar, bayanları koruyan dernekleri kapatmaya kalkanlar Türkiye’de son ayda 331 bayan öldürülmemiş üzere ‘Şiddetin önlenmesinde uzaklık kaydettik’ diyebiliyor Türkiye Yüzyılı lansmanında. ‘Kadın ile aile birbirinin tamamlayıcısıdır’ diyerek bayanların Anayasa’yla, Uygar Yasa’yla elde ettiği hakları ellerinden almak istiyorlar” halinde konuştu.

“ON YIL EVVEL VERDİĞİNİZ KELAMLARI BİLE TUTTURAMADINIZ”

Çakırözer, AKP iktidarında on yıl evvel verilen kelamların bile tutturamadığına dikkat çekerken, “Yüzde 10’un altına düşecek dediğiniz enflasyon gerçekte yüzde 200’lere yaklaşmış, Dünyanın en büyük birinci 10 iktisadına girecektik dediğiniz sıralamada 21’inci sıraya gerilemişiz, artık yine Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 devletine çıkartacağız diyorsunuz o denli mi? Son yirmi yılda çark etmediğiniz, U dönüşü yapmadığınız tek bir bahis kalmamış! İtimat ve istikrarın yüzyılı diyorsunuz. Neyin inancı? Dünya artık size güvenmiyor” açıklamalarını yaptı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
CHP’li Çakırözer: Hangi adalet?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin