Dolar yakıp, iPhone kıran AKP’lilerin maksadında bu kere BİM var

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Bizi terörist ilan edenlere, maaşlı televizyon yorumcularına, depo basıp yağları halka dağıtırım diyen iş bilmez yöneticilere, FETÖ örgütü ile ile bizi tehdit eden parti önderlerine söyleyeceklerimiz var” diyen ve BİM İcra Konseyi Üyesi Galip Aykaç’ın perakende bölümüne yönelik bu suçlamaları yapanlara “Bre ahlaksızlar, bre densizler. Sizlere bundan sonra sizin tonunuzda karşılık vereceğim, bilesiniz” kelamları Cumhur İttifakı yöneticilerini ve seçmenini kızdırdı.

AKP ve MHP’ye oy verenler toplumsal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda BİM için boykot daveti yaptı.

Aynı vakitte Besin Perakendecileri Derneği Lideri olan BİM İcra Heyeti Üyesi Galip Aykaç evvelki gün yaptığı açıklamada ağır tabirler kullanmıştı.

Aykaç’ın açıklamalarının Erdoğan’ın kasım ayı sonunda Katar ziyareti sonrasında zincir marketlere yönelik yaptığı Erdoğan, “Para cezası demek ki bunları ıslah etmiyor. Para cezasının dışında atılacak adımları da birinci kabine toplantımızda inşallah masaya yatırırız ve oradan da bunların üzerine ayrıyeten gideriz. Değişik teklifler var. Bütün problem yaptırımın çok daha ağır olması. Bu bunlara ürkütücü gelebilir. Bunu halletmek lazım” açıklamasından sonra gelmesi dikkat çekmişti.

ÇOK SERT İFADELER

“Sürekli artırım yapan zincir marketlerin FETÖ’yle irtibat ve münasebetinin titizlikle araştırılması gerektiğine inanıyoruz” diyen MHP Genel Lideri Bahçeli’ye de isim vermeden cevap veren Aykaç, “Bizi terörist ilan edenlere, maaşlı televizyon yorumcularına, depo basıp yağları halka dağıtırım diyen iş bilmez yöneticilere, FETÖ örgütü ile ile bizi tehdit eden parti başkanlarına söyleyeceklerimiz var” diyen Aykaç, şöyle dedi:

“Bu ülkenin hoş insanları sizlerin palavralarına hiçbir biçimde prestij etmediler. Üç harfliler diye bizleri farklı yere koymaya çalışan ve Müslüman olduğunu tez eden bu insanlara söyleyeceklerimiz var. Lütfen aynaya baksınlar, kendilerini göreceklerdir. Bunların hepsinde arka niyet ve algı idaresi vardır. Tüketicilerimiz bunlara hiçbir vakit karşılık vermemiştir.”

‘EŞEKTEN DÜŞENLERİZ, SÖYLEYECEK ÇOK KELAMIMIZ VAR’

PLAT Özel Markalı Eserler Sanayicileri ve Tedarikçileri Derneği’nin 7. Private Label Zirvesi’nde konuşan Aykaç’ın, perakendecilerin içinde bulunduğu zahmetli durumu anlatmak için Nasrettin Hoca fıkrasından örnek vermesi dikkat çekti:

“Hani Hoca Nasrettin eşekten düşmüş, düzgünleşme süreci uzayınca ‘bana eşekten düşmüş birini getirin de o nasıl düzgünleşmiş ben de o tedaviyi uygulayayım’ diyor ya… Biz bu manada eşekten düşenleriz. Hasebiyle söyleyecek çok kelamımız var bu bahislerde.”

‘BRE AHLAKSIZLAR, BRE DENSİZLER! HESAP KİTAP DA BİLMİYORSUNUZ’

Aykaç, perakende kesimine yönelik bu suçlamaları yapanlara “Bre ahlaksızlar, bre densizler” diye seslenerek “Sizlere bundan sonra sizin tonunuzda karşılık vereceğim, bilesiniz” dedi.

Ekim ayında TÜFE’nin yüzde 85,51, ÜFE’nin ise yüzde 157,69 olduğunu anımsatan Aykaç, “Organize perakende dalına yakıştırmalarının tamamını misliyle kendilerine iade ediyoruz. Siz hesap kitap da bilmiyorsunuz, yayına çıkalım doğrusunu söyleyelim diyoruz, bizi yayına da almıyorsunuz” diye konuştu.

“Organize perakendede kar edenlerin en yükseğinin ettiği kar yüzde 4’tür. Onu tamamını da verseniz enflasyon aşağı gelmez” diyen Aykaç, şöyle devam etti:

‘NEREDE 1’E ALIP 3’E SATMAK, NEREDE O DENLİ BİR ESER?’

“Bunu bile bile 1’alıp 3’e satıyorlar, 4’e satıyorlar diyecek kadar alçalan gazetecilere, oda liderlerine diyorum ki, bu algı operasyonunuzun vatandaşta karşılığı yoktur.

Bizim masraf yapımızı düzgün denetim etmekten gelen bir farkımız vardır. Brüt kar marjımız yüzde 17,5’tir. Yani 100’e aldığımız bir malı 117,5’e satıyoruz. Nerede bu 1’e alıp 3 katına satmak? Nerede o denli bir eser?

Bu gazetecileri himaye edenlere, perde gerisinde bizi maksat gösterenlere, ‘başaramayacaksınız’ diyorum. Bizim ülkeyi yönetenlerle problemimiz yok. Olmasına da müsaade etmeyeceğiz. Biz bu ülkenin temel taşlarıyız, bunları yerinden oynatmaya da kimsenin gücü yetmez.

Bize bakarak ya bir tuğla da ben koyayım bu binanın temel taşına demeyen, bir tane dikili ağacı olmayan beşerler sizlere ve bizlere bu yakıştırmayı yapıyorlar. Bre ahlaksızlar, bre densizler sizlere bundan sonra sizin tonunuzda karşılık vereceğim bilesiniz.”

‘TARLADA 0 TL OLAN ESER MARKETE GELENE KADAR 7,5 TL OLUYOR’

Türkiye’de 55 milyon tondan fazla zerzevat ve meyve üretimi gerçekleştirildiğini, bunun yaklaşık yüzde 30-35 ortasındaki kısmının ise fire olarak ayrılıp, geriye kalan 35 ila 37 milyon tonun yüzde 15’ini perakendecilerin sattığı bilgisini veren Aykaç, “Geriye kalan yüzde 85’i manavlar, pazarlar, mesken dışı kanallar vb.de satılıyor” dedi.

“Soruyorum, bu durumda yüzde 15’lik piyasasını oluşturduğu zerzevat ve meyveyle enflasyonun sebebi biz olabilir miyiz” diyen Aykaç, “Bu yanlış algıyı daima bir arada ortadan kaldırmamız lazım” diye konuştu.

“Domatesi tarladan 0 liraya yani hiç para vermeden alsak bile onun markete gelmesi 7,5 liradır” diyen Aykaç, şöyle devam etti:

‘ASIL SIKINTI PLANSIZ ÜRETİM VE DIŞA BAĞIMLILIK’

“Çünkü bu marketin bir çalışma maliyeti vardır. Dükkân kirası var, elektrik masrafı var, işçi masrafı var, irtibat masrafı var. Tüm bunları alt alta koyduğunuzda domatesin fiyatı bu noktalara gelecektir.

Bizi bunun sorumlusuymuş üzere göstermeye çalışanlar var. Bu yanlış algıdan bu ülkeyi kurtarmak zorundayız. Asıl sıkıntı plansız üretim, girdi maliyetlerinin yüksek olması, birçok hususta dışa bağımlılığın azaltılamaması”.

’10 SENEDE BİR GELİŞME OLMAZ MI?’

“Planlı üretim yapmamız gerek. Bunu söylemekten yoruldum” diyen Aykaç, “Bunları 15 yıl evvel bir konferansta da demiştim. 10 yılda bir gelişme olmaz mı? Var fakat çok yetersiz. Bir sene patatesimiz çok, öbür sene patatesimiz yok. Bu plansız üretimdir” sözlerine yer verdi.

‘ÖYLE BÜYÜK MARJLI YERLER VARSA SÖYLE, YATIRIM YAPALIM’

Aykaç, marketlerin üreticiden ucuza alıp fahiş fiyattan sattıklarını söyleyen tüketici derneklerine de çıkıştı.

“Tüketici Hakları Derneği Lideri televizyonda açıklama yapıp ‘halktan 100’e alıp, 400’e satıyorlar’ diyor” diyen Aykaç, “Kendisinin mail adresini buldum, mail attım. Dedim ki ‘bizi iki ile üç ile uğraştırma, o denli büyük marjlı yerler varsa söyle, yatırım yapalım’.”

BAHÇELİ ‘FETÖ’YLE İRTİBATLARI ARAŞTIRILSIN’ DEMİŞTİ

Bahçeli, TBMM’de partisinin küme toplantısında kıymetli açıklamalarda bulunmuş; ‘Zincir marketlerde gün çok yapılan artırımların toplumsal ve ekonomik huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyiz” demişti.

“Ticaret Bakanlığımızın fırsatçıların üzerine kararlılıkla gideceğinden, keyfi ve hatta sinsi bir plan dahilinde fiyat etiketlerini şişirenlerden isimli ve idari manada hesap soracağından kuşku duymuyoruz. Vatandaşlarımızın kesesine dokunan kim olursa olsun karşısındayız” diyen Bahçeli, şöyle devam etmişti:

“Sürekli artırım yapan zincir marketlerin FETÖ’yle irtibat ve bağlantısının titizlikle araştırılması gerektiğine de inanıyoruz. Milletimizin sırtına artırım kamburu yerleştirmek isteyenler her yerde bizi karşılarında bulacaktır.

Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir. Ekmeğimizden çalan, sofralarımızın tadını kaçıran, mutfaklarımıza karabasan üzere çöken kim varsa iki yakasından tutmak devletin asli görevidir, bu görev de bihakkın yerine getirilecektir.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Dolar yakıp, iPhone kıran AKP’lilerin maksadında bu kere BİM var

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin