Enflasyon patladı, vatandaşın tek cümbüşü oyun oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yılın birinci 6 ayında rekor yatırım alan Türkiye oyun kesiminin, üretim tarafında süratli büyümesini sürdüğü belirtiliyor. Son devirde kesimdeki büyümenin nedenlerinden birinin de yüksek enflasyon olduğunu söyleyen uzmanlar, artan hayat pahalılığı sonrası insanların ‘telefonda ne ile eğlenebilirim’ kanısının bölümdeki büyümeye katkı sağladığını anlattı.

Geçen yıl 1,2 milyar dolar hasılat yapan, dijital oyuncu sayısı 41 milyona ulaşan Türkiye oyun kesimi, bu yılın birinci yarısında 330 milyon dolarlık yatırım aldı.

Dünyadaki resesyon telaşları nedeniyle yatırımcılar temkinli davransa da, kesime yapılan yatırımların yılın birinci 9 ayında 400 milyon doları aştığı iddia ediliyor.

2022 sonu prestijiyle 1,5 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşacağı iddia edilen kesim, tüketim tarafında, oyun içi satın almaların dolar bazlı olmasından ötürü yüksek enflasyondan etkilense de, üretim tarafında sahip olduğu oyun stüdyosu bakımından Londra’dan sonra en büyük ekosistemi bünyesinde barındırıyor.

Bir iki yıl tecrübeli mühendislerin bile 20 bin TL maaşla çalıştığı oyun kesiminde, aylık yararı 80 bin lirayı zorlayan da var, bir ayda yüzbinlerce lira kazanan da…

Oyun dalını tüm boyutlarıyla Recontact Games’in Kurucu Ortağı ve Women in Games Turkiye’nin Kurucusu Simay Dinç, Garawell Games kurucusu Nebih Başaran, Fiber Games kurucularından Sinan Akkol ile konuştuk.

NASIL BU KADAR GELİŞTİ?

Türkiye’de oyun dalının başarılı olmasında ülkedeki genç nüfusun fazla olması, cep telefonu kullanımının yaygınlaşmasıyla taşınabilir oyunlara erişimin hızlanması, bilhassa taşınabilir tarafta güzel bir üretim gücüne sahip olunması ve üretilen taşınabilir oyunların da dünya çapında tanınan olması üzere nedenler var.

Değeri 1 milyar doları aşan kimi şirketlerin global bir markaya dönüşmesi de iştahı kabartan bir öteki faktör.

Peak Games 2020’de 1,8 milyar dolar bedelle ABD’li oyun devi Zynga’ya satılarak Türkiye’nin birinci unicorn’u olmuştu.

‘TÜRKLERİN KISA VADEDE KÂR ELDE ETME GAYESİ ETKİLİ’

Mobil oyunların devreye girmesiyle oyun kesimindeki büyümenin hızlandığını anlatan Garawell Games kurucusu Nebih Başaran, kesimin gelişiminde Türklerin karakteristik olarak kısa ve orta vadeli projelerden kâr etme hedefinin da tesirli olduğunu söyledi.

“Çok fazla yatırım maliyeti olmayan, ‘az yatırım-çok kâr’ mantalitesine uygun bir kesim oyun sektörü” diyen Başaran, “Ancak bu demek değil ki herkes başarılı oluyor. Birçok denemeye karşın başarılı olamayan, yatırımların boşa gittiği teşebbüsler de var” dedi.

Başaran ayrıyeten, dalın gelişmesinde bir öbür kıymetli etkenlerden birinin de verilen devlet teşvikleri olduğunu söz etti.

YÜKSEK ENFLASYON ‘TELEFONLA EĞLENCEYE’ İTTİ

Fiber Games kurucularından Sinan Akkol ise, son devirde oyunlara olan ilginin artmasında bir öbür tesirli olan nedenin de yüksek enflasyon olduğuna değindi.

Akkol, “Oyun bölümü her türlü krizden olumlu etkilenir. Türkiye’deki mevcut ekonomik durumu göz önüne aldığımızda, başka vakit geçirme araçlarından kopan, enflasyonist ortamda pek çok şeyden feragat eden insanların ‘telefonda ne ile eğlenebilirim’ diye düşünüp oyunlara yönelmeye başladığını görebiliyoruz” dedi.

Ancak TL’deki paha kaybı, buradaki tüketimi de sınırlıyor.

Oyunların içinde satılan eşyaların çoklukla dolar bazlı olduğunu belirten Akkol, “Örneğin satın alınacak eser 99 cent olsun, kısa bir müddette 7 liradan 18 liraya çıktı. Bunun da oyun içi satın alımları düşürdüğünü düşünüyorum” diye konuştu.

153 ÜLKEYE İHRACAT

Peki tüketim tarafında durum buyken, üretim ne durumda?

Recontact Games’in Kurucu Ortağı ve Women in Games Turkiye’nin Kurucusu Simay Dinç, Türk oyun geliştiricilerin hyper-casual taşınabilir alanında dünyada başkan pozisyonunda olduğunu söylüyor.

“Küresel bir iş yapıyoruz Türkiye’de ürettiğimiz oyunları 153 ülkede satıyoruz” diyen Dinç, “İhracat şampiyonları çıkartan Türk oyun geliştiricilerinin istekleri dinlenir, gerçek siyasetlerle desteklenirse yolumuz çok açık” diye konuştu.

Sinan Akkol ise, Türkiye’nin üretimde süratli bir büyüme kaydettiğini belirterek “Oyun stüdyosu sayısının 320’den 650’ye kadar çıkmasıyla birlikte İstanbul, Avrupa’da Londra’da sonra en büyük ekosisteme sahip kent oldu. Kesimin büyümesinde bunun da tesiri var” dedi.

KÂRLILIK TELAŞIYLA BİRİNCİ GAYE ABD PAZARI

Peki üretim tarafında süratli bir gelişim kaydeden kesimin amaç pazarı neden ABD?

Türkiye’de üretilen oyunların çoğunluğunun pazarının yurt dışında, bilhassa de Kuzey Amerika’da olduğunu söyleyen Akkol, “Oyunlar reklamdan gelir elde ediliyor. Türkiye’de 1000 gösterimi olan reklam 3-3,5 TL kazandırırken, ABD’de 10 dolar kazandırabiliyor. Haliyle üretilen oyunlar orada deneniyor” diye konuştu.

Garawell Games kurucusu Nebih Başaran ise, şöyle diyor:

“Üretilen oyunların kârlılıkları çoklukla ülkelerin refah düzeyi ve ortalama gelir seviyeleriyle koordineli oluyor. ABD’de bir şahısla oynattığınız oyunla daha fazla kar elde edebiliyorsunuz. Zira orda reklam sarfiyatları, kişi başına düşen maliyetler daha fazla oluyor ve karlılık da daha yüksek oluyor.

Dolayısıyla bir oyunun lansmanı yapıldığında birinci olarak amaç alınan ülkeler ABD ve Batı Avrupa ve kârlılık getirisi yüksek olacak ülkeler oluyor.”

İLK 6 AYDA 333 MİLYON DOLAR YATIRIM

Peki halihazırda dünyada resesyon telaşları nedeniyle yatırımcılar temkinli duruşlarını sürdürürken, oyun bölümüne yapılan yatırımlar ne durumda?

Türkiye’deki teşebbüslerin bilgi ve tahlillerle takip edebildiği startups.watch’ın “Turkish startup ecosystem 2022 H1 report” isimli raporuna nazaran, 2022’nin birinci 6 ayında Türkiye girişimcilik ekosistemi 1,4 milyar dolar yatırım aldı. Bu yatırımların 333 milyon dolarını ise oyun bölümü aldı.

Türkiye teşebbüs ekosistemi geçen yıl ise toplam 1,1 milyar dolar yatırım alırken, bunun 266 milyon dolarlık hacmi oyun kesimine ilişkin idi.

Simay Dinç, Türkiye’nin 2022’nin birinci yarısında Avrupa’da en fazla oyun yatırımı yapılan ülke olduğunu söylüyor.

“İlk 6 ayda, Türkiye’deki 13 oyun teşebbüsüne toplam 333 milyon dolarlık yatırım yapılırken, İngiltere’deki 14 yatırım tipinde 158 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Bunu Norveç, Finlandiya ve İsveç izledi” diyen Dinç, şöyle devam etti:

“Dünyanın resesyona girmesi birçok bölümü tesirlerden oyun sanayisi en az etkilenen alanlardan biri olacak. Bilhassa Dünyada Web3 ve NFT Gaming üzerine milyar dolarlık yeni fonlar kuruldu ve yatırım iştahı devam ediyor. Geçen hafta 50 milyon dolar yatırım bunu ispatladı.”

SİNEMA VE MÜZİK SANAYİSİNİ SOLLADI

Dinç’in aktardığına nazaran, dünyada sinema ve müzik sanayisini bir ortaya geldiğinde yarattığı bedel, oyun bölümünün yarattığı pahanın fakat üçte biri büyüklüğünde:

“Yaratıcı iktisadın en değerli modülü olan oyun dalı dünyada 200 milyar dolardan daha fazla bir kıymet yaratıyor.”

ÇALIŞANLARIN MAAŞLARI 80 BİN TL’YE KADAR ÇIKIYOR

Oyun bölümüne yönelik bir öbür merak edilen bahis ise, çalışanların maaşları ile oyuncuların çıkarları.

Simay Dinç, şu an kesimde farklı departmanlardaki maaşların 20 bin ila 80 bin TL ortasında değiştiği bilgisini vererek şunları söyledi:

“Farklı bir meslekte olup oyun bölümüne girmek isteyenler için internette fiyatsız yüzlerce kaynak var ve ayrıyeten üniversitelerin kuluçka merkezleri, teknokentlerin gamesup programları ve Women in Games Türkiye olarak değerli fırsatlar sunuyoruz.”

Sinan Akkol ise, kesimdeki çalışan maaşlarının Türkiye standartlarının çok üzerinde olduğunu, bir, iki yıllık deneyimi olan mühendislerin 10-20 bin TL aralığında maaş alabildiğini aktardı.

Akkol, kripto tarafında çalışanların ise tek bir yere çalışmadıklarını, aylık karlarının hayal edilemeyecek sayılara ulaştığını anlattı.

KAÇ OYUNCU VAR, EN ÇOK HANGİ OYUNLAR OYNANIYOR?

Öte yandan, Gaming in Turkey’in Türkiye Oyun Dalı 2021 Raporu’nda dalla ilgili dikkat çeken birtakım noktalar şu formda:

* Türkiye’de toplam oyuncu sayısı 2021’de 36 milyondan 41 milyona çıktı.

* Toplam oyuncu hasılatı 2021’de 880 milyon dolardan 1 milyar 200 milyon dolara yükseldi. Taşınabilir oyun hasılatı 2021’de toplam hasılatın yarısını oluşturdu.

* Türkiye’deki taşınabilir oyuncuların en sevdiği oyun çeşidi olarak birinci sırada yüzde 48 ile Puzzle/Trivia/Kelime oyunları yer alırken, geçen sene birinci sırada olan Aksiyon/Macera oyunları yüzde 37 ile 3’üncü sıraya gerilemiş durumda.

* En fazla oyun oynayanlar ise 21-35 yaş aralığında.

* Oyuncuların haftalık olarak taşınabilir oyuna ayırdıkları saatlere bakıldığında; 10 saatten fazla oynayanların oranı yüzde 46, 9-10 saat oynayanların oranı yüzde 10, 7-8 saat oynayanların oranı yüzde 9, 5-6 saat oynayanların oranı yüzde 13, 3-4 saat oynayanların oranı yüzde 10, 1-2 saat oynayanların ise oranı yüzde 12 oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Enflasyon patladı, vatandaşın tek cümbüşü oyun oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin