GÜZEL Parti RTÜK üyeliği için adaylarını Meclis’e bildirdi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İYİ Parti ile AKP ortasında RTÜK kontenjan tartışmaları sürerken, kontenjanın kendilerinin hakkı olduğunu belirten ÂLÂ Parti, RTÜK adaylarını re’sen Meclis Başkanlığı’na bildirdi. DÜZGÜN Parti, RTÜK üyeliği için gazeteci Murat İde ve Çiğdem Akdemir’in isimlerini sundu.

İYİ Parti, bugün GÜZEL Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu’nun imzası ile UYGUN Parti’nin üye aday listesi Meclis Başkanlığına re’sen sundu. Aday listesinin ön yazısında “Türkiye Büyük Millet Meclisinde halihazırdaki siyasi partilerin sandalye dağılımına nazaran, DÜZGÜN Parti Kümesine düştüğü kesin olan RTÜK üyeliği için, Başkanlıkça, Grubumuzdan hala isim talep edilmediğinden, tarafımızca isimler ve özgeçmişleri ekte sunulmaktadır” denildi.

“HUKUKSUZLUĞUN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ”

Dervişoğlu, Meclis Başkanlığı’nı hukuka davet ederken, “İYİ Parti bu hukuksuzluğun peşini bırakmayacaktır” sözlerini kullandı.

“HALİHAZIRDAKİ SANDALYE DAĞILIMINA NAZARAN GERÇEKLEŞMESİ GEREKİYOR”

İYİ Parti, RTÜK üyeliğinde yaşanan süreçle ilgili yaptığı açıklamada ise şu bilgilere yer verdi:

* “Anayasa ve 6112 Sayılı Kanunun amir kararları ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının günümüze dek olan uygulamalarına nazaran RTÜK üyeliği seçimi; Kanunun 35. unsurunun beşinci fıkrası gereği seçim anında Meclisteki siyasi parti kümelerinin halihazırdaki sandalye dağılımına nazaran gerçekleştirilmesi gerekiyor.

* 6112 Sayılı Radyo Ve Televizyonların Kuruluş Ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun otuz beşinci hususunun beşinci fıkrasında şu tabirler yer alıyor ‘Üst Konsey üyelerinin misyon müddeti altı yıldır. Üyelerin üçte biri iki yılda bir yenilenir. Üyelerin misyon müddetlerinin bitiminden iki ay evvel; üyeliklerde rastgele bir sebeple boşalma olması hâlinde, boşalma tarihinden yahut boşalma tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tatilde ise tatilin bitiminden itibaren bir ay içinde tıpkı adapla seçim yapılır. Bu seçimlerde, boşalan üyeliklerin siyasî parti kümelerine dağılımı, birinci seçimde siyasî parti kümeleri kontenjanından seçilen üye sayısı ve siyasî parti kümelerinin hâlihazırdaki oranı dikkate alınmak suretiyle yapılır. Üyeliklerdeki boşalma sebebiyle yapılan seçimlerde seçilen üyeler, yerlerine seçildikleri üyelerin misyon müddetini tamamlar.’”

“MECLİS BAŞKANLIĞI KANUNU DİKKATE ALMADI”

* Pekala bu süreçte neler yaşandı? RTÜK üyeliğinin 1 Temmuz’da boşalmasının akabinde Meclis tatile girdi ve 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle çalışmalarına yine başladı. Çalışmaların başlamasının ardından TBMM Başkanlığınca RTÜK üye istemine yönelik yazı 12 Ekim 2022 tarihinde gönderildi. Kanunen; 12 Ekim tarihine dek 6112 Sayılı Kanunun beşince hususunda belirtildiği üzere halihazırdaki sayıya nazaran üyelik GÜZEL Parti’de. Fakat seçilen bu tarih çok manidar.

* Çünkü 11 Ekim’e kadar UYGUN Parti’de olan üyelik bir milletvekilinin AK Parti’ye iştirakiyle, AK Parti’ye geçti. Bu süreçte AK Parti aday belirlemek için kanunda belirtilen süreyi kullandığı esnada bir milletvekilinin istifa etmesi üzerine halihazırdaki RTÜK üyelik aritmetiği tekrar değişti. Bunun üzerine Meclis Başkanlığı divanı toplayarak, kanunda ve Meclis iç tüzüğünde yeri olmayan bir kararı uygulamaya koymak istedi. Divanda alınan karara nazaran üye seçimi, 1 Temmuzdaki aritmetiğe nazaran yapılmak istendi. “

“RTÜK ÜYELİĞİ SEÇİMİ İÇİN YETERLİ PARTİ’DEN HALA İSİM İSTENMEDİ”

* Meclis Başkanlığınca 1 Temmuzdaki aritmetiğe nazaran yapılması planlanan seçimde üyelik hakkının AK Partide olduğu hesaplanırken CHP’den istifasını sunan bir milletvekilinin dilekçesine 05 Temmuz 2022 tarihinde teslim tesellüm süreci yapıldı. Hal bu türlü olunca üyelik hakkı hem kanunen hem de Meclis Başkanlık Divanı kararına nazaran ÂLÂ Partiye geçiyor. Fakat Kanunen 1 Kasım Salı günü yapılması mecburî olan RTÜK Üyeliği seçimi için UYGUN Partiden hala isim istenmedi.”

İŞTE ÂLÂ PARTİ’NİN RTÜK ÜYE ADAYLARI

Meclis başkanlığına RTÜK üyeliği için isimler bildirildi. Listede gazeteci Murat İde ve Çiğdem Akdemir’in isimleri yer alıyor.

YUNUS MURAT İDE KİMDİR?

25 Mayıs 1969 tarihinde Malatya’da doğdu. Birinci ve orta öğretimini Ayancık, Malatya ve İzmir’de tamamladı. İstanbul Üniversitesi İrtibat Fakültesi Radyo-TV Kısmından mezun oldu. Gazeteciliğe Günaydın gazetesinde muhabir olarak başladı. Hürriyet Gazetesi, ATV (A Takımı), Show TV ve Star TV’de muhabirlik yaptı. Akabinde sırasıyla; TGRT’de Haber Koordinatörü, ATV Haber Müdürü, ATV Ankara Temsilcisi, SkyTürkTv Ankara Temsilcisi, Habertürk Genel Yayın Direktör Yardımcısı, Kanal 1 Genel Yayın Direktörü, Avrasya TV Genel Yayın Direktörlüğü vazifelerinde bulundu. Takvim, Tercüman ve Yeniçağ gazetelerinde köşe müellifliği yaptı. “Şeriatın Kestiği Yürek” isimli bir kitabı bulunuyor. Genel Yayın Direktörü olarak vazife yaptığı BengütürkTv’den 2017 yılında ayrıldı. Daima Basın Kartı sahibi olan Murat İDE, 25 Ekim 2017 tarihinden bu yana DÜZGÜN Parti Genel Lideri Meral Akşener’in basın danışmanlığı vazifesini yürütüyor.

ÇİĞDEM AKDEMİR KİMDİR?

12 Haziran 1985 tarihinde İstanbul’da doğdu. Birinci, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. ÖSYM Burslu olarak okuduğu T.C. Okan Üniversitesi İngilizce Mütercim-Tercümanlık (Çeviribilim) Kısmından 2007’de mezun oldu. 2006 yılında tahsili devam ederken NTV Televizyonu Dış Haberler Ünitesinde stajla mesleğe başladı. 2007’de İstanbul İmaj Stüdyoları’nda hür belgesel çevirileri yaptı. Eylül 2007- Mart 2008 ortasında TEMA Holding’de yönetici asistanı ve mütercim olarak çalıştı.  Nisan 2008’de DÜNYA TV’de sabah haberlerini hazırlayıp sundu.  Akabinde NTV Dış Haberlere haber editörü olarak döndü. 2009 – 2010 yılları ortasında 4 lisanda haber yayını yapan 6 NEWS Televizyonu’nda İngilizce-Türkçe haber spikerliği ve editörlüğü vazifesinde bulundu. 2010-2017 yılları ortasında BENGÜTÜRK TV’de, 2017 Ağustos’ta TELE 1 TV’de haber spikerliği ve editörlüğü, akabinde FOX TV’de yayınlanan Kaybolan Çiçekler programında muhabir ve editörlük yaptı. Mayıs 2018 – Mayıs 2019 ortasında ise UYGUN Parti İstanbul Vilayet Başkanlığı’nda Basın Danışmanı olarak çalıştı.  Eylül 2019’dan bu yana KRT TV (KÜLTÜR RADYO TELEVİZYON) haber kanalında haber spikeri, program sunucusu, moderatör ve editör olarak vazifesine devam ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
GÜZEL Parti RTÜK üyeliği için adaylarını Meclis’e bildirdi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin