Hububatta kuraklık tehlikesi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Geçen yıl yaşanan kuraklığın hala devam ettiğini belirten Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Siyasetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi İdare Şurası Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, hububat rekoltesinin olumsuz etkileneceği ihtarında bulundu.

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Siyasetleri Uygulama ve Araştırma Merkezi İdare Heyeti Üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş, geçen yıl yaşanan kuraklığın hala devam ettiğini belirterek, sonbaharda yaşanan kuraklık nedeniyle hububat ekiminde sorun yaşanabileceği uyarısı yaptı.

Türkiye’nin kuraklık datalarını yorumlayan Türkeş, geçmişteki kuraklıkların en etkilisinin 2007 ve 2008’de yaşandığını, bunun eserlerde önemli bir rekolte kaybına yol açtığını anımsattı.

“Yağışların az olması, sıcaklıkların yüksek olması, buna bağlı olarak buharlaşmayla tetiklenen ve tesirli olan uzun müddetli kuraklıklar, yani ziraî ve hidrolojik kuraklıklar yaşand” diyen Türkeş, “Pek çok çalışma bize gösteriyor ki, iklim değişikliğinin tesiriyle gelecekte kuraklıkların şiddeti, sıklığı artacak. Artık her yaz, çok daha yüksek sıcak hava dalgalarının sayısının, mühletinin, şiddetinin geçmişten daha kuvvetli olabileceğini söylemek mümkün” diye konuştu.

BUĞDAYDA TESİRLİ OLDU

Türkiye’de bu yılın rahat geçtiğini lakin 2021’de genel olarak tahıllarda, bilhassa buğdayda rekolte kayıplarına neden olan kuraklıklar yaşandığını vurgulayan Türkeş, Meteoroloji Genel Müdürlüğünün standartlaştırılmış yağış indisi (SPI) haritalarını kaynak göstererek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu haritalarda son 3 aylık yağış tahliline baktığımızda Doğu Anadolu’nun bir kısmında meteorolojik kuraklık tesirli.

6 aylık tahlile baktığımızda Akdeniz yağış rejiminin hükümran olduğu Ege, Akdeniz kıyıları, İç Anadolu’nun bir kısmı, Konya Havzası’nın bir kısmı ile Doğu Anadolu’nun kıymetli bir kısmında şiddetli; Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu’nun batısında çok şiddetli ve çok kuraklıklar tanımlanmış durumda.

Bir öbür deyişle 2019 sonunda başlayan, 2020’de Türkiye’nin bir kısmında, 2021’de İç Anadolu, Doğu Anadolu ile Akdeniz’de tesirli olan kuraklık, 2 yıllık hesaplamalarda Türkiye’nin kuzeyi ve Batı Karadeniz kısmı dışında ülkemizin büyük bir kısmında hala devam ediyor.”

KURAKLIK NASIL OLUŞUR?

Türkeş, kuraklığın, yağış fiyatının olağan seviyenin altında kalmasıyla ortaya çıkan, arazi kaynakları üretim sistemlerini olumsuz biçimde etkileyen, önemli hidrolojik dengesizliklere yol açan ve genel olarak şiddet ya da büyüklük, sıklık ile mühlet ve coğrafik yayılış bileşenleriyle ele alınan üç boyutlu bir tabiat olayı olduğunu söyledi.

Kuraklık cinsleriyle ilgili bilgi veren Türkeş, şu bilgileri paylaştı:

“Meteorolojik kuraklık, yağış toplamlarının makul bir vakit periyodunun uzun periyodik ortalamalarından, ortancasından ya da normalinden sapma olarak tanımlanır ve bu tanımlama çoklukla bölgeseldir.

Tarımsal kuraklık, bitki kök zonundaki toprak neminin ya da yarayışlı suyun, bitkinin büyüyüp gelişmesi için kâfi olmadığı durum biçiminde tanımlanabilir.

Özellikle büyüme devri boyunca, bitkinin suya en hassas olduğu periyotta toprakta kâfi nemin olmadığı şartta ziraî kuraklık oluşur.

Hidrolojik kuraklık ise uzun periyodik yağış eksikliği sonucunda ortaya çıkan, yüzey ve yeraltı su varlığındaki azalma olarak isimlendirilir. Sosyoekonomik kuraklık ise meteorolojik, ziraî ve hidrolojik kuraklıkların şiddeti ve mühleti arttıkça, sonuçlarının neden olduğu durumdur.”

‘TÜRKİYE’DEKİ ZİRAÎ VE HİDROLOJİK KURAKLIK’

2 yıllık yağış tahlillerine bakıldığında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin şiddetli kuraklıkla karşı karşıya olduğunu kaydeden Türkeş, iklim değişikliğinin uzun periyodik ortalamalara nazaran yalnızca çok yağışlara yol açmadığını, şiddetli, çok şiddetli ya da harika şiddetli kuraklıklara da neden olduğunu söz etti.

Türkeş, “Türkiye’de yağış rejimi, dünyanın birçok bölgesinde olduğu üzere değişiyor. Bir yandan kuraklıkları, öteki yandan da sıcaklıkların şiddetlenmesiyle kuraklıkların çok daha tesirli olmasına yol açan buharlaşma ve nem artışını yaşıyoruz” diye konuştu.

Türkeş, yalnızca yağışı değil, buharlaşma bilgilerini de içeren Standartlaştırılmış Yağış Buharlaşma İndisi (SPEI) tahlillerine bakıldığında Batı Karadeniz ile Türkiye’nin kuzey kısımları dışında, Batı Anadolu, İç Anadolu ve Akdeniz’in büyük bir kısmı, Toroslar, İç Anadolu’nun güneyi, Doğu Anadolu’nun bir kısmının kuvvetli ve şiddetli kuraklık yaşadığına dikkati çekti.

Kuraklığın Avrupa’da, birden ve yüksek sıcaklıklarla yaşandığı için çok gündem olduğuna lakin Türkiye’de uzun periyodik tahlillere bakıldığında ziraî ve hidrolojik kuraklık yaşandığının altını çizen Türkeş, şöyle devam etti:

‘2021’DEKİ KURAKLIK BİTMEDİ’

“Aslında 2021’de yaşanan kuraklık bizde bitmiş değil. Hava olaylarıyla, kısa müddetli yağışlı devirlerle bunu karıştırabiliyoruz.

Kuraklık hem bugün, hem de gelecekte Türkiye’nin iklim değişikliği ve şiddetli hava olayları açısından en kıymetli gündem hususlarından biri olacak.

Yaptığımız çalışmalarda gelecekte Orta ve Doğu Karadeniz ile Kuzeydoğu Anadolu kısmı dışında kuraklıkların sıklığının ve şiddetinin artacağını bekliyoruz. Kuraklık bizim için değerli ve önemli bir tehlike, bunu ömrün tüm alanlarında tüm bölümlerde dikkate almak zorundayız.”

‘REKOLTEYE TESİRİ OLABİLİR’

Türkiye’nin bu sonbahara da kurak girdiğine vurgu yapan Türkeş, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Tıpkı 2019 ve 2020’de olduğu üzere sıcak ve kurak sonbaharın içindeyiz. Umarım önümüzdeki günlerde bir yağış olur.

Sıcaklıkların yüksek olması nedeniyle buharlaşmayla topraktaki nem kaybı da yüksek. Kasımda hububat ekiminde sorun yaşanabilir. Bunun rekolteye de olumsuz tesiri olabilir.

Önümüzdeki günlerde Orta ve Doğu Karadeniz kıyı jenerasyonu ile Kuzeydoğu Anadolu kısmı dışında Türkiye’de yaşadığımız görece sıcak ve çok kurak şartları giderebilecek bir hava olayı yok.” (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Hububatta kuraklık tehlikesi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin