İBB bütçesi onaylandı… İmamoğlu ile Göksu ortasında sert tartışma

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 2023 bütçesini sunmasının akabinde Saraçhane’deki başkanlık binasında toplanan meclis oturumuna siyasi parti kümeleri ismine yapılan konuşmalarla devam edildi.

Oturumun bu kısmını İBB Lideri Ekrem İmamoğlu yönetti. 16.00 sıralarında başlayan oturum 02.00 sıralarında sona erdi.

115 milyar 250 milyon TL’lik bütçe, 10 saatlik oturumun sonunda oyçokluğu ile kabul edildi. 213 kabul, 35 ret oyu kullanıldı.

 “DENK BÜTÇE DEĞİL”

Bütçe hakkında birinci konuşmayı MHP Küme Başkanvekili ve Silivri Belediye Lideri Volkan Yılmaz yaptı. Yılmaz “İstanbullunun sırtına 20 milyar TL bütçe açığı hedefliyor. Bu, bütçe denk bir bütçe değil. İBB bütçesi borç bataklığına sürükleniyor. İBB Lideri 3.5 yılda vaatlerinin yüzde 60’ını gerçekleştirdiğini söylüyor lakin bu oran yüzde 11. Burası siyasi nutuk atılacak yer değil. İBB Lideri konuşmasında 6’lı Masa’dan, güçlendirilmiş parlamenter sistemden bahsetti. İBB Lideri yalnızca 6’lı Masa’nın, Millet İttifakı’nın belediye lideri mı? Bu konuşmayı yakıştıramadım. 6’lı Masa’nın 7’inci ayağı siz yok deseniz de duruyor. O ayağı karşıt yüz etmeye muktediriz” dedi.

“KİRALIK MESKEN BULMAK HARİKA GÜÇ”

İYİ Parti Küme Başkanvekili İbrahim Özkan Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krize dikkat çekerek “AK Partililere nazaran üstün güç olduk, dünya bizi kıskanıyor. Harika güç olamadık fakat bakın ben size AK Parti sayesinde bu ülkede ‘süper güç’ olanları sayayım. Ekmek bulabilmek üstün güç, karnını doyurabilmek harika güç, kiralık mesken bulmak üstün güç, artırımlara dayanabilmek üstün güç, faturaları ödeyebilmek muhteşem güç, otomobille gezmek, depoyu fullemek harika güç, aydınlanmak, ısınabilmek harika güç” dedi.

“SİZİN MEŞRUİYETİNİZ YOK”

Özkan’ın “İstanbul seçimlerini iptal ettiniz, siz illegalsiniz. Burada meşruiyetiniz yok. Seçimi iptal edenler 700 sandık vazifelisi ile ilgili argümanınızı ispat edebildiniz mi?” kelamları AKP kümesinin reaksiyonuna neden oldu.

Özkan “Ben o denli düşünüyorum, aksini düşünüyorsanız söylersiniz” dedi.

“RABİA HEYKELLERİNİ KALDIRANLARIN BAŞI KARIŞIK”

Oturumun birinci kısmında yaşanan cami tartışmasına değinen Özkan “Sanki yalnızca Ak Parti cami yapabilir üzere algı yaratılmaya çalışıldı. Bu kabul edilebilir değil. Sancaktepe, Sultangazi, Bahçelievler, Bayrampaşa, Kartal’da bu periyotta İBB mescitler inşa etti.  Dinin siyasete alet edilmesi hassas bir husus. Mescitler de bizim, cemevleri de bizim. Herkese eşit hizmet götürmek zorundayız. Tartışma sırasında AKP’li bir üye bize sataştı. ‘Kafaları karışık’ dedi. ‘Sisi’ye mi oy vereceksiniz, Binali Yıldırım’a mı’ deyip sonra Sisi ile el sıkışıp Rabia heykellerini kaldıranların başı karışık. Emevi Mescidinde namaz kılacağız deyip Türkiye’yi küçük Suriye’ye çevirenlerin başı karışık. HDP eşittir PKK deyip birebir partinin küme odasında pişkin pişkin poz verenlerin başı karışıktır” dedi.

“KİM YASAL?” TARTIŞMASI YAŞANDI

Daha sonra AKP Küme Başkanvekili Tevfik Göksu kürsüye geldi.

Göksu Özkan’ın “meşru değilsiniz” kelamlarına karşılık vererek “Gayrı yasal kimdir biliyor musunuz? Emanet milletvekiliyle küme kuran, diğer partinin rozeti ile seçilip eli barut kokanların dayanağı ile burada oturanlardır. Biz bu ülkede alnının teriyle ve  aziz milletin oyu ile seçilmiş yasal üyeleriyiz” dedi.

“6’LI MASAYA KONUŞMAYA GELMİŞ”

İmamoğlu’na da şöyle konuştu:

*Geçtiğimiz günlerde yaptığım konuşmada bir isim takmıştım. Avatar lider. Sayın lider sanal dünyada dolaşmayı sevdiği için o denli bir sunum yaptı ki güya biz İstanbul’da yaşamıyoruz.

*Sayın lider burada meclise, İstanbullulara değil 6’lı Masa’ya konuşmaya gelmiş. Burada konuşma yaparken ‘ben buradayım ha bana bakın’ demek için konuşmaya gelmiş.

*İl lideri ile ortası limoni. Ona ileti vermek için gelmiş. Sayın lider buraya bir kaçış konuşması yapmak için gelmiş. Sayın lider kaçma, 2024’te biz seni göndereceğiz.

*Arkadaşlar 2023 hayali kuruyorlar. 2023’te akıbetiniz İstanbul Ticaret Odası (İTO) seçimlerinin akıbeti üzere olacak. İTO seçimlerinde İBB’nin bütün imkanlarını seferber ettiniz.

*CHP’nin bütün seçim otobüslerini spor salonun önüne getirdiniz zafer kazanacaklar ya. Ne oldu? Cumhur İttifakı yüzde 72, 6’lı Masa yüzde 28.

“KANAL İSTANBUL’U YAPACAĞIZ, YAPACAĞIZ, YAPACAĞIZ”

İmamoğlu’nun sunumu sırasında şöyle konuştu:

*”Kanal İstanbul’u yaptırmayacağız, yapın da görelim” slaytının uzun uzun ekrana yansıtıldığını söyleyen Göksu “Sayın lider, senin üzere düşünenler 15 Temmuz Köprüsü’nü de yaptırmayacağız dediler, millet yaptı. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrasya’yı, Marmaray’ı yaptırmayacağız dediler, yaptık.

*Kanal İstanbul’u da yapacağız, yapacağız, yapacağız. Allah’ın müsaadesiyle. Yaptığımızı göreceksiniz ve bakar kalacaksınız” diye konuştu. Göksu CHP sıralarına hakikat da “İBB Lideri konuşurken niçin alkışladınız anlamadım genel liderinize meydan okudu. Fark etmediniz mi?” dedi.

Göksu “2019’da İstanbul halkının iradesiyle idare değişti, kimse kelam edemez. Yeni idare birinci vazifeye geldiği 3-5 ayda bir sürü eser açabilirdi ellerinde vardı. Bekletti zira ‘ben yaptım’ diyecek. Çabucak açarsa ‘AK Parti yaptı’ diyecekler. İstanbul’a bu organize berbatlığı niçin yaptın? Niçin vaktinde açmadın. Burada yaptığı hareketleriyle ilgili İstanbul halkına söyleyecek bir şeyi olmadığı için galaksi aleminde bir konuşma yapıp en sonunda da 6’lı Masaya selam çakarak konuşmasını bitirdi. Güzel olsun” dedi.

“BECERİKSİZLİĞİN FOTOĞRAFINI YAPABİLİR MİSİN?”

Ulaşımdan sarsıntıya, kentsel dönüşümden, metro yatırımlarına kadar İBB’nin bütün çalışmalarını eleştiren Göksu “Ressam Abidin Dino’ya beceriksizliğin fotoğrafını yapabilir misin diye sorsanız der ki; ‘yapamam ancak yapanın ismini verebilirim. Muhtemelen kendisi Millet İttifakının en çalışkan neferidir.’ Siz de muhtemelen Abidin Dino’nun konutuna zabıta gönderirsiniz” dedi. Göksu, 2023 bütçesinde 1.8 milyar TL gizlenmiş reklam kalemi bulunduğunu savunarak “Bu parayla 365 otobüs alınır. İstanbullular, size her gün bir otobüs değil lakin bir otobüs kadar reklam bütçesi ayırmışlar” dedi.

“ENGELLENİYORUZ PALAVRASI ÇOK BAYATLADI”

“Bugüne kadar sizi kim engelledi?” diye soran Göksu “Merkezi bütçeden bir kuruşunuz kesildi mi? Bu meclise İstanbul için bir tane proje getirdiniz de Cumhur İttifakı bir adedine hayır dedi mi? Temel vahimi arkadaşlar proje deyince borçlanma ve artırım anlıyorlar. 51 borçlanma evrakı gelmiş 50’sine evet demişiz. İnsan kanal kanal dolaşıp engelleniyoruz demeye utanır. Engelleniyoruz yalanında vazgeçin, çok bayatladı” dedi. Göksu konuşmasını “2023’te Recep Tayyip Erdoğan’ı yine devlet lideri seçip Türkiye yüzyılını başlatacağız, 2024’te de sayın lideri yolcu edeceğiz” diyerek bitirdi.

İMAMOĞLU: ALLAH 20 TANE DAHA TEVFİK GÖKSU NASİP ETSİN

İmamoğlu, Göksu’nun kendisine yönelik karalamalarını muhatap almadığını ve karşılık vermeyeceğini belirterek şu karşılığı verdi:

*Allah bu misyonum mühletince 20 tane daha Tevfik Göksu nasip etsin. Mümkünse her gün konuşsun, kanal kanal gezsin… Bir şey  yapmasa bile bu lisan ile bize yarar sağlıyor.

-Kendisine teşekkür ediyorum. Topluma yalnızca nezaket konusunda zahmetli örnekler sergiliyor. Burada  içeriden duyduğum sesler içinde hakaretler oldu.

*Gözümün içine bakarak hakaret etmeyi beceri sanıyorlar. Onlar ismine üzülüyorum. Ahlak buralarda belirli olur. Tedavi olurlar, Allah onları ıslah etsin diye dua ediyorum.

*Onları Allah’a havale ediyorum. Duamın tutacağına inanıyorum, Yaradan’a sığınıyorum.

“BİZİ ENGELLEYEMEZSİNİZ”

CHP Küme Başkanvekili Doğan Subaşı da tenkitlere yönelik “Bizi engelliyorsunuz demiyoruz. Engellemeye çalışıyorsunuz diyoruz. Bizi engelleyemezsiniz. Topal ördek falan… Topal ördek gidene söylenir, gelene değil. Siz bizi engelleyemezsiniz. Yalnızca yüzünüzü gösterirsiniz, vatandaş her şeyi görüyor” dedi.

“BİZ BERBAT KELAMLAR SÖYLEMEYİZ, SÖYLETMEYİZ”

Subaşı, konuşması sırasında CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu ve İBB Lideri ortasında tansiyon yaşandığı argümanına da değindi.

Subaşı şu sözleri kullandı:

*Ne vilayet liderimiz berbat söz kullanan bir insandır ne de Ekrem liderimiz makus cümleleri kendisine söyletecek bir insandır. Biz bu türlü berbat kelamlar söylemeyiz, söyletmeyiz.

*Siz hayal kuruyorsunuz. İkide bir ‘yok 6’lı Masa’da bu var, yok vilayet lideri ile şu var’. Siz karşınızda birbiri ile didişen bir topluluk var sanıyorsunuz.

*Biz o denli değiliz, hesabınızı buna nazaran yapmayın. Biz çelik üzere birbirimize kenetlenmişiz. Abdurrahman Dilipak yazıyor, ‘her türlü yolsuzluk, uyuşturucu var, biz bu türlü miydik?

*Bunlar için mi gayret ettik’ diyor. AK Parti’nin kurucularından kimse kalmadı. Bu hususlarda çırpınmanın alemi yok. Millete teslim olun, milletten özür dileyin.

*Muhafazakar bir müellif ‘şatafatlı mescitler yapmayı inanç sandık, o mescitlerin içi dolmuyor’ diyor. Ateizm, deizm yayılıyor Deizmin en çok yayıldığı yer imam hatip liseleri.

*Akşam yatağa yatınca niçin bu türlü oluyor diye merak etmiyor musunuz? Merak etmeyin. Bu baş yüzünden 31 Mart ve 23 Haziran’da kaybettiniz.

*Buna devam edin 2023’te de kaybedeceksiniz. 2024’te de var olup olmayacağınızı, burada olup olmayacağınızı bilmiyorum. AK Parti’nin siyasi hayatının devam edip etmeyeceğini bilmiyorum.

Konuşmaların ve bütçe oylamasının akabinde İBB Lideri İmamoğlu, teşekkür konuşması yaparak “Bütçenin İstanbul’a rahmet getirmesini temenni ediyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İBB bütçesi onaylandı… İmamoğlu ile Göksu ortasında sert tartışma

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin