İktisada ait torba kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Genel Şurasında iktisada ait düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Birtakım Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ikinci kısmı üzerindeki görüşmeler devam ediyor.

Teklifin ikinci kısmı üzerine ÂLÂ Parti Kümesi ismine kelam alan Erzurum Milletvekili Muhammet Naci Cinisli, Türkiye’nin internet erişim suratında 100’üncü sıralarda bulunduğunu söyleyerek “Ülkemizde 3G suratı yüzde 40-50 seviyesinde. Buna karşın 5G ihalesinin yapılması söz edilebiliyor zira milyarlarca dolarlık lisans parasında gözü olanlar var.” dedi.

Türkiye’de vatandaşların, dünyanın en kıymetli taşınabilir telefonlarını kullandığını lisana getiren Cinisli, “İşte, böylesine makus bir performans gösteren BTK, önümüzdeki üç yılda toplam 25 milyar lira daha almayı planlıyor. Bir an evvel BTK aldığı hisseyle interneti ucuzlatmalı ve operatörlerin yatırım yapması için tahsis etmeli, kaynaklarını fiber şebekelerin önünü açmada kullanmalı.” diye konuştu.

Teklifle maske yasağını ihlal edenlere verilen 2 milyar 700 milyon liralık para cezasının da iptal edildiğine dikkati çeken Cinisli, “Yasağa uyup toplum hayatına hürmet gösteren vatandaşlarımız yeniden mağdur ediliyor. Toplumsal uzlaşı, karşılıklı hürmet hayatın içindeki pratikle öğrenilmeli. Toplumsal uzlaşı için vatandaşlarımıza ödülde de cezada da eşit yaklaşmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

MHP İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu, kanun teklifinin kalıcı tahlil üreten, vatandaşların kaygısına derman olacak direkt düzenlemeleri de içerdiğini lisana getirdi.

Türk iktisadının milletlerarası arenadaki rekabet gücünü artıracak, ekonomik büyümeye katkı sunacak, dış ticaret istikrarının sağlanmasına takviye olacak düzenlemelerin de teklifte yer aldığını söyleyen Osmanağaoğlu, “Ekonomik istikrarın istikbalimizle direkt ilgili olduğu gerçeği de göz önünde bulundurulursa insan odaklı tedbirlerin ne kadar değerli olduğu daha net bir biçimde anlaşılacaktır.” sözlerini kullandı.

HDP Ağrı Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir, maddelerin hükümetin siyasetlerine uygun hale getirilmeye çalışıldığını öne sürerek “Bu torba yasa tartışılırken ne parlamentodaki kümelerin ne sivil toplum örgütlerinin ne de ilgili meslek odalarının görüşleri ve teklifleri alındı. Kamu faydasının gözetildiği yasalar yerine şahsî ve siyasal maksat taşıyan yasalar Meclis’ten geçiriliyor.” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, “vergi affı” ve “varlık barışı” isimleri altında, son 19 yılda 10 sefer yasal düzenleme yapıldığına işaret ederek “Asgari ücretliden, bordro mahkumlarından daha eline geçmeden vergileri tevkifatla alınırken maalesef, bu maddelerle kaçakçıların, vergi kaçıranların, uyuşturucu baronlarının, yasa dışı örgütlerin, paralarını vergi cennetlerinde tutanların, kul hakkı yiyenlerin, cürüm geliri olan paralarının nereden geldiği dahi sorulmadan sisteme girilmesi sağlandı. Üzülerek söylemeliyim ki ülkemiz bir kara para cennetine, uyuşturucu baronlarının kol gezdiği bir ülke haline geldi.” diye konuştu.

AKP’NİN ÖNERGESİ KABUL EDİLDİ

Genel Konseyde AKP’nin kabul edilen önergesiyle teklifin 29. hususunda değişikliğe gidildi.

Kabul edilen önergeye nazaran, Anayasa Mahkemesi üyeliğine üst kademe yöneticileri, hür avukatlar, birinci sınıf hakim ve savcılar ile raportörler ortasından seçilenlerle yükseköğretim takımından seçilip öğretim üyeliğine dönmek istemediğini vazife müddeti bitmeden bir ay içinde bildirenler, Sayıştay üyeliği takımına atanacak.

Öte yandan “üyeliğe üst kademe yöneticileri yahut hür avukatlar ortasından seçilenler ile vazifelere atanmak istemeyenlerin, vazifelerinin sona erdiği tarihi izleyen bir ay içinde TBMM Başkanlığına yazılı dilekçeyle başvurmaları halinde en geç bir ay içinde TBMM Lider Başmüşaviri takımlarına atanacaklarına” ait düzenleme ise teklif metninden çıkarıldı. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
1
vir_sl_
Virüslü
İktisada ait torba kanun teklifi TBMM Genel Kurulu’nda

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin