‘İşverenin iş telefonundaki whatsapp iletilerini okuması hak ihlali’

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Özel bir şirkette çalışan Fırat Gerçek 31 Ekim 2017 günü işten atıldı. Kovulmasının nedeni olarak tıpkı iş yerinde birlikte çalıştığı lakin bir mühlet evvel işten ayrılan arkadaşı Ö.Ç.’ye patron tarafından verilen telefondaki ileti içerikleri gösterildi.

Fırat Gerçek, işe iade davası açtı. Kovulmasına neden olarak gösterilen iletileşme içeriğinin fesih bildirimine eklenmediğini, yazışmaların hayal mahsulü olduğunu , telefonların çalışanların özel hayatlarında da kullanıldığını söz etti.

Şirket ise savunmasında, Ö.Ç.’ye iş gayesiyle verilen cep telefonunun müşterilerin irtibat bilgilerine ulaşmak için incelendiğini, bu sırada Fırat Gerçek’le yapılan iletilere ulaşıldığını ileri sürdü.

MAHKEME: TELEFONU PATRON VERDİ, FESİH HAKLI

Mahkeme Fırat Gerçek’in davasını reddetti, patron lehine karar verdi. Kararda, cep telefonunun patron tarafından verilmesi nedeniyle anılan yazışmaların hukuka uygun olarak elde edildiğinin kabulünün gerekeceği kaydedildi.

İSTİNAF: YALNIZCA İŞ İÇİN KULLANILMASI GEREKİR

Temyiz etabında İstinaf mahkemesi de Fırat Gerçek’in alehine karar verdi. Kararda şu tabirlere yer verildi: “Başvurucunun mesajlaştığı Ö.Ç.’nin kullandığı cep telefonunun patrona ilişkin olduğu, işverence düzenlenen ”İletişim Araçları Politikası” başlıklı dokümanın 5.2.4.1 hususunda ”şirkete ilişkin irtibat araçları (bilgisayar, telefon, GSM sınır ve diğer) yalnızca vazife nedeniyle ve iş gayeli olarak kullanılması gerektiği, özel emelli haberleşme ve işler için kullanılmaması gerektiği” konularının belirtildiği vurgulanmıştır.”

AYM: HABERLEŞMENİN KAPALILIĞINA AÇIK AYKIRILIK

Fırat Gerçek’in son etapta ferdi müracaatta bulunduğu Anayasa Mahkemesi şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

  • Mesajlaşma programlarının şahsî olarak da kullanılabileceği gözetildiğinde bir diğerine ilişkin olan cep telefonunun denetlenmesinin ve müracaatçıya ilişkin bildirilerin ele geçirilmesinin müracaatçının özel hayatının ve haberleşmesinin gizliğinin korunması konusundaki makul beklentisine karşıt olduğu açıktır.
  • Mahkemece de bir diğerine ilişkin cep telefonunda yer alan yazışmaların ne suretle denetlendiğine, ileti içeriklerinin feshe destek alınmasının gerekli olup olmadığına ve müracaatçının özel hayatı ile haberleşmesine olan tesirine yönelik rastgele bir kıymetlendirme yapılmamıştır.
  • Nitekim Anayasa Mahkemesi müracaata emsal olayları incelediği E.Ü. ve Samet Ayyıldız kararlarında, müracaatçıların kurumsal e-posta ve ferdî Whatsapp hesabı içeriklerinin patron tarafından denetlenmesi ve bu yazışmalar münasebet gösterilerek iş akdinin feshedilmesi halindeki müdahalelerde ihlal kararları vermiştir.
  • Açıklanan münasebetlerle özel hukuk iş ilgilerinden doğan uyuşmazlığı karara bağlayan derece mahkemeleri tarafından üstte belirtilen anayasal teminatları gözeten ihtimamlı bir yargılama yapılarak olumlu yükümlülüklerin yerine getirilmediği anlaşıldığından müracaatçının Anayasa’nın 20. unsurunda teminat altına alınan özel hayata hürmet hakkı ile Anayasa’nın 22. unsurunda garanti altına alınan haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine karar verilmesi gerekir.

HÜKÜM: HAK İHLALİ 

Anayasa Mahkemesi inceleme sonunda şu kararı kurdu:

  • Özel hayata hürmet hakkı ile haberleşme hürriyetinin ihlal edildiğine ait tezin KABUL EDİLEBİLİR OLDUĞUNA,
  • Anayasa’nın 20. hususunda garanti altına alınan özel hayata hürmet hakkı ve Anayasa’nın 22. hususunda teminat altına alınan haberleşme hürriyetinin İHLAL EDİLDİĞİNE,
  • Kararın bir örneğinin özel hayata hürmet hakkı ile haberleşme hürriyetinin ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yine yargılama yapılmak üzere İstanbul Anadolu 7. İş Mahkemesine GÖNDERİLMESİNE,
  • Kararın bir örneğinin Adalet Bakanlığına GÖNDERİLMESİNE 21/9/2022 tarihinde OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘İşverenin iş telefonundaki whatsapp iletilerini okuması hak ihlali’

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin