İzmir’de meslek örgütlerinden ortak ‘deprem’ açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve TMMOB İzmir Vilayet Uyum Heyeti, 117 yurttaşın hayatını yitirdiği 30 Ekim sarsıntısının ikinci yıl dönümünde, “Sayısız acı haber ve yaşanan mağduriyetlerin üzerinden tam iki yıl geçti. İzmir depremzedeleri kaybettikleri canlara alışmaya çalışır ve sorumluların cezalandırılmasını beklerken zelzelenin akabinde kendilerine verilen kelamların tutulmadığı da açık bir formda ortaya çıktı” açıklamasını yaptı.

İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve TMMOB İzmir Vilayet Uyum Şurası, İzmir zelzelesinin ikinci yıl dönümü nedeniyle zelzelenin en çok vurduğu yer olan Bayraklı’da bugün basın açıklaması yaptı. Ortak basın açıklamasını, TMMOB İzmir Vilayet Uyum Konseyi Sekreteri Aykut Aydemir okudu.

Aydemir, “İki yıl evvel bugün, 30 Ekim 2020 tarihinde gerçekleşen sarsıntı sonrasında, başta Bayraklı olmak üzere çeşitli ilçelerde yıkım ve hasarlar oluştu ve can kayıpları yaşandı. Sayısız acı haber ve yaşanan mağduriyetlerin üzerinden tam iki yıl geçti. İzmir depremzedeleri kaybettikleri canlara alışmaya çalışır ve sorumluların cezalandırılmasını beklerken zelzelenin akabinde kendilerine verilen kelamların tutulmadığı da açık bir halde ortaya çıktı” dedi.

“MAĞDURİYETLERİN ARTTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Depremzedelerin hala barınma sorunu yaşadığını vurgulayan Aydemir, şöyle konuştu:

*Depremde yıkılan konutları şimdi yerine konulmadı. Bugün hâlâ yaklaşık 200 aile, ömrünü konteyner kentlerde sürdürmeye devam ediyor. Yıkılan binaların yerine yapılan binalarda çok sayıda yurttaş konutlarını ya da iş yerlerini geri alamadı.

*Binaların yıkılmasında sorumluluğu olanları şimdi tam olarak ortaya çıkarılmadığı üzere, bilhassa kamu vazifelisi olan birçok sorumlunun hâlâ ortamızda dolaştığı da bir vakıa. Sarsıntı sonrasında konutlar için verilen kelamların göstermelik kimi merasimler ile ve az sayıda aile için gerçekleştirildiğini, zelzele gündemden düştükçe bu alandaki vaatlerde gecikmelerin ve mağduriyetlerin de arttığını görüyoruz.

*Üstelik mevcut mağduriyetler dahi giderilememişken gelecekte öteki acıların yaşanmasına yer hazırlayacak olan yeni bir imar affından kelam edilmeye başlanmış durumda. Peşinen bilinmelidir ki yeni bir imar affı, yeni can kayıplarına giden yolun taşlarını döşemektir. Her seçim periyodunda oy uğruna verilen bu cins ödünler hem kent hayatının sıhhat ve konforunu olumsuz etkilemekte hem de zelzelelerde can kaybı olarak geri dönmektedir.

*İktidarın bilim ve tekniği hiçe sayan bu uygulamalar ile yeni can kayıplarına yol açmasına karşı olduğumuzu ve bu yanılgının katiyetle tekrarlanmaması gerektiğini vurguluyoruz. Yapılması gereken, temel sorunları yok saymak ve görmezden gelmek yerine, popülizm yapmadan meselelerin kaynağına inerek, adım adım çözmektir.

“BU SIRF İZMİR İÇİN BİR İKAZ DEĞİLDİR”

Aykut Aydemir, zelzeleyle ilgili alınan tedbirlerin yetersizliğine işaret ederek şunları söyledi:

*Eğer 1999 zelzelesinden sonra disiplinli ve kararlı biçimde tedbirler alınmış olsaydı, geçen 23 yılda bu bahisleri artık arkamızda bırakmış olabilir, sarsıntıları mevt ve yıkımlara yol açan facialar olarak değil, sırf küçük haberler olarak yaşayabilirdik.

*İzmir Barosu, İzmir Tabip Odası ve TMMOB olarak, sarsıntı sıkıntısının her bir meslek koluna bir formda dokunduğunun şuurundayız, bu bağlamda her bir meslek örgütünün açıklama ve ihtarlarının da karar vericiler tarafından dikkatle irdelenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

*İktidarların sorumsuz kararları, popülist siyasetleri ve denetimsizlik nedeniyle doymak bilmez kâr hırsına yenik düşen sağlıklı kentleri yaratmanın yolunun bilimsel bir yaklaşım, nitelikli eğitim ve mesleksel gelişim olduğu şuuru ile her bir bileşenimizle uğraşa devam ediyoruz.

*Biliyoruz ki topraklarımızdan 80 kilometre uzakta gerçekleşen sarsıntının İzmir’de yarattığı hasar, sarsıntıya karşı ne kadar hazırlıksız olduğumuzu gösteren, sonuçları müthiş bir ikazdır. Üstelik bu ihtar, yalnız İzmir’e değil, tıpkı vakitte İstanbul’a, Elazığ’a, Van’a, neredeyse tamamı zelzele neslinde yer alan tüm Türkiye’ye bir ikazdır.

*Bir sonraki zelzele gerçekleşmeden ve yeni acılarla yüzleşmeden, karar vericileri harekete geçmeye, halkımızı da süreksiz rantları reddederek geleceklerini inançlı hale getirecek taleplerde bulunmaya davet ediyoruz. Aksi halde bir diğer zelzelede ömrünü yitirecek her yurttaşımızın kanı, önlem almayanların ellerine bulaşacaktır. (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
İzmir’de meslek örgütlerinden ortak ‘deprem’ açıklaması

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin