Kasapoğlu’ndan yurt tenkitlerine karşılık: Otel dahi olsa rezervasyon bekliyorsunuz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, öğrenci yurtlarının kapasitesi ile ilgili tenkitlere “8 milyon yatak kapasitemiz olsaydı 7 milyon 600 bin yatağımız boş kalacaktı. Bugün ilan ettim, talep karşılama oranımız yüzde 97. Otel dahi olsa rezervasyon bekliyorsunuz. Bu kıymetli bir başarıdır” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda, bugün; Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilatı’nın 2021 yılı kesin hesap kanun teklifi, 2023 yılı bütçe kanun teklifi ve Sayıştay raporları görüşüldü. Görüşmede, toplam 61 milletvekili kelam aldı.

Görüşmelerin sonunda, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu; gün uzunluğu yapılan tenkitlere ve sorulara karşılık verdi. Kasapoğlu’nun konuşması şöyle:

* “Gün uzunluğu pek çok tenkit oldu. Tenkitlerin de başımızın üzerinde yeri var. Lakin gerçek olmayan, spekülasyon niteliği taşıyanlar da var. Ben bilhassa bu süreçte her bir eleştiriyi elbette cevaplamayacağım. Gerçekten aslı astarı olmayan işlerin peşinde koşacak halimiz yok. Hüsnü niyet taşıdığını düşündüğüm her bir tenkide de karşılık vereceğim. Tenkit sahiplerinin projelerini ortaya koymalarını, bize ışık tutmaları çok değerliydi. Fakat maalesef muhalefet anlayışı itibariyle öneren, proje ortaya koyan bir hali şimdi geliştiremedik. İşte İstanbul, işte Ankara, işte İzmir büyükşehir başta olmak üzere bir belediyecilik kelam konusu. Bu manada geliştirilen gençlik projelerini dinlemek isterdim. Barınmayla ilgili ortaya konulan yaklaşımları somut olarak görmek isterdim. İnanıyorum ki demokrasinin vazgeçilmez ögesi, muhalefeti de daha güçlü bir biçimde yarınlara taşıyalım.

“8 MİLYON ÖĞRENCİYE 8 MİLYON YATAK KAPASİTESİ SAĞLANMASINA YÖNELİK YAKLAŞIM, MAALESEF AKILCI DEĞİL”

* Doğal yurt problemi kıymetli bir gündemdi. Ülkenin gündemi, gençler… 8 milyon üniversite öğrencisi. Bu öğrenciler üzerinden ülkenin barınma konusunu hesap edenler var. Biz, istatistikleri ortaya koyunca gücenenler var. Biz yaptıklarımızı elbette sayılarla izah edeceğiz. Matematiği sevmenizi size tavsiye ediyorum. 8 milyon öğrenciye 8 milyon yatak kapasitesi sağlanmasına yönelik yaklaşım, maalesef akılcı değil. Zira 8 milyon öğrencinin yaklaşık yarısı uzaktan okuyan öğrenci. Başka yarısı örgün öğretim. Bu da yaklaşık 4 milyona yakın öğrenci demek. Bunların yarısında fazlası ise ikamet ettiği kentte okuyor. Yani aileleriyle yaşıyorlar. Bu yıla bakalım. 2022 yılında 850 bin 631 öğrencimiz örgün öğretimden üniversite kazandı. Bu öğrencilerin 502 bin 295’i ise farklı bir kente okumaya gitti ve bu 502 bin öğrencinin 305 bin 80’i müracaat yaptı. 8 milyon yatak kapasitemiz olsaydı 7 milyon 600 bin yatağımız boş kalacaktı. Bugün ilan ettim talep karşılama oranımız yüzde 97. Otel dahi olsa rezervasyon bekliyorsunuz. Bu kıymetli bir muvaffakiyettir.

“ÇAT KAPI GİDELİM, HABER VERMEDEN”

* Sorun İstanbul’da merhum Kadir Başkan’ın (Kadir Topbaş) yaptı yurtları, hizmete aldınız. Burada ben sizlere şunu tavsiye ediyorum. Gelin bize somut örnekler sunun, birlikte geliştirelim. Biz teklife açığız. Paylaşmaya da açığız. Bilgiyi, tecrübeyi paylaşmaya da açığız. Her yıl davet yapıyoruz, gelmediniz. Gel, sizinle Cebeci yurduna gidelim, bir öteki yurda gidelim, dolaşalım, Ankara’da olduğunuz için söylüyorum. Bir gün gidelim, dolaşalım, yurtlardaki ortamı görelim. Ranza mı var, baza mı var, yemekte ne var, çat kapı gidelim, haber vermeden. Gelin planlamadan gidelim. Kütahya’da da gideriz. Hiç merak etmeyin. Gerçekten ranza dediniz ya. Biz iktidara geldiğimizde ranza oranı yüzde 92 idi. Şu an yüzde 9,5.

“BU SÜRECİ HAMDOLSUN, ALLAH’A ŞÜKÜR MUVAFFAKİYET İLE YÖNETTİK”

* Talep bazen beklediğimizin üzerinde gelişebiliyor. O süreçte bahsettiğim metotları uyguluyoruz. Bazen de talep beklenenin altında geliyor. Lakin her türlü talebe karşı hazırlık yapıyoruz. Örnek, model, dört dörtlük bir altyapının sevincini sizlerle paylaşıyorum. Lütfen sizler de bunun farkında olun. Gidelim yurtlara. Birlikte olmaktan kimseye ziyan gelmez. İnanıyorum ki bu süreci hamdolsun bu yıl Allah’a şükür muvaffakiyet ile yönettik. Yemek, barınma, irtibat, güvenlik, ferdî gelişim… Yurtlarımızın pek çok imkanı var. 1800 TL beslenme dayanağı veriyoruz. Öğrencilerimizin beslenmesi için günde 50 milyon TL kaynak tüketiyoruz. İşletmeler yemek servisini yapıyor. Bu işi yapamayanlara, istismar anında yaptırım uygularız. Kontrollerimiz var. Yemek örneklerimiz var burada ya.

“ARALIK SONUNDA BİTİRİYORUZ”

* İstanbul’da 20 bin kapasiteli inşaatımız devam ediyor. Aralık sonunda onu da bitiriyoruz. Böylelikle o eski periyoda ilişkin yurtları da kapatıp oralara taşıyacağız. Büsbütün en çağdaş tesisler, yurtlar, spor salonlarıyla, bilişim imkanları ile en hoşu İstanbul’da olacak.

“DEVLETTE HER ŞEY ŞEFFAFTIR, HER ŞEYİN YOLU, YORDAMI VARDIR”

* Diyorlar ki 4 milyar 500 milyon TL’lik reklam harcaması yapmışsınız. Spor Toto’nun harcama hali reklam. Bu reklam gazeteye, televizyona verilen reklam değil. Spor Toto reklamları burada. Ardahan’dan Edirne’ye kadar 6 bin 800 tesis var burada. Reklamların gittiği yer burası. 4,5 milyarlık reklam nereye gitmiş? 68 federasyona 901 milyon TL; 143 milyon TL amatör ve profesyonel spor kulüplerine altyapıyı güçlendirme ve takviye amacıyla… Bu da tekrar sizin yanlış anladığınız reklam konusu. Temeline geliyorum, 3 milyar 500 milyon TL kamu kurum ve kuruluşlarına tesis yapımı… Devlette zımnilik olmaz. Devlette her şey şeffaftır. Her şeyin yolu, yordamı vardır.

“YURTLARDA MEMNUNLUK ORANI YÜZDE 93”

* Yurtlarımızda daima anket yapıyoruz gençlerle. En son yaptığımız anket sonucunda memnuniyet oranı yüzde 93. Burslar, krediler. Bunları bahsettiğim üzere en hoş formuyla uygulayan bir ülkeyiz. Bu yıl da sayıları güncelleyeceğiz. Her yılbaşında, lisansı, doktorasıyla başka bir hizmet sunuyoruz. Bilgi odaklı siyaset asıldır bizim için. Gençlerin talebi, muhtaçlığı ve iştiraki bizim için en değerlisidir. Elbette sayıları kullanırız. Sayı kullanmaktan, istatistik kullanmaktan geri durma talihimiz yok. İnanıyorum ki bu süreçleri daima birlikte daha hoş noktalara taşıyalım.

“KREDİLERLE İLGİLİ İHTİLAL ORTAYA KOYDUK”

* Yasalaşma süreci Meclis Genel Şurası’nda devam ediyor. Kredilerle ilgili ihtilal ortaya koyduk. Allah’a şükür gençlerimiz üzerinden TÜFE işlerini kaldırdık. Tamamı bu hafta biter inşallah. Dünyada gelişmiş ülkelere baktığımızda çok farklı bir tablo vardı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde genç odaklı, yalnızca lafta değil özde, siyaset anlayışı vardır. ABD’de tahsil fiyatı kredisi var. Bizde tahsil kredisi diye bir şey yok. Tahsil fiyatsız, harçları tarihe gömdük. Tarihe o denli bir gömdük ki üniversitedeki gençlerimizin harçlardan haberleri yok. O denli bir gömmüşüz çok şükür.

* Bundan sonraki süreçte, Türkiye yüzyılında gençlerimizin hem uluslar ortası alanda rekabet güçlerini üst noktalara taşıyarak, onların heyecanlarını, onların bu manadaki umudunu tekrar artırdık. Daima birlikte biz sevinci artırmaya talibiz.

“SADECE GOOGLE YOK DÜNYADA”

* Mutsuzluk noktasında Portekiz, Macaristan, Yunanistan, bunlarda mutsuzluk oranı yüzde 30’larda. Türkiye için, siz de bahsettiniz mutsuzluk oranı yüzde 15’te. Ben sizlerden araştırmaları yaparken pek çok parametrelerden faydalanmanızı istiyorum. Yalnızca Google yok bu dünyada. Diğer imkanlar var, bu imkanların her birini daima birlikte değerlendirelim.

* Bağımlılıklar hepimizin gayret ettiği bir mevzu. Ancak Gençlik ve Spor Bakanlığının faaliyetlerine baktığımızda, spordan gençlik çalışmalarına kadar aslında her bir çalışmanın, faaliyetin, gençlik merkezleri, kampları ile, bakın kamplarımızda kardeşlik iklimi var. Her görüşten gencimiz orada bir aradalar. Onunla da gurur duyuyoruz. Belediyeler talep ediyor, bunun içinde CHP’li belediyeler de var.

* Doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle her fikirden kardeşimiz yurtlarda omuz omuza bir arada kalıyorlar. Orada hiçbir formda ayrışmadan bahsedemeyiz. Bu kadar farklılığı bir çatı altında kardeşçe barındıran sosyolojik bir modeldir bizim yurtlarımız.

“KADIN SPORTMEN ORANIMIZ YÜZDE 43. BU SAYIYI ARTIRACAĞIZ”

* Olağan İstanbul’da 20 bin yeni kapasite önümüzdeki günlerde tamamlanacak. Gençlerin mutluluğuna yönelik araştırmayı umarım her birinin adreslerine göndermemde bir sakınca yoktur. Bayanların sporda ayrımcılığa kaldığı tabirler vardı. Bayan atlet oranımız yüzde 43. Bu sayıyı artıracağız. Yurtlarımızda ruhsal danışmanlar… Bu mevzuda yeni yaklaşımlar var. Bu manada ruhsal yaklaşımlar gerektiren yeni yaklaşımlar belirlemek bizim vazifemizdir. Bu bahiste çalışmalarımız devam etmekte.Genç işsizlikle uğraş çerçevesinde Sanayi Bakanlığımızda 70 bin kişilik çalışmamız var ve meyve vermeye de başladı.”

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Toto Teşkilatı 2021 Yılı Kesin Hesap Kanun Teklifi ve 2023 Yılı Bütçe Kanunu Teklifi, AKP ve MHP oylarıyla Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. ANKA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kasapoğlu’ndan yurt tenkitlerine karşılık: Otel dahi olsa rezervasyon bekliyorsunuz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin