Kocasını yasak ilgi yaşadığı eniştesine öldürten bayana tahrik indirimi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yargıtay, Diyarbakır’da eşini gönül alakası yaşadığı eniştesine öldürten bayana lokal mahkemenin verdiği haksız tahrik indirimini onadı. Yargıtay, bayanın eşini aldattığını, lakin öncesinde eşinden şiddet gördüğünü ve yaralama, tehdit ve hakaret cürümlerinden ölen eşi hakkında açılmış iki başka dava belgesi bulunduğunu, bu nedenle kocası öldürmeye azmettirmesinde tahrik oluştuğuna vurgu yaptı.

Sur ilçesinin Çarıklı köyünde 19 Temmuz 2017 günü silahla vurulmuş bir erkek cesedi köprü altında bulundu. Cesedin alınan parmak izi incelemesinde Şerif Orhan’a ilişkin olduğu belirlendi. Lakin cinayetle ilgili hiçbir kanıta ulaşılamadı.

TELEFON DÖKÜMÜ İNCELENİNCE ORTAYA ÇIKTI

Şerif’in eşi Gülistan’ın, eşi öldürülmeden 1 ay evvel geriye dönük telefon dökümü incelenince eniştesi Süut Uğurlu ile gece 24.00’ten sonra 42 defa saatler süren uzun görüşmeleri tespit edildi.

Polis, Gülistan ile eniştesi Süut’un telefonlarını mahkeme kararıyla uzun müddetli dinlemeye aldı. Gülistan eşinin vefatıyla ilgili tabir verdiğini, polisin kendisini sıkıştırdığını eniştesine anlatınca cinayet çorap söküğü üzere çözüldü. Enişte-baldız tutuklandı.

2 SEFER TUTUKLANIP TAHLİYE EDİLDİLER

Gülistan, telefon dinmelerini kendisine okuyan mahkemeye, bu sefer, “Polislerin bilgisi dahilinde bu konuşmaları yaptım. Kendimi de suçlayıcı konuşmaları yapmam için polisler beni yönlendirdi, en başından beri kocamı bu adamın öldürdüğünden şüpheleniyordum” dedi ve tahliye edildi.

Bir sonraki duruşmada ise eniştesi isimli denetim kuralıyla hür bırakıldı. Mahkeme ikili ortasındaki ağır telefon trafiğini nazara alarak ikinci defa tutukladı.

Ancak sanık her kezinde cinayetle alakası olmadığını tez etti. Sanık tekrar beraat edebilme ihtimali ve uzun tutukluluk nedeniyle hazine aleyhine tazminat hakkı doğabileceği gerekçesiyle tekrar tahliye edildi.

“BENİ BU ADAMDAN KURTARAN SENSİN”

HTS dökümlerinde bayanın eniştesine, “Bir ben biliyorum, bir de Allah. Bana acıyıp beni bu adamdan kurtaran da sensin” kelamları üzerine enişte tekrar tutuklandı.

Ağır Ceza Mahkemesi sanık Süut Uğurlu’yu baldızıyla yaşadığı gönül bağlantısı nedeniyle eşini öldürüp onunla kaçma planı yaptığı için müebbet mahpusla cezalandırdı.

Gülistan Orhan ise eşini öldürmeye azmettirdiği için ağırlaştırılmış müebbet, akabinde 16 yıl 8 ay mahpusla cezalandırdı.

YARGITAY ŞİDDET VE HAKARET DAVALARINA DİKKAT ÇEKTİ

Yargıtay 1. Ceza Dairesi ise sanık Gülistan’ın kocasından kurtulmak için gönül münasebeti yaşadığı eniştesinden yardım aldığını ve cinayet sonrası birlikte kaçma planları yaptığını belirtti.

Telefon kayıtlarına nazaran, Süut’un yakalanması halinde kendisini de azmettirici olarak ele vereceğinden tasa duyduğunu belirten Yargıtay, Süut’un ise kendisini sakinleştirdiği dikkate alındığında cinayeti birlikte planladıklarına vurgu yaptı.

Sanık Gülistan, eşi hayattayken öteki erkeklerle de görüştüğünü, çıplak fotoğraflarını bu bireylere gönderdiğini, lakin gördüğü şiddete karşın eşinden kurtulmayı düşünmediği istikametindeki savunmasına prestij edilemeyeceğini, eniştesiyle yaşadığı gönül alakasını kullanarak bu cinayeti işlemeye azmettirdiği belirtildi.

Cinayet silahını saklayan eniştesi ile görüşmesinde, silahın ele geçeceğinden kaygı duyduğu da dikkate alındığında cinayetin asli faili olduğu tabir edildi.

YÖRESEL AİLE YAPISI VURGUSU

Gülistan’ın ablasının kocasıyla cinayet öncesi ve sonrasında yöresel aile yapısı, bölgenin aile örf ve geleneklerine karşıt biçimde geç vakitlerde saatler süren telefon konuşmaları, Süut’un ise Diyarbakır’da kızının meskeni olmasına karşın günlerce Gülistan’ın konutunda kalmasıyla ikili ortasında gönül bağı olduğu tarafında kuşku bulunmadığı kaydedildi.

Sanık Süut’un ise bacanağı Şerif’i baldızıyla yaşadığı gönül bağından kaynaklı öldürdüğüne dikkat çeken Yargıtay, sanığın cinayet günü bağlantı yaşadığı baldızının meskenine geldiği, bacanağı Şerif’le meskenden çıktığı ve köprü altında 4 el ateş edip öldürdüğü kanıtlarla sabit olduğu için müebbet mahpus kararının adap ve yasaya uygun olduğunu bildirdi.

ŞİDDET GÖRDÜ, YARALANDI, HAKARETE UĞRADI TAHRİK VAR

Yargıtay, Gülistan’ın taammüden eşini öldürmeye azmettirmek kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırılması, lakin kocasının öldürülmeden evvel iki farklı mahkemede eşine karşı şiddet, yaralama, tehdit ve hakaret kabahatlerinden almış olduğu cezalar dikkate alındığında haksız tahrik altında eşini öldürmeye azmettirdiğinin altını çizdi.

Yargıtay, cezanın 20 yıla düşürülmesi, yargılama sürecindeki davranışları ve cezanın geleceği üzerindeki muhtemel tesirleri de nazara alındığında hakkında âlâ hal indirimiyle cezanın 16 yıl 8 aya indirilmesinde bir isabetsizlik görülmediğinden kararın oy birliğiyle onanmasına karar verdi.

CİNAYETİ ÇÖZEN ENİŞTE-BALDIZ KONUŞMASI

G.O: Beni karakola götürdüler akşam 8’e kadar oradaydım. Bana kimin yaptığını sen biliyorsun dediler. Kocanla meselelerin varmıydı. 20 kişi başıma toplandı, delirdim. Bunlar başımı ağrıtacak o denli görünüyor.

S.U: Bilmiyorum deseydin. Kocam daima sokaktaydı deseydin. Bana da sordular ‘senin bacanağının arkadaşları kimdir’ diye. Ben de ‘bilmiyorum’ dedim. Sen keyfine bak. Ne dediğini bil kurban olduğum.

G.O: Sen emin misin? Onu güzel kaybettirdin mi? (Cinayet silahı) Senden istemezler mi bir daha.

S.U: Meczup misin kurban olduğum, o elimizin değdiğini bulsalar esasen senin benim parmağımız olduğunu anlarlar. Dikkatli ol. Korkma sakladım. Hani ellediğimiz çekirdek vardı ya. İşte onu bilmiyorlar. Sen dedin ya ‘ben kürtaj’ olayım. Senin kıymetin çoktur benim yanımda. Çok özledim seni.

G.O: Bu erdemsizler (Polisi kast ediyor) yeniden rahat bırakmıyor beni. Diyorlar ki, kimin yaptığını biliyoruz. Süut vurdu, sen de onun işbirlikçisisin. Lakin bir tek ben biliyorum senin yaptığını, bir de Allah biliyor. Bana acıyıp beni bu adamdan kurtaran da sensin.

S.U: He valla ben dedim ki birlikte oluruz. Korkma sakın. Ben namusuz muyum? Beni tanımamışsın. Kelamım söz. Kamera falan çıkmasa bir şey bulamazlar. Ben Süut’um ha ona nazaran. Zati ben tek oradaydım. Ancak yeniden de meşakkat geliyor bana hiç uyku yok.

G.O: Ben de kelam veriyorum. Daima yanında olacağım senin. Nereyi istersen oraya gideriz. Fakat çok korkuyorum. Diyorum ki, Süut yakalanırsa, ona bir şey olursa ben ne yaparım.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kocasını yasak ilgi yaşadığı eniştesine öldürten bayana tahrik indirimi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin