Kontratlı sanatkarlar: Artık kâfi, kelamını tutmaya çağırıyoruz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günkü kabine toplantısı sonrası, devletin sanat kurumlarında uzun yıllardır kontratlı olarak çalıştırılanve bir türlü takıma alınmayan sanatkarların merakla beklediği takım konusunda açıklamalarda bulundu. Lakin takım bekleyen sanatkarlar hayal kırıklığı yaşadı.

Kültür İşçileri Sendikası, KÜLTÜR EMEK-SEN Genel Lideri Yavuz Demirkaya kontratlı sanatkarlarla ilgili durumun ayrıntılarını SÖZCÜ’ye anlattı:

Erdoğan’ın kontratlı çalışanın 4-A kapsamındaki memur takımlarına alımı ile ilgili açıklama yaptığını lakin toplam 520 bin işçiden 424 binin takıma alınacağını, başka kontratlı işçinin ise kapsam dışı kalacağı bildirdiğini hatırlatan Demirkaya,  bu kapsamda 4-B’li, çeşitli bakanlıklarda çalışan kontratlı işçinin neden kapsam dışı bırakıldığının açıklanmadığını kaydetti.

‘3 BİNİN ÜZERİNDE SANATÇI SORUN YAŞIYOR’

Demirkaya şöyle devam etti:

Devlet Opera ve Balesi’nde, Devlet Tiyatroları ve Hoş Sanatlar Genel Müdürlüğü koro ve dans topluluklarında olmak üzere toplam 3 binin üzerinde sanatçı yıllardır takım sorunu yaşıyor.

Halen sayıları 3 binin üzerindeki sanatkarlar, gerek balerin, gerek keman sanatkarı arkadaşlar 20 yıldır evvel konuk sanatçı olarak çalıştırıldı, gerisinden müddetli kontratlı yaptılar ve sonra 4-B’ye geçilebildi.

‘SENDİKASIZ, GARANTİSİZ, ESNEK YILLAR” 

4b’ye geçilene kadar arkadaşlarımız sendikasız çalıştı. Sendikaya üye olamadılar. Davalara karşın olmadı. Yani esnek, garantisiz ve sendikasız uzun yıllar geçti. Artık takımsız, neredeyse 20 yıllık balerin, keman sanatkarı var.

Arkadaşlarımız uzun yıllar büyük kayıplar yaşadı. Aldıkları fiyat açısından, emeklilik primleri açısından. O periyot takımlı olmuş olsalardı, hayat koşulları, kültürel ortamları, alacakları materyaller, enstrümanlar farklı olacaktı. Evlenip evlenememek bile bir sorun oldu. Zira bir sonraki yıl işe alınıp alınmayacakları dahi belirli olmayan bir istihdam biçimiyle bugüne geldiler.

4b konumuna alınalı daha 2-3 yıl olmadı. 4-B’ye takım demiyoruz, posizyon diyoruz. Münasebetiyle bu 2-3 yıl içinde maaşları birazcık yükseldi.

“SENFONİDEN ALIP, AÇILIŞ MERASİMLERİNDE ÇALIŞTIRIYORLAR” 

Bu arkadaşları kadrolulara nazaran esnek çalıştırmak daha kolay görünüyor. Zira siz bu arkadaşlarımızı senfonilerden alıp, bir yerin açılışında müzik çaldırmaya gönderebiliyorsunuz, bir gar açılışında yahut bir merasimde aktiflik yaptırmaya gönderebiliyorsunuz. Ya da zarurî olarak gelsinler o salonu doldursunlar diyebiliyorsunuz.

Yani burada yönetimciler, ne iş olsa yaptırırım mantığıyla, o kontrata, şu anki mukavele biçiminden kaynaklı bir formda arkadaşlarımızı mağdur etmeye devam ediliyor.

Bu 4-B konumunun takıma geçirilmemesini maddi olarak değerlendirdiklerini düşünüyorum öncelikle. Sanat kurumlarındaki çok önemli norm takım eksikliği, ağır emeklilikleri de dikkate alıp, uzun yıllardır da takım imtihanlarına girilmemesiyle birlikte çok azalan takımların, bu takımlarla bir nebze, bakın tam manasıyla rahatlayacağız demiyorum, bir nebze rahatlayacağını düşünüyorum.

“BUNDAN SONRASI KAOSA DÖNÜŞECEK” 

Aksi halde iş barışı bozulacak ve bundan sonraki süreç kaosa dönüşecek sanat kurumlarında. O açıdan eşit işe, eşit fiyat ile tıpkı eğitimi almış, tıpkı okullardan mezun olmuş ve birebir işi yapan yıllardır bu kurumlarda emek vermiş, başrollerde misyon almış, senfonilerde harika eserler, operalarda emek vermiş arkadaşlarımızın “artık yeter” baabında takıma alınmalarını istiyoruz.

Bu sanatkarların ne devlete, ne hükümete ne maliyeye yük oluşturmayacağını düşünüyoruz. Tam aksine uzun yıllar sonra bu arkadaşlarımızın da 3-5 sene sonra emekliliği hakedeceği bir durum oluşmuş vaziyette. Hasebiyle burda bizim istediğimiz şey, bu norm takımlarda sanat kurumlarının bekası için, geleceği için çok kıymetli bir etap olacaktır.

Bunlar aslında memur olmayacaklar. Yıllardır tez ediyoruz. Sanatkarların 657’deki karşılığı memur değil. Karşılığı 12,13, 14, 15… Özel kanunları çıkıncaya kadar bu unvandakiler, bu halde istihdam edilir diyor. Teşvik alıyorlar, ikramiye alıyorlar. Memurda bu türlü bir şey yok. Münasebetiyle sanıyorum ki iktidar, burada ekstra yük olacak maliyeti engellemek bir de sanatkarları istediği üzere kullanabilmek, çalıştırabilmek imkanlarından vazgeçmek istemiyor.
Çünkü çok cüzzi bir sayı kelam konusu. Toplam 500 binin içinde 3 bin nedir ki… Bu durumun düzeltileceğini düşünüyoruz biz.

.

KÜLTÜR EMEK-SEN Genel Lideri Yavuz Demirkaya mevzuyu şöyle toparladı: 

Sanat kurumlarının norm takımları her geçen gün azalırken iş yükü artan sanatkârlarımızın mağduriyetleri katlanarak artmıştır. Birçok esnek, garantisiz istihdam biçimlerinde çalışan bu sanatkârlarımız takım taleplerinde haklılardır.

1-) 4-B kontratlı konumundaki Ek 8. Unsur ile istihdam edilen sanatkârlar eşit işe eşit fiyat kapsamında idari kontratlı takımlı öteki meslektaşları ile tıpkı özlük, mali ve toplumsal hakları almalıdırlar.

2-) 4-B kontratlı durumdaki Ek 8. Unsur ile istihdam edilen sanatkarlar 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek süreksiz 12., 13., 14., 15. hususlarındaki takım karşılığı unvanlara alınmalıdır.

3-) Açıklanan düzenleme ile 4-B’li işçi; 4-A’lı idari kontratlı sanatkârların yararlandığı ek gösterge, ikramiye ve teşvik haklarından yoksun kalmaya devam edecektir.

4-Sanat kurumlarındaki kısmen demokratik işleyişte 4-B’li sanat işçileri; 1309 -1310 -6940 sayılı Kanunların 4-A’lı sanatkârlara verdiği sanat heyetleri ve teknik konseylerindeki seçme- seçilme haklarından yoksun kalmaya devam edeceklerdir.

5- Memur takımlarına alımda kapsam dışı bırakılarak amansız bir performansa maruz bırakılan ve gelecek korkusu yaşatılan 4-B’li sanat işçileri; her geçen gün daha az fiyat alacak ve emeklilik garantisinden mahrum bırakılacaklardır.

Kadro çalışmaları sırasında 4-B’li sanatkârlara basın ve kamuoyu önünde takım kelamı vermiş olan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy ve bahis ile ilgili tüm yetkilileri kelamlarını tutmaya çağırıyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kontratlı sanatkarlar: Artık kâfi, kelamını tutmaya çağırıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin