Kuduz tedavisi var mı, belirtileri neler? Kuduz hastalığı nasıl bulaşır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İnsanlık tarihinde bilinen en eski hastalıklardan birisi olan kuduz son periyotta tekrar görülmeye başladı. Erken müdahale edilmediğinde ölümlere yol açabilen kuduz hastalığında çok az sayıda insan kuduzdan kurtulmayı başarabiliyor. Birden fazla hadisede semptomlar geliştiğinde tesirli bir tedavi de yoktur.

Kurt, çakal, tilki, domuz, ayı, sırtlan üzere yırtıcı hayvanların ısırması sonucu bulaşan kuduz son devirde tekrar arttı. Kuduz, ısırma yahut tırmalama olmasa bile hayvanın tükürük yahut salyasının bir kesiye, açık bir yaraya yahut deri bütünlüğü bozulmuş bir bölgeye teması da bulaşabilir.

KUDUZ NEDİR?

Kuduz, insanlarda ve öbür memelilerde Rhabdovirüs ailesinin bir RNA virüsünün neden olduğu, beyinde iltihaplanmaya yol açan viral bir hastalıktır. … Enfekte bir hayvan diğer bir hayvanı ya da insanı yaraladığında ya da ısırdığında yayılır. Enfekte bir hayvanın salyası, göz, ağız yahut burun ile temas ederse kuduzu da iletebilir. Erken devirde tedavi edilmediğinde vefatla sonuçlanır.

İki cins kuduz bulunmaktadır. Bunlar:

Ensefalitik kuduz: Bu, insanlardaki olaylarının yüzde 80’inde görülür. Kişinin hiperaktivite ve hidrofobi yaşama mümkünlüğü daha yüksektir.

Paralitik kuduz: Felç, baskın bir semptomdur.

KUDUZ NASIL BULAŞIR

Enfekte hayvanın tükürük yahut salyasının deri bütünlüğü bozulmuş cilt ile teması sonucu bulaşabilir. Yani enfekte hayvanın ısırması yahut tırmalaması, riskli temas olarak kabul edilir. Isırma yahut tırmalama olmasa bile hayvanın tükürük yahut salyasının bir kesiye, açık bir yaraya yahut deri bütünlüğü bozulmuş bir bölgeye teması da bulaşma nedeni olabilir. Kuduzun bulaşmasında ısıran hayvan kadar ısırdığı bölge de bulaşıcılık açısından epeyce değerlidir. Baş boyun bölgesindeki ısırıklarda bulaşma riski hayli yüksektir.

KUDUZ BELİRTİLERİ

Kuduz, beş başka basamakta ilerler:

– İnkübasyon (Kuluçka dönemi)
– Prodrom
– Akut nörolojik dönem
– Koma
– Ölüm

İnkübasyon (Kuluçka dönemi)

Semptomların ortaya çıkması ekseriyetle 3 ila 12 hafta sürer, lakin 5 günden az yahut 2 yıldan fazla da sürebilir. Isırmanın beyne ne kadar yakınsa belirtilerin ortaya çıkması çabuk olur. Belirtiler görüldüğü vakit kuduz ekseriyetle ölümcüldür. Virüse maruz kalmış olabilecek rastgele bir kişi, belirtileri beklemeden tıbbi yardım almalıdır.

Prodrom

Erken, grip gibisi belirtiler şunları içerir:

– 38 derece yahut üzerinde ateş
– Baş ağrısı
– Dert bozukluğu
– Boğaz ağrısı ve öksürük
– Mide bulantısı ve kusma
– Isırık bölgesinde rahatsızlık

Bunlar 2 ila 10 gün ortasında sürebilir ve vakitle kötüleşir.

Akut nörolojik dönem

Aşağıdakiler dahil olmak üzere nörolojik semptomlar gelişir:

– Baş karışıklığı ve saldırganlık
– Kısmi felç, istemsiz kas seğirmesi ve sert boyun kasları
– Kasılmalar
– Hiperventilasyon ve teneffüs zorluğu
– Hipersalivasyon yahut çok fazla tükürük üretme ve muhtemelen ağızda köpürme
– Yutma zahmetinden ötürü su yahut hidrofobi korkusu
– Halüsinasyonlar, kabuslar ve uykusuzluk
– Erkeklerde priapizm yahut kalıcı ereksiyon
– Fotofobi ya da ışık korkusu

Bu fazın sonuna hakikat nefes hızlanır ve tutarsızlaşır.

Koma ve ölüm

– Kişi komaya girerse, bir ventilatöre bağlı olmadıkça mevt saatler sonra gerçekleşir.

– Nadiren, bu geç etapta bir kişi güzelleşebilir.

KUDUZ NEDEN SU KORKUSUNA YOL AÇAR?

Kuduzlar hidrofobi olarak bilinir. Endişenin nedeni ise; yutmaya çalışırken boğazdaki ağır spazmların tetiklenmesi yahut su yutma niyetinin bile spazmlara neden olması olabilir. Oluşan çok tükürük muhtemelen virüsün hudut sistemi üzerindeki tesirinden kaynaklanmaktadır.

KUDUZ TEŞHİSİ

Isırma anında, hayvanın kuduz olup olmadığının ya da bir enfeksiyondan geçip geçmediğinin kesin olarak söylenmesinin yolu yoktur.

Laboratuvar testleri antikorları gösterebilir, lakin bunlar hastalığın ilerleyişine kadar ortaya çıkmayabilir. Virüs tükürük yahut deri biyopsisi ile izole edilebilir. Bununla birlikte, bir teşhis doğrulandığında, harekete geçmek için çok geç olabilir. Bu nedenle, hasta, doğrulanmış bir teşhis beklemeden, olağan olarak bir kezde profilaktik tedaviye başlamalıdır.

Bir kişi, bir hayvan ısırığından sonra viral ensefalit belirtileri geliştirirse, kuduzları olabilirmiş üzere tedavi edilmelidir.

KUDUZ TEDAVİSİ

Bir kişi kuduz bir hayvan tarafından ısırılır yahut çizilirse yahut hayvan açık bir yarayı yalarsa, bu durumda 15 dakika boyunca sabunlu su, povidon iyot yahut deterjan ile çabucak her türlü ısırıkları ve çizikleri yıkamalıdır. Bu viral parçacıkların sayısını en aza indirebilir. Daha sonra birebir anda tıbbi yardım almalıdırlar.

Maruz kaldıktan sonra ve semptomlar başlamadan evvel, bir dizi çekim virüsün gelişmesini engelleyebilir. Bu ekseriyetle tesirlidir.

Stratejiler şunları içerir:

Hızlı tesirli immün globülin: En kısa vakitte, ısırık yarasına yakın olarak verilir, bu virüsün bireyi enfekte etmesini engelleyebilir.

Kuduz aşıları: Bunlar, sonraki 2-4 hafta boyunca kola enjekte edilecektir. Bunlar, bedenin virüsle savaşmasını sağlar.

Çok az sayıda insan kuduzdan kurtulmayı başarabilmiştir. Birçok hadise semptomlar geliştiğinde ölümcüldür. Bu etapta tesirli bir tedavi de yoktur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuduz tedavisi var mı, belirtileri neler? Kuduz hastalığı nasıl bulaşır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin