Maddelerin çıkarılmasında baroların da rolü olmalı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Baroların misyonlarından birinin de insan haklarına işlerlik kazandırmak olduğunu söyleyen Filiz Saraç, “Avukatların daha faal bir rol oynamasına yönelik yasal kanallar açılmalı” dedi.

140 yıllık İstanbul Barosu’nun tarihinde geçtiğimiz Pazar bir birinci yaşandı.  “Atatürk ve Cumhuriyetin kazanımları sayesinde bugün bu onuru yaşıyorum” diyen Filiz Saraç baronun birinci bayan lideri seçildi. SÖZCÜ’ye konuşan Saraç, maddelerin hazırlanış kademesinde baroların daha aktif bir role sahip olması gerektiğini kaydetti. Saraç’ın açıklamaları şöyle:

■ İstanbul Barosu’nun 144 yıllık tarihindeki birinci bayan lideri oldunuz. Ne hissediyorsunuz?

Bu onuru bana yaşattıkları için tüm meslektaşlarıma buradan teşekkür etmek istiyorum. İstanbul Barosu’na kayıtlı bayan avukat sayısı şu anda erkek avukat sayısını geçmiş durumda. Eşitliği şiar edinmiş bir baroda artık liderin da çoktan bayan olması gerekirdi. Cumhuriyetin 100’üncü yılına girerken İstanbul Barosu hem ülkemizde hem de dünyada bayanların özgürlüğü, her mesleği eşit şartlarda yapabilmeleri konusunda manalı ve değerli bir ileti vermiştir diye düşünüyorum.

■ Hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz ve çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

KOMİSYONLARA DAHİL OLMALIYIZ

Baroların bir vazifesi de insan haklarına işlerlik kazandırmaktır. Bayana şiddet konusunda, çocukların ihmal ve istismarlarında, avukatların meselelerinde olsun, avukatların direkt davalara müdahil olabilmelerini öngören maddelerin derhal çıkmasına gereksinim bulunmaktadır. 57 bin üyesiyle, her türlü davalarla karşılaşan uygulamacıları olan baromuzun kanunların hazırlanmasında, sunulmasında, mevcut tasarıların eleştirilmesinde, mecliste komitelere dahil olmasında daha faal bir rol oynamasına yönelik yasal kanalların da açılması gerektiğini düşünüyorum.

■ Bilhassa genç avukatlar sosyoekonomik ve mesleğin saygınlığına ait birçok sorun yaşadıklarını belirtiyor. Bu hususta hangi adımlar atılacak?

Mesleğimiz savunma mesleği, maalesef bilhassa demokrasiden gitgide uzaklaşıldığı için göz arkası edilmeye çalışılan bir meslek. Avukatsız bir yargı sistemi isteniyor. Bu nedenle de avukatlar önemli sıkıntılar yaşıyorlar. Saygınlıklarının artırılması ve avukatın ekonomik ve toplumsal taraftan güçlendirilmesi için proje çalışmalarımız var. Yargısı bağımsız olmayan, yargıya inancın olmadığı bir yerde kimse kendini inançta hissetmez, kimse iş yapmaz, hiçbir yatırım bu ülkeye aktarılmaz. Şubattan beri kendileriyle onlarca toplantı yaparak, plan ve programları hazırladık. Bu plan ve programları hazırlarken, çok açık söyleyeyim ben gençlere hayran oldum. Hepsi pırıl pırıl, kendini geliştirmiş beşerler. Onlara kâfi ki baro olarak gerekli kanalları açalım.

ADALETİN VERGİSİ OLMAZ

Bugün CMK misyonu yapan arkadaşlarımız… Taban fiyat tarifesi kabul edilemez bir sayı. CMK tarifesinde alınan fiyatın bir gelir olarak kabul edilmesi mümkün değil. Birtakım kalemlerinde KDV yüzde 8’e indirildi lakin büsbütün kalkması gerekiyor. Adaleti, KDV koyduğunuz halde vatandaşa değerli hale getiriyorsunuz. Hasebiyle, derhal CMK’da verginin büsbütün kaldırılması gerekir. Akabinde tüm alanlarda, düşürülen kalemler olsa da KDV’nin olmaması gerekir. Adalet ekmek, su üzere bir olgudur. Halkın adalet arayabilmesi için adaletin paralı hale getirilmemesi gerekir. Adaletin vergisinin kaldırılması gerekiyor. Adaletin arandığı her yerde mecburî avukat gündeme gelir. Zarurî avukatlığı neden bu ülkeye getirmiyoruz? Vatandaş mı hakkını hakikat arasın istemiyoruz, yoksa avukatların iş alanları azalsın mı istiyoruz. Bunun altını bilhassa çizmek lazım.

İstanbul Barosu Lideri Filiz Saraç, “Ciddi problemler yaşıyoruz. Avukatsız bir yargı sistemi isteniyor” dedi.

İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmeyeceğiz

Baro Lideri Filiz Saraç, İstanbul Mukavelesine ait niyetlerini ise şu sözlerle paylaştı:

“İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmeme noktasındaki İstanbul Barosu’nun ve baroların çizgisini sürdüreceğim. İstanbul Mukavelesi üzere bir yol haritasından bir Cumhurbaşkanı kararıyla vazgeçilemeyeceğini hala savunuyorum. Gitgide bayan şiddeti artıyor. Esasen İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılmaktaki sebeplerden birini de bu mevzudaki memleketler arası kontrol sisteminin mukavele içerisinde öngörülmüş olmasından kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Afganistan üzere dünyadaki başka örnekler karşımızdayken daha sıkı sıkıya sarılıp ülkemizin  bayan haklarında geriye gitmemesi için elimden gelen çabayı yapmam benim görevim.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Maddelerin çıkarılmasında baroların da rolü olmalı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin