Meclis’te CHP, HDP ve UYGUN Parti’nin küme teklifleri kabul edilmedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TBMM Genel Şurasında CHP, HDP ve YETERLİ Partinin gündeme ait küme teklifleri kabul edilmedi.

Gündem dışı konuşmaların akabinde siyasi parti kümelerinin teklifleri farklı başka ele alındı. UYGUN Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, partisinin, “son periyotta ortaya atılan yolsuzluk iddiaları” ile ilgili verdiği araştırma önergesinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasına ait önerisi üzerinde kelam aldı. Ataş, Cumhuriyet tarihinde hiç olmadığı kadar yaygın yolsuzlukların yaşandığını, dünyanın hiçbir yerinde yolsuzluk yapanların Türkiye’deki kadar korunmadığını ileri sürdü.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, yolsuzluk, usulsüzlük ve kamu ziyanları konusunda bulunduğu kabahat duyurularını içeren 39 belge ile kürsüye geldi.

Söz konusu kabahat duyurularının nakdî hacminin 600 milyar lira olduğunu belirten Yavuzyılmaz, “AK Parti’nin tarihi, birebir vakitte Türkiye’deki yolsuzlukların tarihi.” tabirini kullandı.

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker ise AKP hükümetleri devrinde kamu idaresinin daha şeffaf, hesap verebilir, dürüst ve iştirakçi bir yapıya dönüşmesi ve yolsuzluklarla gayret konusunda değerli adımların atıldığını lisana getirdi.

Yolsuzlukla çabaya yönelik anayasal düzenlemelerin yanı sıra birçok kanunda değişiklik yapıldığını kaydeden Şeker, “AK Parti hükümetleri devrinde bütçe yolsuzluklara değil, geçmişte yapılan yolsuzluklar önlenerek yatırımlara harcandı.” dedi.

“TAŞERON ÇALIŞANLAR TAKIM BEKLİYOR”

Daha sonra CHP’nin, “belediyelerde misyon yapan ve belediye iktisadi teşekküllerine geçirilen taşeron çalışanların bilhassa norm takım konusunda yaşadığı sıkıntılar” ile ilgili verdiği araştırma önergesinin ön görüşmelerinin bugün yapılmasıyla ilgili önerisi görüşüldü.

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, 700 bin taşeron emekçinin yıllardır takım beklediğini belirterek, “Talepleri çok kolay, ‘Aynı işi yapıyoruz, devlete çalışıyoruz. O halde devletin takımından, norm takımdan bizim de yararlanmamız gerekiyor.’ diyorlar. Kim buna itiraz edebilir?” diye konuştu.

Belediyelerde 560 binin üzerinde taşeron personelin bulunduğunu vurgulayan Buyruk, “Bu insanlarımızın çağdaş kölelik dediğimiz taşeron işçiliğe mahkum edilmelerini asla kabul etmiyoruz. Herkesi kapsayan bir yasa bekliyoruz.” dedi.

İYİ Parti Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş ise iktidarın emek sömürüsünden vazgeçmesi gerektiğini söyleyerek, “Bir devlette 37 farklı mukavele, çalışma statüsü olur mu? Bu, sizin ayıbınız.” tabirini kullandı.

HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni de AKP iktidarının, personel sınıfını teminatsız çalıştırmaya mahkum ettiğini savundu.

“MAĞDURİYET YAŞATMAMAK İÇİN GAYRET GÖSTERİLDİ”

AKP Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, AKP iktidarı devrinde belediye hizmetlerinin çeşitlendiğini, bu durumun belediyelerdeki çalışma kompozisyonunu da çeşitlendirdiğini anlattı.

Yılmaz, daha evvel memurlar ve belediyelerin takımlı emekçileriyle yapılan işlerin, belediye hizmetlerinin çeşitlenmesi hasebiyle bu iki statüde yapılabilir iş olmaktan çıktığını, bunun yerine taşeron yahut kontratlı işçi kullanma gerekliliğinin ortaya çıktığını aktardı.

AKP’nin, 2017’de taşeron çalışanlar için 669 sayılı Kanun Kararında Kararname ile belediyelerin kurduğu şirketlere geçiş imkanı sağladığını hatırlatan Yılmaz, düzenlemeyle personellerin çalışma hayatlarının teminat altına alınması ve oluşan mağduriyetlerin giderilmesinin amaçlandığını lisana getirdi.

Yılmaz, 1 Nisan 2018’de başlayan geçiş sürecinde çalışanlara, fiyat ve toplumsal hakları açısından mağduriyet yaşatmamak için gayret gösterildiğini kaydetti.

CHP ve ÂLÂ Partinin yanı sıra HDP’nin, “Sayıştay kontrol raporlarındaki yolsuzluklar” ile ilgili araştırma önergesinin ön görüşmelerinin bugün yapılması teklifleri de müzakerelerin akabinde kabul edilmedi.

Genel Şurada daha sonra AKP Grubu’nun gündem ve çalışma saatlerine ait önerisi kabul edildi.

Kabul edilen teklifle, milyonlarca vatandaşı ilgilendiren, iktisada ait düzenlemeler içeren Gelir Vergisi Kanunu ile Birtakım Kanun ve Kanun Kararında Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Genel Konseyde, Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasının tüm taraflarıyla araştırılarak emsal kazaların önlenmesine yönelik önlemlerin belirlenmesi maksadıyla kurulan Meclis Araştırması Komitesine üye seçimi yapıldı.

Bu ortada CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in, Uzman Erbaş Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin, direkt Genel Şura gündemine alınması önerisi de kabul edilmedi. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meclis’te CHP, HDP ve UYGUN Parti’nin küme teklifleri kabul edilmedi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin