Meriç Demir Kahraman: Siyaset yargının üstünden elini çeksin

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gezi Davası tutuklularından Can Atalay’ın anne ve babası ile Tayfun Kahraman’ın eşi ve kızı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin başlattığı adalet nöbetine katıldı.

Ankara’da Mimarlar Odası önünde Seyahat Davası tutukluları için tutulan adalet nöbetinin 183’üncü gününde Can Atalay’ın annesi Şükran Atalay ve babası Mustafa Atalay, Tayfun Kahraman’ın eşi Meriç Demir Kahraman ve kızı Vera, adalet nöbetine katıldı. Adalet nöbetinin 6’ncı ayı münasebetiyle Mimarlar Odası Ankara Şube Lideri Tezcan Karakuş Candan, Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) Lideri Emin Koramaz, Mustafa Kahraman, Meriç Demir Kahraman ve CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya açıklama yaptı.

“VİCDAN ZORBALIĞA KARŞI 6 AYDIR DİRENİYOR”

Karakuş Candan şunları söyledi:

“25 Nisan’da tutuklandıklarında TMMOB ve bağlı odaları olarak 26 Nisan’da burada demiştik ki vicdan zorbalığa karşı direnecek. Vicdan zorbalığa karşı 6 aydır direniyor. Arkadaşlarımız 6 aydır özgürlüklerinden, eşlerinden, annelerinde, babalarından, çocuklarında yoksun ve biz onlardan mahrumuz. Bugün 183. Gününde bir defa daha diyoruz ki arkadaşlarımız çıkana kadar biz bu adalet nöbetine devam edeceğiz, onlar özgür bırakılana kadar çabayı daima birlikte büyüteceğiz.”

“NÖBETLERİ ARKADAŞLARIMA SAHİP ÇIKTIĞIMIZI GÖSTERMEK İÇİN TUTUYORUZ”

Koramaz ise şöyle konuştu:

* “6 ay tahminen uzun bir vakit değil fakat arda demir parmaklıklar olunca epey acı ve uzun bir vakit olarak geliyor hepimize. Bu 6 ayda onlara olan sevgimiz daha da arttı. Bu dava 2014 yılında başladığında siyasi bir dava olduğunu, hukuksal bir dava olmadığını söyleşmiştik.

* Sahiden de bundan 6 ay evvel verilen karar büsbütün bir adalet ayıbı büsbütün bir hukuk skandalı. Görüyoruz ki onları içeri atsalar da arkadaşlarımızın umutlarını inancını, umudunu yok edemiyorlar.

* Onlar TMMOB üyeleri, mesleksel sorumluluklarını yerine getirdikleri için hukuksuz projelere karşı çıktıkları, bunları yargıya taşıdıkları için, bu ülkede toplumsal olana sahip çıktıkları için, bu ülkenin daha hoş daha yaşanılabilir olması için verdikleri uğraştan ötürü şu anda içerdeler. Bu nöbetleri AKP iktidarından adalet beklediğimiz için tutmuyoruz, AKP’nin oyuncağı olmuş yargıçlardan adil bir karar vermelerini beklediğimiz için tutmuyoruz.

* Bu nöbetleri arkadaşlarıma sahip çıktığımızı göstermek için tutuyoruz. Arkadaşlarımız hür bırakılana kadar çabayı vermeye, örgütlü olduğumuz her yerde adaletin, hukukun sesini yükseltmeye devam edeceğiz. O denli bir ülke oldu ki ülkemiz TMMOB’un arkadaşlarımızla cezaevinde görüşme talepleri sudan sebeplerle reddediliyor.

* 6 aydır arkadaşlarımızla görüşemiyor onların yaşadığı meseleleri yüz yüze duyma fırsatımız olmuyor. Ancak şunu bilsinler, bu ülkenin onurlu insanları hiçbir vakit onların siyasi olarak verdikleri bu karara asla boyun eğmeyecekler. Kahrolsun istibdat yaşasın hürriyet.”

“SİYASET YARGININ ÜSTÜNDEN ELİNİ ÇEKSİN”

Meriç Demir Kahraman da şunları lisana getirdi:

* “Farklı farklı formlarda farklı farklı belgelerde hakkımızda dava açılmasına karşın tekraren beraatler, takipsizlik kararları aldık aldık zira ortada ne kanıt vardı ne de hata. Taksim dayanışması legaldir, öbür kent dayanışmaları üzere bu memlekette rant talanına karşı kurulan resen gelişen kent gayreti dayanışmalarının örneklerinden bir adedidir.

* Bir siyasi şahıs direkt yargıya talimat veriyor ve bunu hepimizin gözünün önünde aleni bir biçimde yapıyor. Biz aileler olarak şunu söylüyoruz; siyaset yargının üstünden elini çeksin. Ortada ne kanıt var ne cürüm var ne savunma istendi. Aleni bir talimat olduğu için ‘bu işte herkese ders olsun’ dendiği için hepimiz birbirimizden mahrumuz. Tayfun, Can, Mücella hoş günler yakında.”

“DİK DURACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ, KAZANACAĞIZ VE İSTİBDATI YENECEĞİZ”

Mustafa Atalay da “İki sefer beraat etmiş evrak 3. kez bir talimatla alındı ve buradan da mahkumiyetler verildi. Bu davadan herkes elini çeksin, dava bağımsız yargıçlara kalsın” dedi. Atalay daha sonra Silivri’den gelen iletisi okudu. Bildiride özetle şu sözler yer aldı:

* “İlk günden beri dediğimiz üzere husus bizler değiliz, asıl sorun hoş ülkemizde insanlık vicdan, adalet ve hukukun zerresin dahi kalmamış olmasıdır. Bu hukuksuz kararlar ya kin, kibir, hukuksuzluk baskın çıkacak ya da daima uğruna emek verdiğimiz eşitlik, özgürlük, demokrasi kazanacak.

* Bizler her daim halkımızın vicdanından doğan Gezi’yi savunmaya devam edeceğiz. Gün adaletsizlikleri aşmak için yan yana gelme, memleketimize ve geleceğimize sahip çıkma günüdür. Adaletsiz geçen değil 6 ay 6 gün 6 saat bile çok uzundur. Çabucak artık adalet.”

Mustafa Atalay kelamlarını “Dik duracağız, yılmayacağız, çoğalacağız, kazanacağız ve istibdatı yeneceğiz” diye noktaladı.

“BU ÇABAYI BİRLİKTELİK BÜYÜTECEĞİZ”

Yıldırım Kaya da şu sözleri kullandı:

* “Geçen ay Silivri’deydim, canlara can oldum. Bizden istedikleri şu; Can bana, Aladağ’daki yanan çocukların ailelerini ziyaret et, dedi. Soma çabası, Amasra uğraşı ile devam etsin diyorlar. Tayfun’un söylediği şu; illaki iktidar değişecek, biz burada ödevlerimizi yapmaya başladık. Yeni bir hayatı kurmak yeni önermelerle mümkün diyorlar.

* Onlar umutlarını yitirmediler, bizim onlar için değil demokrasi, özgürlük için tuttuğumuz nöbetlerin farkındalar. Bu çaba durursa, güç kaybederse işte o vakit bizim morallerimizde bir çöküntü olur diyorlar. Asla yılmadık yılgınlık istemiyoruz diyorlar. Bu çabayı birliktelik büyüteceğiz. 14 kasımda da Bakırköy’e gideceğim, Mücella’ları ziyaret edeceğim, oraya da sizden selam götüreceğim.” ANKA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meriç Demir Kahraman: Siyaset yargının üstünden elini çeksin

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin