Muhafız Alayı gerekçeli kararı: Tatbikatta WhatsApp kullanılmaz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı darbe teşebbüsü davasının gerekçeli kararı açıklandı

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince, 7 Nisan 2021’de karar verilen davanın 497 sanık hakkındaki gerekçeli kararı taraflara bildirim edildi.
Mahkeme Lideri Murat İlhan, üye yargıçlar Cengiz Aydıner ve Şaban Oğuz Canbolat’ın imzasının yer aldığı 4 bin 583 sayfadan oluşan gerekçeli kararda, 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe teşebbüsüne Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı işçisinin büyük bir kısmının iştirak ettiği, alayda misyonlu askerlerin darbe teşebbüsüne ait faaliyetlerini eski Alay Kumandanı Albay Muhsin Kutsi Barış’ın buyruk ve talimatlarıyla şahsen yönlendirdiği belirtildi.

Barış’ın 15 Temmuz öncesinde değişik askeri karargahlarda ve kurumlarda misyonlu üst rütbeli işçiyle alayda darbe planlamasına yönelik toplantılar yaptığının tespit edildiği, bu görüşmelerini gizlemek maksadıyla da gelen bireylerin kaydının nizamiyelerde tutulmaması buyruğunu verdiği belirtilen gerekçeli karada, bu toplantılara darbe bildirisini TRT’de zorla okutan eski Yarbay Ümit Gençer ve TRT binasına yönelik işgali yöneten eski Albay Muhammet Tanju Poshor’un da katıldığının belirlendiği kaydedildi.

‘TÜM DARBE PLANLARI ALAYDA YAPILDI’

Gerekçeli kararda, “Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda 15 Temmuz öncesinde yapılan kelam konusu bâtın toplantılara katılan şahısların pozisyonu ve rütbeleri dikkate alındığında, bu toplantılarda darbe teşebbüsünün Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı ayağındaki planlamanın ötesinde tüm ülke genelindeki darbe teşebbüsüne ait planlamanın yapıldığı anlaşılmaktadır.” tespitine yer verildi.

KOD İSMİ: PARS

Barış’ın, alay karargahında vazifeli rütbeli çalışanla de 15 Temmuz öncesinde son bir haftaya ağırlaşan toplantılar, yüz yüze ve telefon görüşmeleri yaparak Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayının darbe teşebbüsündeki pozisyonunu belirlediği, gerekli planlamaları yaptığı ve bu planlamalar dahilinde 15 Temmuz darbe teşebbüsüne ait faaliyetlerin tamamını “Pars” kod ismiyle isimlendirdiği vurgulandı.

“Pars darbe planı” çerçevesinde alayda mevcut birliklerden kaç subay, astsubay, uzman erbaş, erbaş ve erin darbeye iştirak edeceğine ait sayısal bilgilerin yer aldığı çizelge hazırlandığı belirtilen münasebette, “Toplam 13 farklı küme halinde hareket edecek olan darbeci askerlerin isimleri, rütbeleri, birliğe intikal sağlayacak araç sahibinin asil yahut yedek olup olmadığı, her birinin adres ve telefon numaraları ile adreslerinin bulunduğu mevki bilgilerinin yer aldığı tespit edilmiştir.” tabirlerine yer verildi.

“TATBİKATA GİDİYORDUK SAVUNMASI ÇÖKTÜ”

15 Temmuz darbe teşebbüsüne iştirak eden sanıkların savunmalarında, olay günü kendilerinin alarm eğitimi ve tatbikata katıldıklarını düşünerek hareket ettiklerini, darbe yapıldığını anlamadıklarını söyledikleri hatırlatılan gerekçeli kararda, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Dosya kapsamında detayları tespit edildiği üzere olay gecesi WhatsApp kümeleri üzerinden kışlaya çağrılan subay, astsubay, uzman çavuş, erbaş ve erlerden oluşan çalışanın tamamına birkaç şarjör içerisinde mühimmat dağıtılmıştır. Bu mühimmatı alan işçi atış alanları dışında meskun mahal içerisinde yer alan öbür birliklere yahut öbür kamu kurumlarına gitmişlerdir. Eksper raporuna nazaran, tüm profesyonel işçinin rutin bir alarm ya da tatbikatta mühimmat dağıtılarak meskun mahale çıkılmasının mümkün olmadığını bilmesi gerekmektedir.

TATBİKATTA WHATSAPP KULLANILMAZ 

Olay gecesi alarm verildiği, evvelce oluşturulan WhatsApp kümeleri üzerinden işçiye duyurulmuştur. Halbuki eksper raporuna nazaran, bu biçimde bir sivil haberleşme vasıtasının rutin alarm yahut tatbikatta kullanılması mümkün değildir. Olay gecesi Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayından bir kısım işçi Genelkurmay Karargahına, bir kısım işçi ise TRT binasına resmi araçlarla intikal etmiştir. Bu intikal sırasında meskun mahalde hiçbir emniyet ve denetim önlemi alınmadan sivil trafiğe açık yollardan geçilerek asfalt yollara, alt ve üstyapı tesislerine, sivil araçlara ziyan vermişlerdir. Uzman raporunda, alarm eğitimlerinde işçinin araçlarla kışla dışına intikal etmesi lakin birkaç ay evvelce yapılan hazırlıklar sonucunda mümkün olduğu, ayrıyeten bu faaliyetin evvelden herkes tarafından bilinmesi gerektiği, meskun mahalde gerekli emniyet ve denetim önlemleri alınmadan sivil trafiğe açık yollarda rastgele intikal ederek, asfalt yollara, alt ve üstyapı tesislerine, en değerlisi sivil araçlara ziyan vererek tatbikat icra edilemeyeceği bildirilmiştir.”

Gerekçede, darbe teşebbüsüne katılan sanıkların kışladan çıkış buyruğunu başlangıçta hiçbir halde sorgulamadan yerine getirdikleri, gecenin ilerleyen saatlerinde ve sonraki gün teşebbüsün başarısız olacağını anladıkları anda buyrukları geçmişe dönük sorgulamalarının sanıkların hukuksal statülerini olumlu olarak etkilemesinin mümkün olmadığının altı çizildi.

HÜKÜM

Gerekçeli karara nazaran, darbe teşebbüsü sırasında Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’nda kalan 108 sanıktan 6’sı, “anayasal tertibi ihlal cürmüne yardım”dan 6 yıl 3’er ay ile 15 yıl ortasında değişen müddetlerde mahpus cezasına çarptırıldı. Alayda kalan ortalarında erlerin de bulunduğu 102 sanık beraat etti.
Genelkurmay Başkanlığına baskın için alaydan ayrılan 117 sanıktan eski binbaşılar Fedakar Akça ve Halil Çınar, “anayasal nizamı ihlal” kabahatinden ağırlaştırılmış müebbet, Hüseyin Turan ise tıpkı kabahatten müebbet mahpus cezası aldı. Bu kümede yer alan 27 sanık, “anayasal tertibi ihlal cürmüne yardım” hatasından 13 yıl 4’er ay ile 15 yıla kadar değişen müddetlerde mahpus cezası aldı. Tamamı er 77 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığına ait karar kuruldu. 10 sanık beraat etti.
Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı’ndan Ulusal Savunma Bakanlığı lojmanlarına giden 103 sanıktan eski binbaşı Osman Koltarla’ya “anayasal tertibi ihlal” kabahatinden müebbet, 3 sanığa “anayasal nizamı ihlal cürmüne yardım”dan 16 yıl 8’er ay, 13 sanığa ise tıpkı kabahatten 15 yıl mahpus cezası verildi. Bu kümedeki tamamı uzman çavuş 81 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığı kararlaştırıldı. 5 sanık beraat etti.

TRT BASKININA GİDENLER

TRT yerleşkesine baskına giden 141 sanıktan eski albay Muhammet Tanju Poshor, eski yarbaylar Ümit Gençer ve Ekrem Işık ile eski binbaşı Anıl Aktaş, “anayasal nizamı ihlal” cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası aldı. Biri yüzbaşı 14 sanık birebir kabahatten müebbet, 46 sanık ise “anayasal nizamı ihlal kabahatine yardım” cürmünden 15’er yıl ile 16 yıl 8’er ay ortasında değişen müddetlerde mahpus cezasına çarptırıldı. Bu kümede yer alan 2’si uzman çavuş 71’i er 73 sanık hakkında ceza verilmesine yer olmadığı istikametinde karar kuruldu. 4 sanık beraat aldı.

“Cumhurbaşkanına suikast” cürmünden yargılanan eski albay Muhammet Tanju Poshor’a, bu hatadan ayrıyeten ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası verildi, eski yarbay Emin Güver ise “cumhurbaşkanına suikast cürmüne yardım”dan 16 yıl 8 ay mahpus cezası aldı.
Genelkurmay çatı davasında “anayasal sistemi ihlal” cürmünden 141 defa ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezasına çarptırılan eski Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Kumandanı kurmay albay Muhsin Kutsi Barış, bu davada “kişiyi hürriyetini mahrum kılma” ve 5 şahsa yönelik “yaralama” hatalarından 61 yıl 6 ay mahpus cezasına çarptırıldı.
AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Muhafız Alayı gerekçeli kararı: Tatbikatta WhatsApp kullanılmaz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin