Noter Tasdikli Tercüme Nedir? Nasıl Yapılır?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Noter Tasdikli Tercüme Nedir? Nasıl Yapılır?

 

Hem yurt içinde hem yurt dışında pek çok farklı prosedürün kesintiye uğramadan ilerleyebilmesi için yeminli tercüme ve noter tasdikli tercüme hizmetlerinden faydalanılması gerekir. Resmi kurum ve kuruluşlara ibraz edilecek her tür belge için yeminli tercüme ve noter tasdikli tercüme hizmetlerinden faydalanılmalı bunun için profesyonel çeviri hizmetlerine başvurulmalıdır. Uluay Çeviri kaliteli, hızlı, ekonomik fiyatlı ve güvenilir yeminli tercüme ve noter tasdikli tercüme hizmetleriyle sektörünün önde gelen isimlerindendir. Siz de yeminli tercüme ve noter tasdikli tercüme ihtiyaçlarınız için Uluay Çeviri ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Resmi kurum ve kuruluşlara ibraz edilecek belgelerin ve resmi hüküm taşıyan belgelerin yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirilerinin noter tarafından tasdik edildiği çeviri süreci noter tasdikli tercüme olarak adlandırılır. Yeminli tercümanlar tarafından çevirisi yapılan, üzerinde yeminli tercüman tarafından atılmış ıslak imza ve kaşe bulunan belgeler noter tasdikli tercüme kapsamında noter tarafından onaylanır. Noter tasdiki yeminli tercümanın çevirisini yaptığı belgenin doğru ve eksiksiz olduğunun noter tarafından onaylandığı anlamına gelir. Noter tasdikli tercüme hizmeti sahip olduğu özellik dolayısıyla tercüme hizmetini alan taraf açısından da tercüme belgenin ibraz edileceği taraf açısından da etkili ve güvenli bir hizmet olma özelliğine sahiptir.

 

Yeminli tercüme hizmetini yalnızca yeminli tercümanlar verebilmektedir. Bir tercümanın yeminli tercüme hizmeti verebilmesi için belirli şartlara haiz olması istenir. Yeminli tercüme hizmeti vermek isteyen ve bu yetkiye sahip olmak için noterliğe başvuruda bulunan tercümanların çeviri hizmeti vermek istedikleri kaynak-hedef dil çiftinde okuma, konuşma ve yazma yeterliliğini kanıtlamaları gerekir. Bu yeterliliği aynı zamanda noter nezdinde geçerli olan belgeleri ibraz ederek belgelemeleri istenir.

 

Yeminli tercümanlık başvurusunda bulunan tercüman yeminli tercüme hizmeti vermek için yeterli bulunması halinde noter huzurunda yemin ederek yemin zaptını imzaladıktan sonra yeminli tercüman unvanı almaya hak kazanır. Yeminli tercüman unvanı aldıktan sonra yeminli tercümanlık hizmeti verme hakkını elde eden yeminli tercümanın yaptığı çeviriler yalnızca yemin zaptının bulunduğu noter tarafından tasdik edilebilir. Bunun sonucunda noter tasdikli tercüme niteliği kazanır.

 

Yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılan evrakın üzerindeki ıslak imzanın ve kaşenin çeviriyi yapan yeminli tercümana ait olduğu, çevirinin eksiksiz ve doğru bir şekilde yapıldığı noter tasdiki ile onaylanır. Bu işlem sonucunda belge resmi geçerlilik kazanır.

 

Noter Tasdikli Tercümeye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

 

Resmi kurum ve kuruluşlara belge ibraz edilmesi gereken durumlarda başvurulması gereken tercüme türü noter tasdikli tercümedir. Bu yüzden resmi kurum ve kuruluşlara ibraz edilecek olan belgelerin çevirisi yeminli tercümanlar tarafından noter tasdikli tercüme kapsamında yapılmalıdır. Ayrıca çevirinin tamamlanmasının ardından mutlaka noter tasdiki alınmalıdır.

 

Noter tasdikli çeviri kapsamında en çok talep edilen hizmetler; kimlik belgesi, pasaport, tapu, ruhsat, diploma, ölüm belgesi, evlilik cüzdanı, transkript belgesi ve daha pek çok farklı belgenin çevirisi olarak sıralanabilir. Bu tür belgelerde noter tasdikli tercüme hizmetine başvurulmasının en önemli nedeni noter tasdikli tercümenin, çeviri konusu belgelere resmiyet kazandırma özelliğine sahip olmasıdır.

 

Yeminli Tercüme ile Noter Tasdikli Tercümenin Farkı Nedir?

 

Yeminli tercümanların çevirisini gerçekleştirdiği ve üzerinde yeminli tercümanın ıslak imzası ile kaşesi bulunan çeviriler yeminli tercüme olarak adlandırılmaktadır. Yeminli tercüme ile noter tasdikli tercüme hizmetlerinin mutlaka yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Yeminli tercüme sürecinin ilk adımı standart tercüme hizmeti ile aynı şekilde ilerler. Yeminli tercümeye konu olan belge kaynak dilden hedef dile doğru ve eksiksiz bir şekilde çevrilmelidir.

 

Noter tasdikli tercüme ile yeminli tercüme arasındaki temel fark, yeminli tercüman tarafından çevirisi yapılan belgenin noter tasdiki alması ve bu işlemin ardından noter tasdikli tercüme niteliği kazanmasıdır.

 

Ülkemiz kanunları doğrultusunda yeminli tercümanlık yapma hakkını elde etmek belirli şartlara bağlanmıştır.  Yeminli tercümanlık hizmeti vermek isteyen kişiler bu amaçla noterliğe başvuruda bulunmalıdırlar. Yeminli tercümanlık yapılması için gerekli süreçlerin tamamlanması noterin kontrolünde olduğundan yeminli tercüman unvanı da noter tarafından verilir. Yeminli tercüme hizmeti verecek olan tercümanların çeviri yapacağı dilde yabancı dil diplomasına sahip olması şartı aranır. Buna ek olarak çeviri hizmeti verecekleri cilde üst düzeyde okuma, yazma, konuşma ve anlama yetkinliğine sahip olduklarını noter nezdinde ispatlamaları ve belgelemeleri zorunludur.

 

Noter yeminli tercümanlık başvurusunda bulunacan adaylar yeminli tercümanlık yapmak için aranan şartlara haiz olduklarının kabul edilmesi halinde yeminli tercüman adayı noter huzurunda yemin eder, yemin zaptını imzalayarak yeminli tercüman unvanını elde eder. Noterler söz konusu süreçleri kendi noterlikleri bünyesinde eksiksiz bir şekilde tamamlamış ve yemin zaptı kendi noterliklerinde bulunan yeminli tercümanlar tarafından yapılan çevirileri onaylar. Bu işlemin ardından noter tasdikli tercüme süreci tamamlanır. Noterler yemin zaptı kendilerinde bulunmayan yeminli tercümanların çevirilerini tasdik edemezler.

 

Pasaport, vize belgeleri, nüfus cüzdanı, mahkeme kararları, delil niteliğindeki evraklar, dava dilekçeleri, iş teklif belgeleri ve istihdam sözleşmeleri gibi pek çok farklı belge noter tasdikli tercüme hizmetlerinin konusunu oluşturur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Noter Tasdikli Tercüme Nedir? Nasıl Yapılır?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin