Özgür Özel’den Soylu’nun ziyareti için sert tenkit: Bu ‘u’ dönüşü değil, omurgasızlık

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel bugün TBMM’de basın toplantısı yaptı. Özel, şunları söyledi:

“KİMSENİN MECLİS’İN KARARINI TAKTIĞI YOK”

*Elimizde bu Meclis’e karşı yapılmış büyük bir saygısızlık var. Dün TBMM beş küme ve bağımsız milletvekilleri Meclis’in olağan akışı içinde başkanlığın sunuşlarını dinliyoruz. Başkanlık, Mustafa Şentop Avusturya Meclis Lideri Wolfgang Sobotka’nın vaki davetine icabet etmek üzere 28-29 Kasım tarihlerinde Avusturya’ya resmi bir ziyarette bulunması planlanıyor ve Genel Kurul’un onayı isteniyor.

*Bu okunurken çoktan Mustafa Şentop’un Avusturya’daki temaslarıyla ilgili basın özetlerini okumuştum. Meclis oy verirse gidecek.

*Öyle bir duruma getirdiler ki rejimi kimsenin Meclis’i, Meclis’in kararını taktığı yok. O gidiyor karar geriden gelir.

*Süleyman Soylu’nun muhtarlara verdiği, ‘siz yıkın karar arttan gelir’ telaffuzunun çok daha ilerisinde, milletvekillerinin gözünün içine baka baka en çok da kendi milletvekillerine, ‘kardeşim siz burada parmaktan ibaretsiniz, biz kararı veririz, sizde ona nazaran oy kullanırsınız’ diyor.

*Bunu içine sindirebilen bütün AK Parti milletvekillerine armağan ediyoruz. Bir ülkede Meclis bu hale geliyorsa bir iktidar partisi kümesi da buna sessiz kalıyorsa daha söylenecek bir şey yok. Tek adam rejiminin Meclis’i nasıl gördüğü, bilhassa kendi milletvekillerini nasıl gördüğü noktasında değerli tarihi bir doküman olarak not ediyoruz.

“SEÇİMLERİ BİRİNCİ ÇEŞİTTE KAZANMAK İÇİN SON DERECE MOTİVEYİZ”

*Seçimleri birinci çeşitte kazanmak için son derece motiveyiz. Çalışmalarımızı da ona nazaran sürdürüyoruz. İkinci çeşit hesapları yapanların, ‘ikinci tıpta bayrama mı denk geliriz’ diyenlerin, ‘Birinci cinste kaybeder miyiz, ikinci cinse götürebilir miyiz’ hesabında olanlar döndüler ve daima birlikte bu metne saldırmaya başladılar.

*Bugüne kadar Altılı Masa ‘dağıldı, dağılacak’ demekten bizim gerçekleştirdiğimiz ortak işleri görmeyenler bunu konuştular. Lakin Türkiye üzerinde uzlaşılan metni konuştu. Tabi talimat saraydan olunca daima bir ağızdan saldıracaklar. Dün Devlet Bahçeli kürsüye çıktı eline iki tane Anayasa taslağı almış.

*Bunlardan bir tanesi kendi partisinin taslağı oburu kurucusu olduğu vakfın TASAV’ın taslağı. Bir tane de AK Parti’nin var etti mi sana üç tane taslak, bir ittifak üç taslak. ‘Altılı Masa’da mutabakat sağlanamıyor’ diyorlar.

*Altı başkan çıkmış tıpkı taslağı tutuyor elinde. ‘Bizim metnimiz bu’ diyor. Cumhur İttifakı’nda iki partinin üç tane taslağı var. Üzerlerinde uzlaşabildikleri bir metin görmedik. Öteki taraftan MHP, ‘altınız bir yanda, ikimiz bir yanda’ diyor.

*Büyük Birlik Partisi’ne ne oldu? Her gün çıkıp rolünü büyüterek bir şeyler söyleyen Destici. Benim bastırmamla üçünüz nikahta bir tane fotoğraf çektirdiniz. Bizimkiler her seferinde altılı fotoğrafı en hoş halde veriyorlar. Mutabakat metnini imzalıyorlar. Bunlar üç partiydi Bahçeli niçin iki partiye indirdi?

“BAHÇELİ TUHAF HESAPLARINA DEVAM EDİYOR”

*Bahçeli tuhaf hesaplarına devam ediyor. Geçmişte yaptığı matematik hesaplarıyla güldüren, eğlendiren artık, ‘bizce beşer yıllık üç periyot olsa etti mi sana üç defa beş yirmi beş’ diyor. Üç sefer beş yirmi beş etmez de Tayyip Erdoğan, ‘iki kez iki beş eder’ dese Bahçeli, ‘Tayyip Beyefendi kerrat cetvelindeki tarihi yanılgıyı düzeltti’ der. Artık de o kerrat cetveliyle sarayım cetveliyle çarpınca Allah bu türlü şaşırtıyor işte. Bu türlü palavra yanlış konuşuyorsun.

*Esas problem kazanacak bir ümit veremedikleri için kaybettirmeye, karşı tarafa saldırmaya oynadıklarının açık beyanıdır.

*Bir partinin önderine milletin yüzde 60’ından oy alması beklenen, son seçimde bile yarısından neredeyse oy almış olan siyasi partilere lakap takmak ‘Altılı Ganyan’ demek yakışır mı? Burası ‘Altılı Ganyan’sa siz sıralı üçlüydünüz düne kadar artık ikili bahse mi döndünüz? Hanginiz hanginizi ne vakit nerede bırakacak? Gemiyi birinci kim terk edecek?

*Bana ‘Tipi Tip’ dedirdiler, ‘gözlüğümü de burnumu da seviyorum’ dedim. En sevinçli kahraman, çocukların hepsi Tipi Tip’i sever. Lakin bir de siyasetin Gargamel’i olmak var.

*O gün sen bunu hesap etmedin mi diye odandan kovduğun adam bugün anlaşılan tekrar metne katkı vermiş. Sıralı üçlü yattı, ikili bahse bakacak Cumhur İttifakı. Milletin kuponunu bilemem de gönlünde hiç yoksunuz.

*Geçmişte banko oynayanların seçim günü geldiğinde sizi nasıl yarış dışı bıraktıklarını göreceksiniz. Geçmişte ‘Atı alan Üsküdar’ı geçti’ sizin laflarınız. O koşuda protesto vardı mesela hile olduğunu yönelik itiraz var. Hepsinin birden hesabını o son koşuda göreceğiz. Nal toplayacaksınız.

“SEN AİLE MASASINDAN MEMLEKET YÖNETİYORSUN”

*Kasada damat vardı 128 milyar doların uçtuğunu diğerinden duydun. Damadın ‘af’ talebini kabul ettin. Örtülü Etraf Bakanı hanımefendi, ulusal eğitim problemlerine mahdumlardan biri bakıyor. Bir tanesi spor işlerine bakıyor Okçuluk Vakfı’ndan. Bayan bakanlığını örtülü olarak kızın yönetiyor.

*Bir damat savunma sanayi işlerine bakıyor. Biz miyiz ülkeyi aile şirketine çeviren? Aile masasıyla, kabine masasının birbirine paralel vazifeleri var. Anayasa’ya nazaran kabine masası bile ortada yok. Sen aile masasından memleket yönetiyorsun.

*Bu ülkede en yeterli etraftan anlayanın senin eşin olması, bayan sıkıntısını en güzel bilenin kızın olması, spor işlerinden anlayanın oğlun olması, Ulusal Eğitim’e TÜRGEV’i, TÜGVA’sı mümkün mü bu türlü bir şey? Kendi ortalarında paylaşmak işte bu.

*Dünya kadar makamı, mevkiyi eski bakana, eski milletvekiline, ona, buna, yandaşa dağıtan sen değil misin? Çifter maaşları dağıtan sen değil misin? Utanmadan sıkılmadan bunları söylüyorlar.

SOYLU’YA SERT ELEŞTİRİ

*Süleyman Soylu Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmiş. Mayıs 2021, ‘ABD’yle birlikte Birleşik Arap Emirlikleri 15 Temmuz Darbesi’nin failleridir. Bugün Cumhurbaşkanımızı anti semitizmle suçlayanlar, 15 Temmuz’u yapanları ABD’de saklıyorlar. Ortakları da Birleşik Arap Emirlikleri’nde bu telaffuzlar için sipariş vermiş anlaşılmıyor mu?

*Yalan ve iftirayla Türkiye iktidarını yıpratmak istiyorlar.’ Bunu söylediği şahsın gitmiş elini sıkmış. Birleşik Arap Emirlikleri’nin hem lider yardımcısı hem İçişleri Bakanı. Bu ‘u’ dönüşü falan değil. Bu omurgasızlık. Bu siyasi karaktersizlik.

*Bu para için söylemi terk etmek demek. Söylediği günkü samimiyetsizliğini söylemek demek. İktidarda tutunabilmek için bir darbeyi araçsallaştırıp o darbeyi yapanlarla samimiydi Soylu. Burada iki sefer yüzüne sorduk hala cevaplamış değil.

*2010 referandumunda Demokrat Parti sana ‘hayır’ diyeceğiz dedi. Sen FETÖ’nün finansmanıyla 51 tane vilayet gezip ‘evet’e çalıştın. Sonra da FETÖ’nün lansmanıyla AK Parti’ye karıştın. Senin özün, kökün seni oraya getirenler daima o FETÖ’cüler.

*Şimdi FETÖ’nün lansmanıyla, finansmanıyla başımıza keder olmuş birisi gitmiş 15 Temmuz’un finansörü dediklerinin elini sıkıyor, pişkin pişkin gülüyor. Bunlar iktidarda kalmak için yarın gidip Fettullah Gülen’le de el sıkışır, Soylu’ya görev verilsin masraf elini de öper.

“FETÖ’DEN BİRİNCİ SİYASİ İHRAÇTIR KENDİSİ”

*FETÖ’den birçok siyasi ihraç vardır fakat FETÖ’den birinci siyasi ihraçtır kendisi. Demokrat Parti bunu referandumda ‘hayır’ diyecektik, FETÖ’nün hesabına ‘evet’ diye çalıştığı için partiden ihraç etti.

*Kendi partisindeki periyotta de söylemeye utanacağım şahsî gereksinimlerini bile parti parasından harcadığı için Anayasa Mahkemesi tarafından aldığı cezası, yapılan tespiti de mevcut. Türkiye İçişleri Bakanlığı’nı bunlar yönetiyor.

*O yüzden utanmaz. O yüzden utanmadan sıkar o eli. O yüzden önüne gelene ‘terörist’ diyenler, dün ‘terörist’ dedikleriyle bugün can ciğer kuzu sarması olurlar. Bunların idare anlayışı budur.

AĞIRALİOĞLU AÇIKLAMASI

Basın mensuplarının UYGUN Partili Yavuz Ağıralioğlu’yla ilgili sorularını da yanıtlayan Özel, “Milletin gözü kulağı bizdedir. Açlığı, yoksulluğu, işsizliği bitirelim diye. Geçmiş haftalarda tüketilen bir tartışmayı yine ısıtmanın Cumhur İttifakı’na yararı olabilir Millet İttifakı’na yoktur. İki partiden karşılıklı gelen sağ duyulu açıklamalar tarafımızı da şad etmiştir. Bundan sonraki süreçte milletin kulağına hoş gelecek şeyler söyleyelim” dedi. (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Özgür Özel’den Soylu’nun ziyareti için sert tenkit: Bu ‘u’ dönüşü değil, omurgasızlık

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin