Polis Yüksek Öğretim Kanunu Resmi Gazete’de: İç Güvenlik Fakültesi kuruluyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polis Yüksek Öğretim Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Resmi Gazete’de yayımlandı. Kanunla, güvenlik korucularına uyarma, kınama, fiyattan kesme, misyondan çıkarma cezasını gerektiren fiil ve haller sıralanıyor. Geçmiş hizmetleri sırasındaki çalışmaları olumlu olan yahut ödül alan güvenlik korucuları hakkında bir derece hafif olan disiplin cezası uygulanabilecek.

Meskun yerlerde silah atmak, devlet yahut bireylerin ziyana uğramasına yol açmışsa durumun niteliğine ve yüküne nazaran vazifeden çıkarma cezası verilecek.

Göreve gelmemek, geç gelmek ve vazife yerinden erken ayrılmak, uzun vadeli yahut misyonu aksatacak biçimde gerçekleşmişse; yazılı kağıt, evrak, kayıtlar ve her türlü dijital data üzerinde işlenen yasak fiiller devlet yahut bireyleri ziyana uğratmış ya da hizmetin gecikmesine, durmasına, aksamasına neden olmuşsa misyondan çıkarma cezası uygulanacak.

Silahla dikkatsizlik, tedbirsizlik yahut ihmal sonucu yaralamaya yahut vefata sebebiyet verilmesi halinde, işleniş formu, durumun tartısı ya da zararın derecesi ile fiilin konusunun ehemmiyet ve bedeline nazaran de misyondan çıkarma cezası yoluna gidilecek.

Kasıtlı olarak, verilen buyruk ve vazifeleri tam ve vaktinde yapmamak, misyon mahallinde belirlenen yordam ve temelleri yerine getirmemek, vazifeyle ilgili resmi doküman, araç, gereç, silah, aygıt ve teçhizatı korumamak, kaybolduğunu yahut çalındığını bildirmemek, misyonun sona ermesine ya da amirlerince istenmesine karşın geri vermemek fiilleri, devleti yahut bireyleri ziyana uğratmışsa misyondan çıkarma cezası uygulanacak.

Disiplin cezası verilmesine sebep olmuş bir fiil yahut halin bir yıl içerisinde tekrarında bir derece ağır ceza uygulanacak. Birebir derecede cezayı gerektiren ama başka fiil yahut haller nedeniyle verilen disiplin cezalarının 1 yıl içinde üçüncü uygulamasında bir derece ağır ceza verilecek.

ŞEHİTLERDEN İNTİKAL EDEN SİLAH RUHSATLARINDA MÜDDET KAYDI ARANMAYACAK

Emniyet hizmetleri sınıfında belirli bir mühlet misyon yaptıktan sonra sıhhat sebeplerine dayanan yargı kararıyla memuriyetten ilişiği kesilenler, yeniden emniyet teşkilatına hizmet veren genel yönetim hizmetleri sınıfına, gerekli sıhhat koşullarını taşımaları halinde açıktan atanabilecek. Bu bireyler, düzenleme yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğüne başvurabilecek.

Şehitlerin ana, baba, eş ve çocuklarına intikal eden silah ruhsatlarında müddet kaydı aranmayacak.

Jandarma Asayiş Vakfı, kanunla kurulmuş vakıf statüsü kazanacak.

İÇ GÜVENLİK FAKÜLTESİ KURULUYOR

Polis Akademisi Başkanlığı bünyesinde lisans eğitimi veren İç Güvenlik Fakültesi kurulacak ve 3 ay içinde yapılacak atamalarla takımları tamamlanacak.

Polis Amirleri Eğitimi Merkezi’nde, lisans mezunu polis memurları ile gereksinim duyulan uzmanlık alanlarındaki amir sınıfı işçinin temini için örgün eğitim veren üniversitelerin Emniyet Genel Müdürlüğünce belirlenecek en az 4 yıl müddetli fakülte mezunlarından yapılacak imtihanda başarılı olanlara, birinci derece amirlik eğitimi verilecek.

İç Güvenlik Fakültesinde eğitim alanlar, eğitim mühletinin iki katı müddetle mecburi hizmetle yükümlü olacak.

Polis meslek yüksek okullarından dikey geçiş ile de fakülteye öğrenci alınabilecek.
Fakültenin temel öğrenci kaynağı, imtihanların yapıldığı yılın 1 Ocak tarihi prestijiyle 22 yaşından gün almamış lise ve dengi okulların mezunları olacak.

İç Güvenlik Fakültesi ve birinci derece amirlik eğitimi öğrencileri, Polis Akademisi bünyesinde fiyatsız iaşe edilecek, yatırılacak, sıhhat masrafları ve yönetmelikle tespit edilecek muhtaçlıkları devletçe karşılanacak.

Polis memuru olarak eğitim görenler dışında fakülte, polis meslek yüksekokulu ve birinci derece amirlik eğitimi öğrencilerine ayrıyeten harp okullarında bulunan askeri öğrencilere ödenen ölçüde harçlık ödenecek.

İç Güvenlik Fakültesi yahut birinci derece amirlik eğitimini muvaffakiyet ile bitiren öğrenciler, komiser yardımcısı rütbesinde muhtaçlık duyulan takımlara atanacak.

İç Güvenlik Fakültesinde lisans eğitim mühleti, yabancı lisan hazırlık sınıfı hariç ders geçme temeli ile 8 yarıyıl, sınıf geçme aslı ile 4 öğretim yılı olacak. Öğrencilere yabancı lisan hazırlık sınıfı hariç eğitim mühletine ek olarak 2 yarıyıl yahut 1 öğretim yılı ek müddet tanınacak. Bu mühlet sonunda da başarısız olanların eğitimlerine son verilecek. Hazırlık sınıfında başarısız olanlar ise Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından üniversite imtihanına girdikleri yıl aldıkları puanlarına uygun bir yükseköğretim kurumuna yerleştirilecek.

DENETÇİLİĞE NAKLEN ATAMA

Genel bütçe ve özel bütçe kapsamındaki kamu yönetimlerinde mesleğe özel yarış imtihanına tabi tutulmak suretiyle girilen ve belli bir yetişme programı sonrası yeterlik imtihanına tabi tutularak müfettiş, denetçi, denetmen ve kontrolör takımlarında yardımcılık yahut stajyerlikte geçen mühletler dahil en az 5 yıl vazife yapmış olanlar ortasından, yapılacak yazılı yahut kelamlı imtihanda başarılı olanlar, 1 yıl içinde durumlarına uygun Afet ve Acil Durum İdaresi Denetçisi takımları ile Göç Yönetimi Başkanlığındaki denetçi takımlarına naklen atanabilecek. AA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Polis Yüksek Öğretim Kanunu Resmi Gazete’de: İç Güvenlik Fakültesi kuruluyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin