Sergen Yalçın’dan Beşiktaş itirafları: “En çok zoruma giden şey…”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Teknik Yönetici Sergen Yalçın katıldığı televizyon programında Beşiktaş’tan ayrılış süreci ve sonrasıyla ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı. Hakkındaki çıkan haberlere reaksiyon gösteren Yalçın, Türk futboluna dair dikkat çeken kelamlar sarf etti.

Son olarak Beşiktaş’ta teknik yöneticilik vazifesi yapan Sergen Yalçın, siyah beyazlı ekipten ayrıldıktan sonra birinci sefer konuştu.

Beşiktaş’tan ayrılışı ve sonrasında yaşananlara dair gündem yaratan sözler kullanan Sergen Yalçın, son devirde hakkında çıkan haberlerin hepsinin asparagas olduğunu söyledi. TV100’deki programda, Üstün Lig’deki şampiyonluk yarışından, kulüplerin durumuna dair birçok kıymetli hususa değinen Yalçın, Fenerbahçe’nin genç yıldızı Arda Güler hakkında övgü dolu açıklamalar yaptı.

Sergen Yalçın’ın gündem yaratan kelamları:

“YAPILAN HABERLERİN TAMAMI YALAN”

“Öncelikle son hafta, 10 günlük müddet içerisinde toplumsal medyada ve sitelerde ağzımdan yazılan açıklamaların tamamı palavradır. Toplumsal medyada çok palavra, yanlış şeyler yazılıyor. Ağzımdan duymadıkça prestij etmeyin. İnsanın her şeyini alabilirsiniz ancak prestijini alamazsınız. Almaya da cüret etmeyin zati, çok sert karşılık görürsünüz. Benim vereceğim yanıtlar ve konuşmalar, o yazılanlar üzere olmaz. İsim vererek konuşurum. İnsanın hızına söyleyemeyeceğim şeyi gerisinden söylemem. Yapılan haberlerin tamamı palavradır. Hiçbir görüşme, muahede olmamıştır. Orada zati yeni bir hoca gelmiştir, Beşiktaş topluluğuna bir sürü insan gelip geçmiştir. İsmimim bu türlü şeylerin içinde olmasını istemiyorum, güzeline da gitmişimdir. Yüzüncü yılında golünü attığım bir topluluk. O yüzden bu çeşit asparagas haberlere prestij etmeyin.”

“EN BÜYÜK ÜZÜNTÜM”

“Kendimizi koruyabileceğimiz bir ortam yok. Herkes istediğini yazıyor. Ben o mecralarda yokum. Daima ağzımızdan haberler. Bu yazılan haberler, yazdırılıyor mu diye düşünüyorum. Misyonu bıraktıktan sonraki en büyük kederim bu. Prestij zedeleme.”

“ANLATAMADIM HERHALDE”

“Benim yapacağım açıklama topluluğun önüne geçmek olur. Gerek yok. Teknik yönetici olarak, bizim işimizde muvaffakiyet ve başarısızlık kardeş. Her çalıştığı yerde başarılı olan bir teknik yönetici var mı? Lakin biz ülke insanı olarak duygusalız. Başarıyı da, başarısızlığı da her şeyi çok abartıyoruz. Şampiyonlar Ligi kurası çekildiğinde, kümemizdeki kadroların güçlü olduğunu söylediğimde ‘biz bu kümeden çıkarız’ diye bakıldı. Bu mantelitede gittiğin vakit başarısızlığın sonuçları çok ağır oluyor. Ben bunu en başında esasen anlattım. Kümenin sıkıntı olduğunu, grupların buranın gediklisi olduğunu, çok üst seviye kadrolar olduğunu anlattım. Ancak anlatamadım herhalde.”

“HER ŞEYİ ÇOK BİLİYORUZ”

“Şampiyonlar Ligi’nde benim en büyük yanılgım kadroma güvendiğim için kadrosu kora kor oynattım. Oynayacağız dedim. En büyük yanlışım buydu. Ben de öteki bir oyun oynatabilirdim. Liverpool-Real Madrid finalini seyrettin mi? Real Madrid ne oynadı oyunun tamamında? Ekibe güvendiğim için önde bastım, nasıl oynuyorsam o denli oynayacağım dedim. Neden kusur olarak gördüm? Bizim işteki en kolay şey şudur, bekletirim grubu, 40 metrenin içine alırım oyuncuları kontra oynatırım. Real Madrid 90 dakika 1. bölge savundu. Ne yaptı? Rakibin zaafından yararlandı ve kontradan maçı kazanmasını bildi. Bu da bir taktik anlayış. Onu yargılayamazsın. Biz yargılamayı o kadar çok seviyoruz ki, her şeyi yargılıyoruz. İş ahlakımızı, disiplinimizi yargılıyoruz. Futbol olarak ortaya bir şey koymuyoruz lakin maalesef konuşmada ve yargılamada 1 numarayız. Her şeyi çok güzel biliyoruz. İşler berbat gittiği vakit ortaya kimse yok.”

“TARAFTARLA BENİ KARŞI KARŞIYA GETİRMEYE ÇALIŞIYORLAR”

“Tazminat almadım, bana dediler ki ’10 sene kal kulüpte Ferguson gibi’. Ben dedim ki, ya siz Türkiye’de işlerin nasıl gittiğini bilmiyorsunuz, işler biraz berbat gitti mi 3 ay sonra görürsünüz. 1 sene kontrat yapalım, tazminat yazmayalım, kulübü bağlamayalım. Beni üç sene bağlarsan ben de seni bağlarım tazminat müellifim gerek yok. Çok önemli bir saygısızlık olmadığı sürece tazminat almam ben. Ayrıldıktan sonra taraftarla beni karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Taraftar gel demiş gelmişim, imza atmayacağım demişim, kapıma 5 bin kişi gelmiş imza at demiş, imza atmışım. Sen o taraftarla beni karşı karşıya getirebilir misin?”

“EN ÇOK ZORUMA GİDEN ŞEY”

“Güzel şeyleri konuşalım. Geldik bir sürü şey yaptık. Pandemi devrinde çalışmaktan mahvolduk ya. İki buçuk sene boyunca nefes alamadık. Durmadan çalıştık. Bunun karşılığında bunları görünce üzülüyorum. Biz emek verdik, kimseye berbat bir şey yapmadık. Tek söz bile açıklama yapmadım ayrıldıktan sonra. Çıkıp kimseyi suçlamadım, birilerine bir şey anlatmadım. Kendimi kurtaracağım bir şey yok ortada aslında. Bugün başarılı olurum, yarın olamam. Taraftara beni makus gösterme gayreti ve itibarsızlaştırma en çok zoruma giden.”

“ALTYAPI OPERASYONUNU BEN KURDUM”

“Şampiyon olduğumuz yılın başında, lider genç oyunculara öncelik vermek zorundayız maddi külfetten ötürü. Genç oyunculara yatırım yapmak zorundayız dedi. Ben de yapalım dedim. Nasıl yaparız derken, biz Mehmet Hoca’yı altyapının başına koyduk. A2 Kadrosu büsbütün bana bağlı, ben Mehmet Hoca’ya, onların başına da Lider ve Serdar Hocaları koydum. Ortaya da Ozan ve Gürsu hocaları koydum irtibat noktalarına. Benim atletik performans hocam ile onlarınkileri oturttum. Aşağıdan gelen oyuncuların fizik olarak çok yetersiz. Onların bize fizik olarak kâfi biçimde gelmeleri gerekiyor. Ajax falan da oynattığımız Berkay’lar var. 6-7 oyuncuya yıllık program yazdık. Ben genç nesli üst hazırlamayı planlıyordum. 4-5 tane de dışarıdan oyuncu alırsak, hem kulübü çok fazla maddi külfete sokmayacağız hem de genç oyuncularla yola devam edeceğiz planı vardı başımda.”

“GÖRDÜNÜZ MÜ NİÇİN ALDIĞIMI?”

“Aboubakar’ın 12-13 maç oynamayacak kadar sakatlığı olduğunu düşünmüyorum. Natürel ki 2-3 maçlık sakatlık olabilir fakat 12-13 maç çok fazla. Cenk de sakatlandı. Buradan neye geleceğim. Dönem başı Gökhan Töre’yi aldım, ne gerek var dediler. Gördünüz mü niçin aldığımı? Biz kiminle şampiyon olduk? Gökhan Töre ile olduk. Tıpkı şeyler Welinton’u aldığımızda da söylediler. Welinton bu ekipte oynar mı dediler. Nereden biliyorsun oynamayacağını? Teknik yönetici müsün? Benim ne sistem oynayacağımı biliyor musun?”

“BAŞKANLA ARAMDA SORUN YOK”

“Başkanla (Ahmet Işık Çebi) aramız güzel, ortamızda bir sorun yok. Çok başarılı olduğum yerlerden de ayrıldım. Dostluk diğer bir şey, iş diğer bir şey. İş manasında ayrılabiliriz, bunlar çok olağan. Bu bizim özel hayatımızı etkilememeli.”

“PJANIC’E HAYIR DER MİSİN?”

“Pjanic çok karakterli bir oyuncu. Beklentiye karşılık vermedi ancak oyunculuğu ve karakteri tartışılmaz. Bir sene evvel 60 milyon euro’ya almış Barcelona, sen bedavaya alıyorsun. Dele Alli o konumda bir oyuncu değil. Pjanic’i almaz mısın? Adamı bedavaya veriyorlar, hayır der misin? Premier Lig’den bir oyuncu alıyorsan al. İdareye de birebirini söyledim. Premier Lig’den alıyorsanız sormanıza gerek yok.”

“PLANSIZ HAREKET ETTİK”

“Alex Teixeira’ya kim hayır der? Geldiğinde ortalık yıkıldı. Oyuncu performans veremediği vakit o da olağan. Eleştiriyi de alacaksın. Biz de futbol oynadık, eleştiriyi alacaksın. Bu işin gerçeği, ruhu. Buna hazırlıklı olacaksın. Dönem bitti, İzmir’de iki tane final oynadık. Bu mühlet boyunca, ben imza attığım güne kadar hiçbir planlama, konuşma yapmadık. Geldik, imza attık, 2 gün sonra idmanlar başladı. Bu kadar plansız hareket ettiğin senede başarılı olma ihtimalin düşük. Bu iş çantada keklik değil, güç bir iş. Emek sarf edeceğin bir iş. Şampiyonluk sürecinde o denli kahırlar yaşadık…”

“4-5 TANE TEKLİF GELDİ”

“Ayrıldıktan sonra 4-5 tane teklif geldi bana. La Liga’dan falan değil, Katar falan oradan 1-2 teklif geldi. Türkiye’den de 1-2 teklif geldi. 3 büyük kadrodan teklif gelmedi. Ayrıldıktan sonra 7-8 ay anca kendimi toparladım. Survivor’a gittim, Dominik’e gittim. Tatile gittim.”

“10 GOL YE SEN OYNAYACAKSIN DEDİM”

“Sezon başı başladık. Ersin ve Utku ile oynayacağım dedim. Yabancı kaleci almayacağız ve riski ben alıyorum dedim. Ersin’i çağırdım, “Kaleye seni koyacağım, istersen her maç 10 gol ye, sen oynayacaksın” dedim. 19 yaşında kolay değil. Bana bir hoca söylese, kalenin tamamını kaplarım, bırak kaleye geçmeyi. Bana idareden daima yabancı kaleci almayacağız mı diye geliyorlar. Almayacağım dedim. Risk benim riskim.”

“GİDİN KONUTUNUZDA KALIN DEDİM”

“Ersin ve Rıdvan tesiste kalıyordu. Neden kalıyorsunuz dedim. Gidin meskeninizde kalın, burası sizin iş yeriniz. İşe gelin ve gidin dedim. Oyuncuların tesislerde kalmasına son derece karşıyım. Ben birinci vazifeye geldiğim gün bütün yasakları kaldırdım. Ne kadar yasak varsa kaldırdım. Oyunculara kolayı yasaklamışlar, hür, yemeğe eşofmanla gelmek zorundalarmış, hür.  3 milyon euro alan adama kola iç, içme der misin? Bu türlü bir şey olabilir mi? Liverpool’da atıyorum Mane’ye sen kola içme diyebilir misin? Salah’a diyebilir misin ‘kola içme çok zararlı’ diyebilir misin? Hangi dönemde yaşıyoruz, yasak neymiş? Sistemi bozmadığı sürece hiçbir kahır yok. Saygısızlık ve tertibi bozmanın bedelini ödersin.”

“GÜLECEKTİM KENDİMİ GÜÇ TUTTUM”

“Sivas’a maça gittik. Aboubakar’a baskı yaptılar oyna diye, bu da oynadı. Hiçbir şey yapmıyor. Dakika 44 falan oldu, bir konum oldu, ayağını falan tutuyor, vuruldu mu bu dedim. Sakatlandım dersin içeri girersin. O denli bir hareketler yaptı ki… Güleceğim, kameralar çekiyor, rezil olacağız. Bir dakika sonra birinci yarı bitiyor. Bunları o vakitler konuşamıyoruz. Larin’in sakatlığı daha ağırdı lakin bir hafta sonra oynadı. Welinton, Göztepe maçının birinci yarısında soyunma odasına bir geldi, bileği şiş. Oynar o dedim. Ben hiç unutmuyorum alçı bandaj ile oynadım. Şampiyonluk maçında. Kâfi ki oynamak iste. Art adele sakatlıkları oynamaz lakin oyuncunun acı eşiği var. Josef de oynuyor mesela. Kimileri da oynamak istemiyor. Kesinlikle sakattır, ancak birisi oynar, başkası oynamaz.”

“MİLLİ KADRODAN TEKLİF ALMADIM”

“Milli Takım’dan rastgele bir teklif almadım. Hiçbir görüşme yapmadım. Oranın bir teknik yöneticisi var. Oraya da bir teknik yönetici alınmış, orada çalışan bir teknik yönetici var. Bunların olması çok sağlıklı işler değil. Orası yürüyen bir yer. Onların da emeğine haksızlık etmeyelim.”

“GÖRDÜĞÜM EN YETENEKLİ TÜRK OYUNCU”

“Arda Güler, benim gözümle gördüğüm en yetenekli yerli futbolcu. İnanılmaz yetenekli bir oyuncu. Bir aksilik olmazsa bence çok büyük oyuncu olur Arda Güler, Avrupa’ya masraf. Arda Güler, yıldız oyuncu. Biz herkese ‘yıldız’ diyoruz lakin bu o denli değil. İnşallah bozulmaz, sağlam masraf. Avrupa’da büyük işler yapabilir. Hocası her gün onunla bir arada, bizden daha uygun bilir. Bizim yorum yapmamız gerçek olmaz. İdmanını, maçını, yemeğini, fizik gücünü görüyor. Arda Güler, inşallah beni geçer, geçsin. Çok daha büyük bir futbolcu olsun. İzlemenin zevkini yaşayalım. Son 10 dakikalık kısımda Arda Güler oyuna girdi, seyrettim. Ben diğer gözle bakarım oyuncuya. Topu alışına, ne düşündüğüne, nereye atıyor diye düşünüyorum. Başı çok çalışıyor Arda Güler’in. Arda Güler inşallah 1-2 sene sonra Avrupa’ya, Real Madrid’e sarfiyat. Ülkemizi temsil eder. Hepimiz gurur duyarız. Ben bu türlü olmasını isterim. Jorge Jesus’u beğeniyorum, karakterli adam. Duruşu, hareketleri falan çok düzgün. Fenerbahçe de çok yeterli gidiyor bence.”

“BAŞAKŞEHİR BİRİNCİ 4’E GİRER”

“Okan Buruk inşallah başarılı olur. İçimizden biri. Bizim jenerasyondan… Biz başarılı olmak zorundayız ki arttan gelenler de baht bulsun. Başakşehir, yüzde 100 birinci 4’ün içine girer. Büyüklerden biri dışarıda kalır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sergen Yalçın’dan Beşiktaş itirafları: “En çok zoruma giden şey…”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin