TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Kurulu toplandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz, 41 çalışanın hayatını kaybettiği Amasra’daki maden ocağındaki patlamaya ait, “Bizim kendi öngörümüz, incelemeler ve eldeki datalar havalandırmadan kaynaklanan bir sorun olmadığı, bir kaza olmadığı formunda.” dedi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde meydana gelen maden kazasının tüm taraflarıyla araştırılarak benzeri kazaların önlenmesine yönelik önlemlerin belirlenmesi gayesiyle kurulan TBMM Araştırma Kurulu, AKP Kayseri Milletvekili Taner Yıldız başkanlığında toplandı.

Yıldız, hususun tüm taraflarıyla aydınlatılması için çalıştıklarını, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerini dinlediklerini, yarın da bahisle ilgili uzman akademisyenleri dinleyeceklerini söyledi.

Amasra’daki maden ocağında inceleme yapacaklarını ve maden şehitlerinin aileleriyle görüşeceklerini belirten Yıldız, “Komisyonumuzda, Mecliste kümesi bulunan tüm partilerin mensupları olarak tıpkı hassasiyetle, kendimizi yargının yürütmenin yerine koymadan, karar cümlelerini kullanmadan konuşmalarımızı yapacağız ve araştırma raporunun sonucunu kamuoyuyla paylaşacağız.” diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Kurul çalışmaları sonunda bu çeşit faciaların bir daha yaşanmamasını sağlayacak kararlar alınmasını temenni etti.

Soma’daki maden kazasının akabinde Mecliste kurulan Komitenin teklif ve raporlarının uygulanıp uygulanmadığının da komitece araştırılması gerektiğini lisana getiren Kenanoğlu, evvelki kazaların akabinde gerekenler yapılmadığı için bu cins kazaların tekrar yaşandığını söyledi.

“MAALESEF BİZDE İSTİFA KÜLTÜRÜ YOK”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Kurul Lideri Yıldız’ın, Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı yaptığı devirde 6 büyük maden kazası yaşandığını tabir ederek “Sizin döneminizdeki maden kazalarında, kurumların başındaki en yüksek kişi olarak siyaseten siz sorumlusunuz. 6 maden kazasında bakanlık yapmış kişi olarak bu Kurulda olmamanız daha uygun olurdu diye düşünüyoruz.” dedi.

Soma’daki maden kazasından ders alınmadığı için bu çeşit kazaların devam ettiğini savunan Demirtaş kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Maalesef bizde istifa kültürü yok. Uygar bir ülkede olsaydı güç bakanı istifa ederdi. Ayrıyeten Amasra’daki kazanın akabinde hazırlanan eksper raporunda olayın yüzde 80’i açığa çıkarılmış. Raporda TTK Genel Müdürü Kazım Eroğlu’nun 3 husustan kusurlu olduğu, genel müdür yardımcısının da kusurlu olduğu yazıyor. Olayda tek husustan kusurlu bulunan bir mühendis tutuklu lakin 3 husustan kusurlu olan Genel Müdür hür. Bu iki kişinin üzerindeki dokunulmazlık bir an evvel kaldırılıp yargılanmalarına başlanmalı. Ayrıyeten iki gün evvel Kazım Eroğlu’nun Güç Bakanı’na istifasını sunduğu lakin kabul edilmediği istikametinde haberler çıktı ve yalanlanmadı da. İki üst seviye bürokrat hala koltuğunda oturuyor. Şayet istifası kabul edilmediyse Bakan tarafından TTK Genel Müdürü ve Yardımcısı korunacak diye düşünüyoruz. Elbette yargılama yapmıyoruz ancak gerçeklerin açığa çıkması da lazım.”

YILDIZ’IN KURUL BAŞKANLIĞINA İTİRAZ

Komisyon Lideri Yıldız, Demirtaş’a reaksiyon göstererek “Acılar üzerinden siyaset yapmayacağımızdan bahsetmiştim. Uzman raporu vardır ancak son mahkeme kararı değildir. Hukukçular bunu çok düzgün bilir. Şu anda TTK Genel Müdürü ve ilgili genel müdür yardımcısı burada bulunmuyor. Bulunmaları yanlışsız değildi.” karşılığını verdi.

Komisyon üyelerinden karar içeren cümleler kurmamalarını isteyen Yıldız, “Biz yargının yürütmenin yerinde değiliz. Bu kazanın sebeplerine inilmesiyle alakalı ne gerekiyorsa kelamımızı ve emeğimizi esirgemeyeceğiz. Hiçbir formda bu hususun kenarda kalmasına göz yummayacağız.” diye konuştu.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın “Başka Kurul lideri yapacak kimse yok muydu AKP’de?” kelamlarına Yıldız, “Benim nezaketimi zorlamayın. Acılar üzerinden istismar yapmayın.” karşılığını verdi.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyleyerek “Sayın Yıldız 6 kazada bakandı. Hiçbir hesap vermedi, ‘Ben sorumluluk alıyorum.’ demedi. Burada kurul lideri olması benim açımdan uygun değildir. Yani bu durum FETÖ komitesindeki FETÖ’cünün komite lideri olması üzere bir şeydir. Yapmayın arkadaşlar, bu anlayıştan çıkın artık. Bu, parti sıkıntısı değil, hepimizin problemi. 41 madencinin vebali boynumuzadır.” tabirini kullandı.

“KAZANIN OLUŞ FORMUYLA ALAKALI KAZA KANAAT RAPORU OLUŞTURULACAK”

Komisyonda, TTK Genel Müdür Yardımcısı Muharrem Kiraz ve kimi TTK yetkilileri, kurumun mevzuatı, yapısı ve çalışmalarıyla ilgili sunum yaptıktan sonra Amasra’daki maden ocağında yaşanan kazaya ait soruları yanıtladı.

Kiraz’ın, soruların birçoklarının teknik olması nedeniyle yazılı olarak bilgi sunmayı önermesi üzerine Komite Lideri Yıldız, “Şu anda bize bu mevzuyla ilgili her türlü mevzuyu anlatabilirsiniz. Teknik bilgi de verebilirsiniz. Gerekirse bilgi alacağınız yetkililerle telefonla irtibat kuralım. Kâfi ki bugün bize canlı ve dinamik bilgiler verin.” dedi.

Kiraz, Amasra’daki maden ocağındaki ana aspiratörün 1978’de kurulduğunu ve 11 bin metreküp/dakika kapasitesi olduğunu kaydetti.

Mevzuata nazaran aspiratörün çift taraflı çalışması gerektiğini anlatan Kiraz şöyle konuştu:

“Aspiratörün kapasitesi yetersiz değil lakin mevzuat çift istikametli çalışmasını istiyor. Yeni aspiratör için ihale yapıldı lakin süreç pandemiye denk geldi. O periyotta firma gereç tedarikinde sorun yaşandığını söyledi. Sonra uygun teklifler olmadığı için ihale 3 kez tekrar edilmek zorunda kaldı. 18 Ekim 2021’de yeni sözleme imzalandı. Firma taahhüt mühleti içerisinde yurt dışından gelecek malzemeyi temin edemediği gerekçesiyle müddet uzatımı istedi. Mühlet uzatımı verdik. Sonra tekrar müddet uzatımı talep edildi. Firma en son eksiklikleri tamamladığını, alana getirip montaj yapacağını söyledi fakat bu özel durum yaşandı.”

Kiraz, yeni aspiratörün bu tıp bir kazaya tesirinin olmayacağını aktararak “Bizim kendi öngörümüz, incelemeler ve eldeki bilgiler havalandırmadan kaynaklanan bir kaza olmadığı biçiminde. Mevzuat, acil bir durumda ve gereksinim halinde emiş yerine itiş yapabilen bir aspiratör olmasını öngörüyor. Fakat bu türlü bir aspiratör olsaydı bile kazaya tesiri olmazdı.” tabirini kullandı.

Kazanın, TTK tarafından da araştırıldığını anlatan Kiraz, “Elimizdeki kayıtlı bilgiler, emekçilerin tabirleri ve başka datalarla süreci değerlendirmeye çalışıyoruz. Uzman arkadaşlarımız bir ortaya gelip farklı senaryoları değerlendirmeye çalışıyor. Adım adım, kademe basamak kıymetlendirme yapılıyor.” dedi.

Komisyon Lideri Yıldız, sunum ve açıklamaların “yeterince aydınlatıcı” olmadığı kanaatine vardıklarını belirterek TTK Genel Müdür Yardımcısı Kiraz’ın tüm soruları not almasını ve gelecek hafta tekrar Komitede ayrıntılı olarak bilgi vermesini istedi.

Maden ve Petrol Arama Genel Müdürü (MAPEG) Cevat Genç ile Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Mert Ayaz da kurumlarının çalışma ve faaliyetleriyle ilgili Kurul üyelerine bilgi verdi. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TBMM Amasra Maden Kazası Araştırma Kurulu toplandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin