Tek seferde “şah damar tıkanıklığı, by-pass ve kalp kapağı” operasyonu yapıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Serkan Durdu başkanlığındaki heyet tarafından gerçekleştirilen kapalı cerrahi formülüyle, hastanın şah damarındaki tıkanıklık giderildi, kalp kapağı tamir edildi ve koroner by-pass ameliyatı yapıldı.

Operasyon hakkında açıklama yapan Prof. Dr. Durdu, hastanın kalbi besleyen damarları tıkayan sorunlardan kaynaklanan “koroner damar hastalığı” ile başvurduğunu fakat yapılan muayene ve ön incelemelerde birden fazla sorunun bir ortada olduğunun tespit edildiğini söyledi.

Detaylı incelemede, hastanın halk ortasında “şah damarı” olarak bilinen beyne kan taşıyan ana damarında yüzde 80 oranında kritik seviyede tıkanıklık olduğunun saptandığını aktaran Durdu, “Aynı vakitte kalp içindeki mitral kapakta da çok önemli düzeyde kaçak olduğu tespit edildi. Hastada hayati risk taşıyan 3 sorun da bir ortada bulunuyordu.” diye konuştu.

Durdu, tespit edilmeyen şah damar tıkanıklığının inme riskini artırdığına dikkati çekerek, şöyle konuştu:

*Hastaya, ayrıntılı inceleme yapılmadan operasyon yapılsaydı, şah damarındaki tıkanmaya bağlı inme ile karşılaşabilirdi.

*Hastaların birçok, inme sonucu kalp-damar cerrahisine başvurabiliyor. Şah damarındaki tıkanıklık, operasyon muvaffakiyetindeki yüzde 2 olan riski yüzde 5’lere çıkarıyor. Zira fark edilmeyen, şah damarda tıkanıklığı bulunan hastaya, kalp kapağı tamiri ya da by-pass yapılırsa, operasyonda hastanın beyin kanlanması bozulabilir ve inme ile karşımıza çıkabilir.

*Bu nedenle, kalp damar hastalarının kesinlikle şah damarı açısından incelemeye alınması gerekir

Bu hastada müdahale edilmesi gereken birinci adımın şah damarındaki tıkanıklık olduğunu belirten Durdu, “Hastamızın, öbür tabip arkadaşlarımızla yaptığımız inceleme sonunda, etaplı operasyonda birinci olarak şah damarındaki tıkanıklığı ortadan kaldırıldı, daha sonrasında kalp damarındaki tıkanıklık için hastanın göğsünün solunda 3. kaburga aralığından açılan 3-4 santimetrelik bir kesiden girilerek, kameralar eşliğinde by-pass yapıldı ve tıpkı seansta kalp kapağı tamiri yapılarak tüm meseleleri giderildi.” dedi.

Durdu, çoklu cerrahide 3 uygulama için hastanın boynunda ve göğsünün her iki tarafında küçük birer kesik açıldığını söyledi.

Normal şartlarda bu problemleri birlikte taşıyan hastalara açık cerrahi yapıldığını belirten Durdu, kompleks hastalıkları taşıyan hastalar için açık cerrahi sonrası sürecin çok ağır geçtiğine ve enfeksiyon riskini artırdığına işaret etti.

Minimal invaziv olarak isimlendirilen kapalı cerrahi metodu hakkında bilgi veren Prof. Dr. Durdu, son yıllarda bu alanda kendini geliştiren doktorlarca yapılan tekniğin, bilhassa hasta açısından büyük avantajlar sağladığını söyledi.

Durdu, kapalı formülle yapılan uygulamaya ait şu bilgileri verdi:

*Kalp damar cerrahisinde kapalı prosedür, doktor için sıkıntı, hasta için ise konfor sağlayan bir uygulamadır.

*Böylesi büyük operasyon sonrasında bile hasta, bir hafta içinde taburcu olacak duruma gelebilmektedir.

*Büyük operasyonların yarattığı akciğer meseleleri, yara yeri enfeksiyonu, kanama üzere riskler ortadan kalkmakta, kan nakline muhtaçlık duyulmamaktadır. Hasta, kısa mühlet içinde toplumsal hayatına devam edebiliyor.

Bu usulle, açık ameliyatlardan çok daha kısa mühlet içinde operasyon tamamlanıyor. Zira, büyük bir kesiye bağlı oluşan kanamayı denetim etmek, burayı kapatmak vakit ister. Meğer ki maksada yönelik küçük kesilerle yapılan cerrahide, operasyon ve düzgünleşme mühleti çok kısalıyor. Bu kompleks cerrahi, açık teknikle yapılsaydı, bir hafta içinde taburcu edilecek olan hasta 60 gün içinde toparlanamazdı.”

Sorunları giderilen hastanın genel sıhhat durumunun şu an çok düzgün olduğunu belirten Durdu, kapalı metotla çoklu cerrahinin dünya genelinde çok ender örneği bulunduğunu söyledi.

Durdu, şunları kaydetti:

*Geçtiğimiz haftalarda çok sayıda alanda uzman bilim beşerinin yer aldığı Kalp ve Damar Cerrahisi Kongresi’nden geldik. Bu uygulama, Türkiye’deki birkaç operasyondan bir tanesi lakin dünyada bunun örneği yok. Türk tabipleri, çok daha yiğit.

*Kalp damar cerrahisinde üç başka sorunun kapalı sistemle bir ortada çözümlendiğini gösteren dünyada bir örnek bulunmuyor.

*Bu ve buna misal farklı özellikleri taşıyan yaklaşık 20 operasyona imza attık. Bilimsel sonuçlar toparlandı ve Avrupa Kalp Cerrahisi Cemiyeti Dergisi’ne gönderilecek. Bu formda Türk cerrahlar olarak, kalp damar cerrahisinde literatüre yeni bir imza daha atacağız.”

Ekipte yer alan Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Çakıcı ise çoklu operasyonun 7 kişilik bir sıhhat takımıyla yaklaşık 4-5 saat sürdüğünü ve çok başarılı bir sonuç elde edildiğini kaydetti.

“HAYATTA HİÇBİR ŞEYE ÜZÜLMEMEK GEREKİYOR”

Geçirdiği operasyon sonrası sıhhatine kavuşan 68 yaşındaki emekli öğretmen Nejla Karataş, hayati risk taşıyan birden fazla probleminin bulunduğunu öğrendiğinde büyük tasa yaşadığını söyledi.

Karataş, ameliyata girmeden evvel yaşadığı en büyük kaygının çocuklarının bir daha yanında olamamak olduğunu gözyaşları içinde anlatarak, şunları kaydetti:

*Korkularım, çocuklarıma ait korkumdu, kendime dair bir kaygım yoktu. Ameliyata girmeden evvel çocuklarımın üçünü yan yana düşündüm.

*Bu kaygıyı tabiplerimiz giderdi, ameliyatın başarılı geçtiğini öğrendiğimde çok sevindim. Bütün dualarım doktorlarıma oldu.

*Şimdi beni çok hoş bir hayat bekliyor. Hayatta hiçbir şeye üzülmemek gerekiyor. Bundan sonra da tek isteğim çocuklarımla, eşimle çok daha fazla vakit geçirebilmek. Evvel sıhhat, sonra memnunluk diliyorum. (AA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tek seferde “şah damar tıkanıklığı, by-pass ve kalp kapağı” operasyonu yapıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin