TFF Fair-Play / Adil Oyun Mükafatları sahiplerini buldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından Fair Play’in daha da yaygınlaşması ve farkındalık oluşması emeliyle organize edilen Fair Play / Adil Oyun Mükafatları Merasimi, bu dönem birinci düzenlendi. TFF Hasan Doğan Ulusal Grup Kamp ve Eğitim Tesisleri’nde düzenlenen ödül merasimine TFF Lideri Mehmet Büyükekşi, idare heyeti üyeleri, A Ulusal Futbol Grubu oyuncuları ve teknik heyeti, Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu, Sivasspor Lideri Mecnun Odyakmaz, Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen, Başakşehir Asbaşkanı Ömer Faruk Ayvacı, Trabzonspor Teknik Yöneticisi Abdullah Avcı, Kayserispor Teknik Yöneticisi Çağdaş Atan, Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay ve davetliler katıldı.

MEHMET BÜYÜKEKŞİ: BU ALÇAK SALDIRIYI GERÇEKLEŞTİRENLERİ ŞİDDETLE KINIYOR, TERÖRÜ LANETLİYORUM

İstiklal Caddesi’nde meydana gelen patlamada hayatını kaybeden vatandaşları anarak konuşmasına başlayan Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Lideri Mehmet Büyükekşi, “Bu alçak saldırıyı gerçekleştirenleri şiddetle kınıyor, terörü lanetliyorum. Acımız büyük. Millet olarak birlik ve beraberliğimize kasteden bu ataklardan her vakit daha büyük birlik olarak çıkmayı başardık. Türk futbol Ailesi olarak bir ortaya geldiğimiz bugünde de ulusal birlik ve beraberliğimize kasteden hainlere en güçlü yanıtlardan birini veriyoruz. Dün olayı öğrendikten çabucak sonra Türkiye Futbol Federasyonumuzun bağlantı araçlarından hain saldırıyı kınayan, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dileyen iletilerimizi yayınladık. Akabinde akından birkaç saat sonra oynanması gereken Beşiktaş – Fraport TAV Antalyaspor maçını devletimizin yetkilileri ve kulüplerimiz ile görüşerek ileri bir tarihe erteledik” dedi.

“FUTBOL AİLESİNİN İLETİSİNİ DAHA YÜKSEK SESLE LİSANA GETİRMEK İÇİN BİR ORTAYA GELDİK”

Mehmet Büyükekşi, futbol ailesinin iletisini daha yüksek sesle lisana getirmek için bir ortaya gelindiğini tabir ederek, “Sporun her kolunda olduğu üzere futbolda da oynanan müsabakada ortaya konan çabayı, golleri, asistleri, galibiyetleri ve yenilgileri manalı kılan en değerli öge Fair-Play’dir. Amatöründen profesyoneline, en üst liginden en alt ligine, tüm futbol kulüplerinin liderleri, yöneticileri, teknik adamları, futbolcuları ve hatta taraftarlara düşen misyon, hayatın her alanında olduğu üzere ekipleri için sporu güzelleştiren kozmik kavram olan Fair Play / Adil Oyun çerçevesinde oyunun kurallarına ve karşı ekibe hürmet çerçevesinde hareket etmeleridir. Dünyanın en büyük sanayilerinden biri haline gelen futbolda, yönetici, teknik yönetici ve futbolcuların, başta çocuklar ve gençler olmak üzere takipçileri olan milyonlarca insan için rol model olduklarını unutmamaları gerekiyor. Bilhassa çocuklarımızın birlikte büyüyecekleri sağlam kıymetlere sahip olmaları gerekmektedir. Futbol, bir kadro sporu olarak disiplin, hürmet, grup ruhu ve Fair-Play’in oyunda ve hayatta ne kadar gerekli olduğunu anlamalarını sağlamaktadır. Bu doğrultuda futbolun tüm paydaşlarının hem saha içinde hem de saha dışında çocuklarımıza ve gençlerimize örnek olacak davranış ve telaffuzlar sergilemeleri çok ehemmiyet taşımaktadır. Çağdaş bir futbol kültürü yaratmak için müsamaha, barış ve kardeşliği futbolun en değerli kıymetleri olarak kabul etmeliyiz. Fair Play’in hem futbolumuzu geliştirmede ve güzelleştirmede hem de futbolumuzun marka kıymetini artırmada çok kıymetli bir yer tuttuğunu düşünen bir federasyon olarak, ligimizin bu prensiplere uygun hareket eden isimlerini ödüllendirmek ve futbolseverlere rol model olarak sunmayı gaye edindik. Berbattan örnek olmaz. Federasyon olarak iyiyi örnek vererek, iyiyi överek, kamuoyuna, futbol ailesine, bilhassa çocuklarımız ve gençlerimize hakikat rol modeller vermek istiyoruz. Futbol alanlarındaki hoş hareketlerin kamuoyunda konuşulması ve Fair Play’in yaygınlaşması gayesiyle birbirinden kıymetli isimlerden oluşturduğumuz Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Şurası, belli aralıklarla değerli kriterlere nazaran 5 kategoride Muhteşem Lig’in Fair Play / Adil Oyun mükafatına layık olan isimlerini belirlemeye başladı. Heyetimizin bedelli üyeleri Prof. Dr. Tamer Yılmaz, Prof. Dr. Mustafa Sait Gönen, Prof. Dr. Burhanettin Hacıcaferoğlu, Prof. Dr. Fatma Ayanoğlu, Attila Gökçe, Ömer Üründül, Ali Erten, Banu Yelkovan ve Berrin Altınöz’e de Türk futboluna bu kıymetli katkıları için huzurlarınızda bir kere daha teşekkür etmek istiyorum” diye konuştu.

“TFF OLARAK FUTBOL AİLESİNİ FAİR-PLAY’A TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ”

Ligin birinci 8 haftalık kıymetlendirilmesi sonucunda Fair Play / Adil Oyun ödüllerinin kazananlarının aşikâr olduğunu lisana getiren Mehmet Büyükekşi, “Biz de federasyon olarak ödül kazanan isimleri hem manevi hem de maddi taraftan ödüllendirerek, futbol ailesinin futbolcularını, teknik yöneticilerini, kulüplerini, kulüp liderlerini, taraftarlarını Fair-Play’a teşvik etmek istiyoruz. Birazdan konseyimiz tarafından münasebetleriyle mükafatlarına kavuşacak olan futbolcumuzu, teknik yöneticimizi, kulübümüzü, taraftarımızı, kulüp liderimizi tebrik ediyorum. Alanda rekabetin fair play ruhu ile gelişerek futbolumuzda kalitenin, marka pahasının artmasını diliyorum. Dönemin bundan sonraki haftalarında, Fair Play/Adil Oyun mükafatına aday olacak davranışları sergileyen isimlerin sayısının artması, Fair Play ve Toplumsal Sorumluluk Heyetimizin aday çokluğu nedeniyle hangi isme ödül vereceğini seçmekte zorlanması en büyük temennimdir. Bu his ve fikirlerle sizleri hürmetle selamlıyor, tekrar ve altını çizerek dün İstanbul’da yaşadığımız hain terör saldırısını kınıyor, terörü lanetliyor, kaybettiğimiz vatandaşlarımıza rahmet, ailelerine ve milletimize başsağlığı ve sabır, yaralanan vatandaşlarımıza da acil şifalar diliyorum” tabirlerini kullandı.

UĞURCAN ÇAKIR: MEMNUN VE GURURLUYUM

Süper Lig’de Adana Demirspor maçı öncesinde Adana grubunun eski emektar futbolcularından Hasan Sınmaz’ın elini öperek mükafatı almaya hak kazanan ulusal kaleci Uğurcan Çakır, “Milletimizin başı sağ olsun. Çok üzgünüz. Bu türlü anlarda konuşmak sıkıntı oluyor. Biz kazanmak için oynuyoruz lakin bizi biz yapan pahalı unutmamalıyız. Bu mükafatı aldığım için keyifli ve gururluyum. Çocuğuma bırakabileceğim değerli bir ödül olacak” diye konuştu.

AHMET AĞAOĞLU: DÜNYA YILDIZI OLABİLİRSİNİZ LAKİN BİR ATLET OLMAK İÇİN FAZLASINA GEREKSİNİMİNİZ VAR

Saygının her şeyin önünde geldiğini belirten Trabzonspor Lideri Ahmet Ağaoğlu, “Benim her vakit ön plana çıkartmak istediğim bir şey var. Rakibe, alana, oyuncuya, taraftara hürmet. Her şeyin ötesinde bir atlet kendisine saygılı olursa hangi branş olursa olsun seyredilebilir hale geliyor. Dünya yıldızı olabilirsiniz ancak bir atlet olmak için fazlasına gereksiniminiz var. Mustafa Kemal Atatürk’ün de üzere ‘Sporcunun; zeki, çevik ve ahlaklısı.’ Aslında buraya hepimiz giriyoruz. Ben Uğurcan’ı kutluyorum. Biz birlikte büyüdük. Ben geldiğimde kendisi 3’üncü kaleciydi. Örnek bir sportmendi. Bu manalı ödül merasimini düzenlediği için TFF liderine teşekkür ediyorum” halinde konuştu.

FAİR-PLAY / ADİL OYUN – TEKNİK YÖNETİCİ MÜKAFATI: KAYSERİSPOR TEKNİK YÖNETİCİSİ ÇAĞDAŞ ATAN

İstiklal Caddesi’nde yaşanan atakta hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifalar dileyerek konuşmasına başlayan Çağdaş Atan, “Çok üzgünüm. Milletimize baş sıhhati diliyorum. Burada olmak çok özel. Futbol hoş bir oyun. Ben de çok seviyorum. Biz antrenörler de bu oyunun bir kesimiyiz. Bizim üstümüze düşen oyunu geliştirmek. Emelimiz yalnızca futbol konuşmak, geliştirmek. Bu doğrultuda da Türk futbolunun gelişmesine bir nebze katkımız olursa ne memnun bize. Bundan sonra da bu türlü devam edeceğiz. Çok fazla hakemlerle ilgili konuşan bir teknik yönetici değilim. Bu sene yalnızca bir maçtan sonra konuştum. Bundan sonra artık hiç konuşmayacağız” sözlerini kullandı.

STEFAN KUNTZ: ÜLKEM İSMİNE HERKESE BAŞ SIHHATİ DİLİYORUM

Çağdaş Atan’a mükafatını veren A Ulusal Ekip Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, “Öncelikle dünkü olaylarla ilgili telefonlar aldık. Yakınlarımız bu hususta çok üzgün olduklarını söylediler. Ülkem ismine herkese bağ sıhhati diliyorum. Türkçe öğreniyorum. Çağdaş ismini merak etmiştim. Bu türlü bir durumun Çağdaş hoca tarafından olması çok hoş. Çağdaş hocanın hal ve hareketleri milletlerarası düzeyde. Onun bu mükafatı alması onun için değerli bir konu” dedi.

MECUN OTYAKMAZ: TERÖRÜ LANETLİYORUZ

Sivas’a gelen herkese misafirperverlik yaptıklarını söyleyen Sivasspor Lideri Mecnun Otyakmaz, “Sivasspor ismine terörü lanetlediğimizi haykırmak istiyoruz. Milletimizin başı sağ olsun. Sivas, futbol ismine hoş bir kent. Sivas’a gelen herkese misafirperverlik gösteriyoruz. Bunun da takdir edilmesi bizi son derece memnun etti” diye konuştu.

RIZA ÇALIMBAY: FUTBOLUN İÇİNDEKİ HERKESİN BİRBİRİNE HÜRMET DUYMASI GEREKİYOR

Ülke olarak dün makûs bir gün geçirdiğimizi tabir eden Sivasspor Teknik Yöneticisi İstek Çalımbay, “Hepimizin başı sağ olsun. Makûs bir gündü. Federasyon liderimizi kutluyorum. Bizler teknik yöneticiler olarak çok badireler yaşayarak işimizi yapıyoruz. Bazen yeterli gidiyor. Bazen makûs giderken yansılar alıyoruz. Futbolun içindeki herkesin birbirine hürmet duyması gerekiyor. Bazen istemediğimiz şeyler oluyor lakin güzel sonuçlandırmamız gerekiyor. Hürmetimizi yitirmememiz gerekiyor. Biz mütevazı bir grubuz. 3 sene üst üste Avrupa’ya gittik. Başkan olarak gurubu tamamladık. Bunun sonunu daha düzgün getireceğiz. Biz Avrupa’da maçlarımızı mili maç oynuyor üzere oynuyoruz” formunda konuştu.

SİVASSPOR KAPTANI ZİYA ERDAL: ÖDÜL İÇİN HERKESE TEŞEKKÜRLER

Ödül için teşekkürlerini ileten Sivasspor Kaptanı Ziya Erdal, şöyle konuştu:

“Dünkü olay ülkemizi yasa boğdu. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum, yaralılara Allah şifa versin. Ödül için herkese teşekkür ediyorum.”

FAİR-PLAY / ADİL OYUN LİDER MÜKAFATI: KONYASPOR LİDERİ FATİH ÖZGÖKÇEN

Türk futbolunu güzelleştirmek için efor sarf ettiklerini belirten Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen, şu tabirleri kullandı:

“Dün elim bir hadise yaşadık. Kederlerimizi iletmek istiyorum. Bu türlü ödüllerle verilen misyonu daha düzgün yapma uğraşı içinde oluyoruz. Bu işi güzelleştirmek için efor sarf ediyoruz. Yalnızca futbolun hoşluğunu alana yansıtmamız gerekiyor. Herkese teşekkür ediyorum.”

FAİR-PLAY / ADİL OYUN TARAFTAR MÜKAFATI: BOZ BAYKUŞLAR TARAFTAR KÜMESİ (BAŞAKŞEHİR)

Ödüle layık görüldükleri için teşekkürlerini ileten Başakşehir Asbaşkanı Ömer Faruk Ayvacı, “Milletimizin başı sağ olsun. Taraftarımızın sayısı az olsa da bu mükafata layık görüldüğümüz için teşekkür ediyorum. Umarım büyük ekiplerimizin taraftarlarına da örnek oluruz” diye konuştu.

SEZONUN BİRİNCİ 8 HAFTA DEĞERLENDİRMESİNİN AKABİNDE ALINAN MÜKAFATLAR ŞÖYLE:

Fair-Play / Adil Oyun – Futbolcu Mükafatı: Uğurcan Çakır

Fair-Play / Adil Oyun – Teknik Yönetici Mükafatı: Çağdaş Atan

Fair-Play / Adil Oyun – Ekip Mükafatı: Sivasspor

Fair-Play / Adil Oyun – Lider Mükafatı: Konyaspor Lideri Fatih Özgökçen

Fair-Play / Adil Oyun – Taraftar Mükafatı: Boz Baykuşlar Taraftar Grubu

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TFF Fair-Play / Adil Oyun Mükafatları sahiplerini buldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin