‘Töre mi, namus mu?’ tartışması sürerken tahliye oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kulp ilçesinin İnkaya köyünde yaşayan Emetullah Polat yasak ilgi sonucu gebe kaldı. Badikan aşiretine mensup aile bireyleri tarafından sorgulanan bayan, evli bir çocuk babası kuzeni Muharrem Yıldırım’dan gebe kaldığını argüman etti. Öldürüleceği kaygısı taşıyan Yıldırım güvenlik güçlerine sığınarak durumu anlattı.

Kuzeniyle geçmişte bir duygusal alaka yaşadıklarını, lakin evlendikten sonra bu ilgiyi bitirdiğini, mutlaka tecavüz etmediğini belirtti. Yıldırım, kızın ailesinin şikâyeti üzerine nitelikli cinsel istismar kabahatinden tutuklanarak cezaevine gönderildi. Hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılan Muharrem Yıldırım’ın yargılaması devam ederken İsimli Tıp Kurumu’ndan gelen rapor herkesi şaşırttı. DNA testinde bebeğin Yıldırım’a olmadığı ortaya çıkınca beraatına karar verilerek tahliye edildi.

“BENİ KİMSE AZMETTİRMEDİ YALNIZ BAŞIMA ÖLDÜRDÜM”

Kızın ailesi sanığın peşini bırakmayınca savcılığa başvuran Muharrem Yıldırım, kızın ailesinin kendisinden eşini boşayıp kızlarıyla evlenmesini istediklerini, can güvenliği olmadığını belirterek müdafaa kararı istedi. Yıldırım Silvan ilçesinde 7 Kasım 2011 günü öldürüldü. Olaydan 6 ay sonra yakalanan katil zanlısı M.N.P, Muharrem’i kız kardeşine tecavüz ettiği için tek başına öldürdüğünü, kimsenin kendisini azmettirmediğini söyledi.

TÜM AİLEYE DAVA AÇILDI

Başsavcılık aile meclisinin toplanarak infaz kararı aldığını, cinayeti daha az ceza alması için ailenin yaşı küçük bireyi M.N.P’ye işlettikleri gerekçesiyle 12 kişi hakkında “Töre saikiyle tasarlayarak taammüden adam öldürmek, azmettirmek” hatalarından ömür uzunluğu mahpus istemiyle dava açtı.

“BERDEL TEKLİF ETTİLER KABUL ETMEDİK”

Ağır Ceza Mahkemesinde söz veren öldürülen Muharrem’in ağabeyi Übeydullah Yıldırım, “Kardeşim Muharrem tutuklanınca kızın ailesi bizden 50 bin lira para istedi, ayrıyeten kardeşim Muharrem’in kızla evlenmesini, Muharrem’in kız kardeşinin de kızın ağabeyi ile evlendirilmesi halinde hasımlığın son bulacağını, aksi halde Muharrem’i öldüreceklerini söylediler.

Biz de DNA testi sonuçlanmadan bu cürmü kabullenmeyeceğimizi bildirdik. DNA raporu çıkınca raporu alıp köyde toplandık. Kızın ailesi bu sefer ‘Bu rapor para karşılığı torpille alınmıştır’ diyerek kızın Muharrem’le nikâhlanmasını istediler. Bizde bebeğin babası diğeri olduğu için bunu kabul etmedik. Tüm tehditlere karşın emniyete müdafaa ve silah müracaatında bulunduk, ne muhafaza verildi, ne de silah müracaatımız kabul edildi. Polat ailesinin ileri gelenleri köy meskeninde toplanıp infaz kararı aldı ve kardeşim öldürüldü” dedi.

“DNA RAPORU DÜZMECEDİR İNANMIYORUM”

Davanın tek tutuklu sanığı M.N.P, Yıldırım’ı ablasına tecavüz ettiği için öldürdüğünü, DNA testine inanmadığını, bu raporun geçersiz yahut parayla alınmış olabileceğini düşündüğünü belirterek, “Beni kimse azmettirmedi” dedi. 27 Ekim 2015 günü mahkeme, yörenin gelenek, görenek ve ömür üslubuna bakıldığında Muharrem Yıldırım’ın bir namus problemi kapsamında töre saikiyle öldürüldüğüne dikkat çekti.

Mahkeme sanık M.N.P’yi ağırlaştırılmış müebbet mahpusla cezalandırdı, sanığın yaşının küçüklüğü nedeniyle cezayı 24 yıla indirip tahrik yahut uygun hal indirimi uygulamadı. Sanığın babası, 4 ağabeyi, amcası ile amcası oğullarının da ortalarında bulunduğu 11 sanık hakkında ise cinayeti aile meclisi kararıyla aldıklarına dair kâfi somut ve inandırıcı kanıt elde edilemediğinden beraatlarına karar verdi.

YARGITAY BERAATLARI ONADI, SANIĞA DA İNDİRİM İSTEDİ

Yargıtay 1. Ceza Dairesi 18 Haziran 2019 günü belgeyi temelden inceleyip tüm aile bireyleri hakkında verilen beraat kararlarını onarken, M.N.P’ye verilen 24 yıl cezayı fazla bularak lokal mahkeme kararını oy birliğiyle bozdu. Yargıtay bozma kararında töre cinayetlerinin kriterlerini de belirledi.

Töre saikiyle öldürmeden kelam etmek için öncelikle mağdurun toplumda genel olarak benimsenmiş bir davranış, ya da hayat biçimine ters hareket etmiş olması ve bu ters davranışın mevtle cezalandırılması gerektiğinin o toplumda yaşayanlar tarafından beklenen bir reaksiyon olduğunun kabul edilebilmesi gerektiğine dikkat çekti. Cinayetin fail tarafından toplumun öldürme beklentisinin yönlendirmesiyle, yalnızca alışılmamış davranışın cezalandırılması vazifesi üstlenilerek işlenmesi halinde töre saiki olabileceği vurgulandı.

TÖRE NAMUSU DA İÇİNE ALAN ÜST BİR KAVRAMDIR

Yargıtay, töre kavramının namus kavramıyla sıklıkla karıştırıldığını, namus kavramının bir toplum içinde ahlak kurallarına ve toplumsal bedellere bağlılık, iffet, doğruluk, dürüstlük olarak tanımlandığını, töre ile namusun emsal, lakin farklı kavramlar olduğu, merasimin muhakkak şartlarda namusu da içine alan üst bir kavram olduğuna dikkat çekti.

TOPLUM İSTEMEDİ, PAHA YARGILARINA MUHALİF DİYE ÖLDÜRDÜ

Yargıtay, bireylerin sübjektif namus anlayışından, kıskançlıktan, cinsel istek ve isteklere karşılık alamamaktan, kınamaktan, hoşlanmamaktan, tasvip etmemekten ve kelam geçirememekten kaynaklı işlenen cinayetlerin “Töre” olarak nitelendirilemeyeceğinin altını çizdi. Tıpkı biçimde, toplumun tasvip etmediği yahut kınadığı davranışları, ömür biçimini tercih edenlerin öldürülmesinin de toplumdaki öldürme beklentisi açıkça ortaya konulmadan, yalnızca bu nedenle töre saikiyle öldürme olarak değerlendirilemeyeceğine işaret edildi.

Yargıtay ablasıyla gönül ilgisi yaşadığı savıyla Muharrem Yıldırım’ı öldüren suça sürüklenen çocuğun, kendi sübjektif bedel yargılarına alışılmamış hareket ettiğini düşündüğü Muharrem’i toplumsal bir istek olmaksızın taammüden öldürdüğünü, töre saikiyle verilen mahkûmiyet kararının yöntem ve yasaya ters olduğunu belirtti.

Yargıtay, cinayetin töre saikiyle işlenmediğini, hata tarihinde 15-18 yaş kümesinde olan sanığın cezasında indirim oranının artırılması gerektiğine hükmetti.

15 YIL CEZA ONANDI 5 AY SONRA TAHLİYE OLDU

Dosyayı ikinci sefer ele alan Ağır Ceza Mahkemesi sanığı 5 Eylül 2019 günü 15 yıl mahpusla cezalandırdı, tekrar düzgün hal ve tahrik indirimini uygulamadı. Belgeyi yine inceleyen Yargıtay verilen cezanın adap ve yasaya uygun olduğunu belirterek kararı 25 Ocak 2021 günü oy birliğiyle onadı. Karar cinayet tarihinden 10 yıl sonra kesinleşirken, sanık M.N.P onama kararından 5 ay sonra 15 Haziran 2021 günü cezasını tamamlayıp tahliye edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
‘Töre mi, namus mu?’ tartışması sürerken tahliye oldu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin