Türkiye’de kaç kişinin HIV virüsü taşıdığı açıklandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) tarafından birinci olarak 1988 yılında HIV konusunda farkındalık yaratmak gayesiyle belirlenen 1 Aralık Dünya HIV / AIDS Günü hasebiyle bahse dikkat çeken uzmanlar, ülkemizde 2000-2018 yılları ortasındaki periyotta HIV enfeksiyonu görülme sıklığının yüzde 400 oranında artış gösterdiğini kaydetti.

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) HIV/AIDS Çalışma Kümesi Lideri Prof. Dr. Halis Akalın, 1 Aralık Dünya HIV/AIDS Günü için yaptığı açıklamada, HIV enfeksiyonunun görülme yaşının ergenlik çağına kadar düştüğünü vurguladı. Prof. Dr. Akalın, Ülkemizde 2000 yılının başından 2018 yılına kadar yüzde 400lere ulaşan bir artış mevcuttur. Bu artışta rol oynayan kıymetli faktörler olarak HIV prevalansı yüksek olan kimi komşu ülkelerle yakın turistik ilgilerimiz, toplumda HIV enfeksiyonu hakkında farkındalığın gereğince gelişmemiş olması, HIV enfeksiyonu açısından riski daha yüksek olan hassas  gruplara gereğince ulaşılamaması, damgalama, ayrımcılık ve orta öğretimde cinsel yol ile bulaşan enfeksiyonlardan korunma eğitiminin kâfi olmaması üzere nedenler sayılabilir dedi.

HIV VE AIDS TIPKI ŞEY DEĞİL

HIV enfeksiyonu ile AIDSin birebir şey olmadığına dikkat çeken Prof. Dr. Akalın, şu bilgileri verdi: HIVin bedene girdikten sonra çoklukla viral bir üst teneffüs yolu enfeksiyonu üzere seyreden akut devrini, kronik enfeksiyon (asemptomatik dönem) devri izler. Bu periyotta de HIV enfeksiyonundan şüphelenebileceğimiz ağızda tekrarlayan mantar enfeksiyonları, gece yanığı gibi hastalıklar oluşabilir. HIV bedene girdikten sonra bağışıklık sisteminin hücrelerini (CD4+ T-lenfositleri) vakit içinde direkt ve dolaylı olarak hasara uğratır, azaltır ve bağışıklık sistemini zayıflatır. Bu bağışıklık sistemi hücrelerinin sayısının 200/mm3ün altına düşmesi ile AIDS devri başlar. HIV enfeksiyonu şayet vaktinde tanınarak tedavi edilmezse, yaklaşık 8-10 yıllık mühlet içerisinde bu periyoda ulaşılır. Bağışıklık sisteminin yeterlice zayıfladığı bu periyotta, bağışıklık sisteminin olağan olduğu bireylerde hastalık yapmayan ya da sık görülmeyen mikroorganizmaların yaptığı enfeksiyonlar (fırsatçı enfeksiyonlar) ve kaposi sarkomu, lenfoma üzere kanserler gelişir.

TÜRKİYEDEKİ SAYININ 70 BİNLERE ULAŞTIĞI İDDİA EDİLİYOR

2021 yılı sonu itibariyle dünyada 38,4 milyon HIV enfeksiyonu ile yaşayan kişi olduğunun varsayım edildiğini kaydeden Prof. Dr. Akalın,  Günümüze kadar yaklaşık 40 milyon kişi AIDS ya da AIDS ile bağlı fırsatçı enfeksiyon ya da kanserlerden kaybedilmiştir. 2021 yılında 1,5 milyon yeni HIV enfeksiyonu saptanmış olup, AIDS ve AIDS ile bağlantılı komplikasyonlar nedeniyle 650 bin kişi ömrünü yitirmiştir. Ülkemizde ise 2021 yılı sonu itibariyle Sıhhat Bakanlığı resmi kayıtlarında 32 bin kişi HIV ile yaşıyor olarak raporlanmıştır. Bunlardan 26 bini erkek bireylerdir. Hastalığından habersiz olduğu düşünülen şahıslarla bir arada ülkemizdeki HIV ile yaşayanların sayısının 65-70 bin ortasında olduğu varsayım edilmektedir dedi.

SADECE YARISININ BULAŞ YOLU BİLİNİYOR

Virüsün ülkemizdeki en sık bulaş yolunun cinsel yolla olduğunu anlatan Prof. Dr. Akalın, Resmi kayıtlarda bulaş yollarının yalnızca yarısı tam olarak raporlanabilmiştir. Bulaş açısından durumu bilinen şahısların yüzde 97,1inde bulaş yolu cinsel alakadır. Cinsel yolla bulaşın da yaklaşık yüzde 67sini heteroseksüel (kadın-erkek) bağ, yüzde 33ünü ise erkek-erkek ilgisi ve biseksüel bağlantı oluşturmaktadır. Ülkemizde HIV ile yaşayanların en ağır oldukları yaş aralığı 20 ila 45 yaş ortasıdır. Bununla birlikte 15-19 yaş aralığında son yıllarda dikkati çeken bir artış mevcuttur diye konuştu.

KOVİD, HIV TESTLERİ VE TAKİBİNİ SEKTEYE UĞRATTI

Kovid pandemisiyle bir arada HIV testi yaptırma imkanlarının da kısıtlandığına dikkat çeken Prof. Dr. Akalın, şunları söyledi: Son yıllarda resmi kayıtlara girenlerin azalması, Kovid-19 pandemisinin getirdiği karantina ve kapanma ya da bahis ile ilgili bakım veren kliniklerin büsbütün Kovid hastalarına yönelmesi üzere kısıtlamalar nedeniyle test yaptırma imkanlarının pandemiden olumsuz etkilenmesine bağlanmaktadır. 2023 yılında bu artış ivmesinin olağana dönmesi beklenmektedir. 1996 yılından itibaren tesirli kombinasyonların tedaviye girmesi ile yeni enfeksiyon sayılarında ve AIDSe bağlı vefat oranlarında bariz azalma meydana gelmiştir. Tedavisini tertipli sürdürenlerde hayat mühleti beklentisi, HIV ile yaşamayanlara nazaran neredeyse tıpkı düzeye gelmiştir. Bu tedaviler HIVi bedenden büsbütün silmediği için tedavinin ömür uzunluğu tertipli olarak alınması gerekmektedir. Yapılan çalışmalarda tedavisini tertipli olarak alan ve HIVin kandaki düzeyi en az 6 ay ölçülemeyecek düzeyde  seyredenlerin bulaştırıcı olmadığı gösterilmiş ve bu sonuçlar belirlenemeyen (B) = bulaştırmayan (B) yaklaşımını getirmiştir (B=B). Damgalama ve ayrımcılık hak ihlallerini beraberinde getirmektedir. Tüm toplum olarak damgalama ve ayrımcılık ile savaşmamız gerekmektedir. DHA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye’de kaç kişinin HIV virüsü taşıdığı açıklandı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin