TÜRKONFED: Her 3 patrondan 2’si personel çıkartmayı düşünüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Teşebbüs ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Lideri Süleyman Sönmez ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Lideri Orhan Turan, 24. Teşebbüs ve İş Dünyası Zirvesi’nde iktisattaki problemlere ait açıklamalarda bulundu.

Düşen siyaset faiz oranlarına karşın finansmana erişimin zorlaştığını söyleyen Turan, “Türk lirasının değerli ölçüde bedel yitirmiş olmasına karşın ham husus ve girdi fiyatlarındaki artışla bir arada ihracat azalma eğilimine girmiş durumda” dedi.

Sönmez ise, “Girdi maliyetleri bilhassa de bildiğiniz üzere güç maliyetleri durmadan artıyor. Avrupa’daki resesyon ve iç pazardaki sakinlikten kaygı eden her 3 iş insanından 2’si personel çıkartmayı düşünüyor” diye konuştu.

İŞ DÜNYASININ ÖNCELİKLİ SORUNU ENFLASYON

Belirsizliklerin arttığına dikkat çeken Sönmez, “Ülkemiz bu belirsizlik ortamında bir yandan yapısal problemleriyle yüzleşirken bir yandan enflasyon, faiz, kurs sarmalı içerisinde cari açıktan, bütçe açığına çok bilinmeyeni bir denklemi çözmeye çalışıyor” dedi.

Sönmez, “İş dünyasının yüzde 80’i enflasyonu öncelikli sorun olarak görürken, yüzde 90’ı finansmana erişimde sorun yaşadığını, yüzde 77 kadarı da karar verici ve düzenleyici kurumlar tarafından açıklanan regülasyonları baş karışıklığı yarattığını söz ediyor” diye konuştu.

‘KURUMLARIN BAĞIMSIZLIĞINI TESİS ETMELİYİZ’

Sivil toplumun güçlenmesi gerektiğine dikkat çeken Sönmez, “Hukukun üstünlüğü prensibini, gerçek manada tüm kurumlarımızla hayatın her alanında yaşatabilmeli, kurumlarımızın şeffaflığını, hesap verebilirliğini ve bağımsızlığını tesis etmeliyiz” dedi.

‘BÖLGESEL MİNİMUM ÜCRET’ ÖNERİSİ

Enflasyonun, kur ve faizin iktisatta dikkatle takip edilmesi gereken alanların başında geldiğini belirten Sönmez, şöyle devam etti:

“Enflasyon fiyat sarmalına da girmiş görünüyoruz.

Enflasyon problemini çözmeden yapılacak minimum fiyat artırımı çalışanların refah ve alım gücünü artırmayacaktır. Bununla birlikte TÜRKONFED olarak bölgesel taban fiyat uygulamasını son derece kıymetli görüyoruz.”

TÜSİAD: FİNANSMANA ERİŞİM ZORLAŞTI

TÜSİAD Lideri Orhan Turan ise, “Düşen siyaset faiz oranlarına karşın finansmana erişimin zorlaştığını görüyoruz. Türk lirasının değerli ölçüde kıymet yitirmiş olmasına karşın ham unsur ve girdi fiyatlarındaki artışla birlikte ihracat azalma eğilimine girmiş durumda” dedi.

Turan’ın konuşmasından başka satır başları ise şu formda:

‘YATIRIMLARDAKİ YAVAŞLAMA’ VURGUSU

* Yatırımlardaki yavaşlama, istihdam yaratma imkanlarının da dilek edildiği kadar artmaması demektir. Kâfi iş imkanı yaratılamazsa bir de üstelik enflasyon yüksek olunca sabit ve dar gelirliler açısından ekonomik şartlar zorlaşıyor.

* Ülkemiz vatandaşlarımızın refah düzeyini koruyup eleştirebilmek için en az yüzde 4-5 bir büyüme patikasına girmesi gerekiyor.

* Yüksek enflasyonist ortam, büyüme, istihdam yaratma, gelir adaleti sağlama, dijital çağa ayak uydurma, yeşil dönüşümü gerçekleştirmek üzere öbür tüm ekonomik gayelerin yerine getirilmesini maalesef zorlaştırıyor.

‘ESAS KIYMETLİ OLAN YAPISAL SIKINTILARI HALLETMEK’

* Bugün dünya iktisadından kaynaklanan zorlukları süreksiz tedbirlerle hafifletmek muhtemel. Aslında şu anda da yapılan esasen bu. Bu ek zorluklar bizim yapısal meselelerimiz üzerine ekleniyor. Yapısal meselelerimizi hafifletirsek dünya iktisadından gelen negatif şokların tesirini de çok daha hafif hissederiz.

* Bu nedenle temel değerli olan yapısal problemleri hallederek, Türkiye iktisadının dayanıklığını artırmak ve ülkeyi global risklere karşı daha askıda hale getirmek.

* Bunun için üretim yapısını ithalata bağımlı olmaktan çıkartmak daha yüksek teknoloji eserlere yönelmek, verimliliği ve katma kıymeti yükseltmek ve ihracatın rekabet gücünü artırmamız gerekiyor. (ANKA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
TÜRKONFED: Her 3 patrondan 2’si personel çıkartmayı düşünüyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin