Vahap Seçer: Büyükşehir ile uğraşacağınıza, memleketin işleriyle uğraşın

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2013’te açılacağı öne sürülen Memleketler arası Havaalanı ve Pamukluk Barajı’nın hala açılmadığını dikkat çeken Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Seçer, “Büyükşehir Belediyesi ile uğraşacağınıza, şu memleketin işleriyle uğraşın” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediye Lideri Vahap Seçer, batı ve merkez ilçelerin muhtarlarıyla yaptığı Muhtarlar Toplantısı’nı son olarak Tarsus ve Çamlıyayla’da misyon yapan muhtarlarla gerçekleştirdi.

Sözlerine; Torosların eteklerinden ova köylere kadar birçok insan tanıdığını, lakin asla ayrımcı bir fikre sahip olmadığını belirterek başlayan Seçer, “Biz ailemizden ‘Bu falanca partili yüz vermeyin, filanca görüşten, filanca mezhepten, filanca köyden’ diye hiç duymadık. Esnaf adamın, rızkında, işinde-gücünde olan adamın siyaseti olur mu? Olmaz. Bizim de hiç olmadı. Bu hayat anlayışımı, siyasete girdikten sonra da devam ettirdim” dedi.

“1,5 YILDIR HİZMET ALANIMDA ÖNEMLİ BİR HAREKETLİLİK VAR”

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin güçlü bir belediye olduğunun altını çizen ve asla ağlayan bir belediye olmadığını lisana getiren Seçer, “Maalesef bütün hibelerin, bütün kredilerin yüzde 95’i Cumhur İttifakı’na mensup belediyelere veriliyor. Ben aciz bir belediye lideri değilim, benim kentim de aciz değil. Ancak bu tenkiti yapmak zorundayım. Belediyemiz güçlü; yol da yapıyor, toplumsal hizmet de yapıyor, yoksula fukaraya da bakıyor” diye konuştu.

Pandeminin ve yaşanan ekonomik krizin etkilerini attıktan sonra, son 1,5 yıldır Tarsus’a hizmet manasında önemli bir hareketlilik getirdiklerini vurgulayan Seçer, “Bugüne kadar kullandığımız yaklaşık 1.3 milyon ton asfaltın 217 bin tonu buraya kullanılmış, Çamlıyayla hariç. Kent genelinde küme yollarında yaptığımız toplam 1868 km sathi kaplamanın 312 kilometresini yeniden Tarsus’ta gerçekleştirdik. Artık Çamlıyayla yolunu açıyoruz. Bu ortada, bizim sorumluluğumuzda olmayan, ancak vatandaş mağdur olmasın diye yaptığımız yol çalışmaları için de tam 65 milyon lira harcamışız” ifadelerine yer verdi.

Mersin’in 2029 yılına kadar otobüs gereksinimi olmadığını söyleyen ve Tarsus halkı için en yeni otobüslerin hizmete verildiğini söz eden Seçer, “Tarsus’un sokakları dar ve köy yolları da otobüslere uygun olmadığı için, yeni aldığımız atak otobüslerden 41 adedi burada hizmet veriyor” dedi.

“BİZ BELEDİYEYİZ, BİZ DEVLETİZ, BİZ HALKIN TA KENDİSİYİZ”

Tarsus’ta içme suyu çalışmalarının yapılacağı bölgelerin bilgisini de veren Seçer, Baltalı’dan Kargılı’ya, Verimli’ye, Karaçerçili’ye Karsavran’a, Çiçekli’ye, Simithacılı’ya kadar olan bölgede içme suyu çalışmaları olduğunu, ilerleyen süreçte Berdan’ın suyunu tüm doğu ova köylerine, daha sonra batıya vereceklerini söz etti.

Pamukluk Barajı hayata geçtiği vakit da su fiyatlarında ucuzlama olacağının bilgisini aktaran Seçer, “Biz Pamukluk Barajı’nın içme suyu isale sınırının üretimi için uğraşıyoruz. Pamukluk Barajı tarım için değerli, fakat bilhassa Mersin merkezin içme suyu için çok daha önemli” dedi.

Tarsus’ta yıktıkları Şelale Otel’in yerine tekrar otel yapma fikrine karşı çıktığını da söz eden Seçer, “Tarsus’ta Şelale Oteli’ni yıktık, itirazlar oldu; ‘otel olsun’ diye. Ben de dedim ki; biz otelci değiliz, otel özel kesimin işi. Belediye tüccar değil. Buraya halka açık, çok hoş bir toplumsal tesis yapıyoruz” dedi.

Atatürk Parkı’nı, Ötüken Vadi Parkı’nı ve Yarenlik Alanı’nı düzenlediklerini, Kültür Parka çok hoş bir proje üzerinde çalıştıklarını ve Tarsus Gençlik Kampı’nı çocukların cümbüş yeri haline getirdiklerini kelamlarına ekleyen Lider Seçer şunları söyledi:

* “Gençlik Kampı’nı halka açtık. Otobüs de gönderiyoruz, çocuklarımızın orada yiyeceğini, içeceğini, muhtaçlığını da temin ediyoruz. Her kısımdan, her yerden insan gelsin. Bir ortada olsunlar. Beşerler bir ortada olsun. Biz bir milletiz onu hissetsin, iç içe olsun. Zengini yoksulu sorunu değil arkadaşlar. Biz belediyeyiz, biz devletiz, biz halkın ta kendisiyiz. Toplumsal devlet bu.

* Artık o Gençlik Kampı’nı Gençlik ve Çocuk Kampı’na çeviriyoruz. Şu anda bakıma aldık. Çok hoş, yeni; çocuklarımızın vakit geçireceği konseptte çalışmalar yapılıyor. Yaş almış yurttaşlarımız, emeklilerimiz, bayanlarımız; halk geliyor, halkın ta kendisi geliyor oraya. Bu insanın kendi cebinden bir araca binip ya da arabası yok ki gitsin esasen.

* Çocuğunu bu türlü bir cümbüş alanına, hoş vakit geçirerek inançlı bir alanı götürme imkanı yok. Biz bunu belediye olarak yapıyoruz ancak bu sorumluk muhtarlarımıza da ilişkin. Muhtarlarımız bu insanları; bizden otobüs isteyecek, randevu alacak; getirecek 50 kişi, 100 kişi, 200 kişi. Birçok muhtarımız da bunu yaptı, son derece mutlular.”

Mezarlıklar konusuna da değinen ve Tarsus’un 314, Çamlıyayla’nın 43 tane mezarlığının bulunduğunu söyleyen Seçer, “Biz bunları bakıma başladık, programa aldık. Bu çalışmaları 2023 yılında çok hızlı bir hale getireceğiz. Sucular Mezarlığı devreye girdi. Artık Tarsus’un uzun yıllar mezarlık gereksinimi olmayacak” dedi.

“SİYASİ AYRIMCILIĞA, SİYASİ BÖLÜCÜLÜĞE VE SİYASİ DÜŞMANLIĞA BÜSBÜTÜN KARŞIYIM”

Mustafa Kemal Atatürk’ün attığı temellerin sağlam olduğunu, Türkiye Cumhuriyeti’nin halkın iradesinin tecelli ettiği parlamentodan yönetilecek bir devlet olduğu gerçeğini lisana getiren Seçer, adaletin olmadığı yerde hiçbir şeyin olamayacağının altını çizdi. Adaletli bir idarenin, refah ülkesinin ortaya çıkmasına neden olacağını vurgulayan Lider Seçer, demokrasi ve adaletin olmadığı yerlerde de, toplumların durumunun yerle yeksan olduğunu belirtti.

Siyasi ayrımcılığa, siyasi bölücülüğe ve siyasi düşmanlığa büsbütün karşı olduğunu, kendisine oy veren-vermeyen bütün muhtarların ve vatandaşların kardeşi olduğunu söz eden Seçer, “Ne 3,5 yılda, ne de kalan süremde, benim insanlara dair nefret söylemimi, kin söylemimi, ayrımcılık söylemimi kimse duymadı ve duymayacak da. Zira bizim özümüzde, kalbimizde, beynimizde ve terbiyemizde bu türlü bir şey yok” dedi.

Tarsus’un kıymetli bir sanayi kenti olduğunu lisana getiren Seçer, Kıyı Bandı Projesi’nin üzerinden kaç yıl geçmesine karşın bir uzaklık alınamadığını hatırlattı. 2013’te açılacağı öne sürülen Milletlerarası Havaalanı ve Pamukluk Barajı’nın hala açılmadığını dikkat çeken Seçer, “Büyükşehir Belediyesi ile uğraşacağınıza, şu memleketin işleriyle uğraşın. Karboğazı’na büyük bir turistik tesis yapsın Turizm Bakanlığı. Biz işbirliği için efor sarf ediyoruz, sesimizi duyuralım, biz de katkı yapalım, turizm cenneti olsun. Gidin bütün memleketlere bakın, merkezi hükümete bağlı bakanlıkların birçok hizmeti var” dedi.

2023 yılı içerisinde Atatürk Caddesi, Fatih Sultan Mehmet Caddesi’nin kesiştiği noktaya, Çamlıyayla çıkışına Tarsus’un birinci battı-çıktısını yapacakları muştusunu veren Lider Seçer, birçok kentte bu çalışmayı Karayolları’nın yaptığını hatırlattı. Lider Seçer, “Mahkeme kadıya mülk değil. 7 ay sonra seçim var. Biz iktidar olalım, şayet bu Mersin’i uçurmazsam ben bu koltuğu bırakırım. Bakın bunun tarihini not alın” dedi.

“ÇAMLIYAYLA MERKEZİNİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEĞİZ”

Ulaştırma Bakanlığı’nın Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep süratli tren projesi hakkında da muhtarlara bilgi veren Seçer, projenin Tarsus’un göbeğinden geçtiğini ve bunun çok büyük bir sorun olduğunu vurgulayarak “Doğru olan süratli trenin yerin altından geçmesidir. Kesinlikle bir maliyeti var, lakin bu kentin de bir bedeli var. Bizim desteklediğimiz proje bu şekildedir” ifadelerini kullandı.

Çamlıyayla için de 2023 yılında çok değerli çalışmalar yapacaklarını kaydeden Lider Seçer, “Haziran’a kadar, yani yayla dönemine kadar yapacağımız çalışmalarla, Çamlıyayla merkezin çehresini değiştireceğiz. Otoparkımız bitti zati. Çamlıyayla’nın yollarına 9 bin küsur ton asfalt dökmüşüz. 90 km’nin üzerinde de sathi kaplama yapmışız” diye konuştu.

Belediye’nin öbür hizmetleri hakkında da bilgi veren Lider Seçer; Mahalle Mutfakları, Süt Dağıtımı, Kurs Merkezleri, Dosthane, Meskende Bakım üzere hizmetlerden, gereksinim duyan her vatandaşın faydalanmasını isteyerek, ALO 185’de muhtarlar için özel bir sınır olduğunu ve muhtarların bu çizgisi faal olarak kullanmalarını istedi.

Buluşmada; Tarsus-Çamlıyayla Muhtarlar Federasyonu Dernek Lideri Turgay Benli, Tarsus Muhtarlar Dernek Lideri Mustafa Naci Güllü ve Çamlıyayla Muhtarlar Dernek Lideri Fehmi Tanrıverdi de, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Tarsus ve Çamlıyayla ilçelerine yapılan hizmetler için teşekkürlerini iletirken, ilçeleriyle alakalı taleplerini de lisana getirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Vahap Seçer: Büyükşehir ile uğraşacağınıza, memleketin işleriyle uğraşın

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

NeHabers Uygulamasını Yükleyin

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin