YÖK Lideri: Tek tipleşmiş yükseköğretimin geleceğe katkısı olmaz

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kastamonu Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı Toplantısı’nda; YÖK Lideri Erol Özvar, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Lideri Dr. Muhammed Adak, YÖK Yürütme Şurası Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile ihtisaslaşma misyonu üstlenmiş 22 üniversitenin rektörü ile rektör yardımcıları bir ortaya geldi.

Toplantıda konuşan YÖK Lideri Özvar, gerek araştırma odaklı gerek bölgesel kalkınma odaklı gerekse başka üniversiteler ortasında katı ayrım yahut kümeleşme gözetmediklerini söyleyerek, şu tabirleri kullandı:

*Daha fazla kurumlar ortası bir rol paylaşımı gözetiyoruz. Kurumsal çeşitliliğin kısa ve uzun vadede hem bölgelerimizin hem de ülkemizin gelişimi için hayati olduğunu tabir etmek isterim.

*Kaynakların hudutlu, gereksinimlerin farklı ve beklentilerin çeşitli olduğu, erişimin tarihte görülmemiş biçimde arttığı günümüz kitlesel yükseköğretim arenasında tek tipleşmiş bir yükseköğretim yapısının ne topluma ne iş dünyasına ne de ülkenin geleceğine bir katkısı olacağını düşünmüyorum.

*Kurumsal tek tipleşmeyi bir manada kaynak israfı olarak da görüyoruz. Bu nedenle kurumsal çeşitlilik bizim birincil önceliklerimiz ortasındadır.

*Bu kapsamda bölgesel kalkınma üniversitelerimizin bölgelerine getirecekleri dinamizm ve sağlayacakları yararları çok önemsiyorum.

Erol Özvar, bölgesel kalkınma üniversitelerinin bulunduğu bölgeyi düzgün tahlil etmesi, bölgenin ve toplumun gereksinimlerinin neler olduğunun göz önünde bulundurulması; bu kapsamda üniversitelerin bölgeye ve topluma sunabilecekleri her türlü eğitim, araştırma ve iş birliğinin kıymetlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

‘3’LÜ SARMALA TOPLUMU DA ENTEGRE ETMENİZ ÖNEMLİ’

Özvar, bölgesel kalkınma üniversitelerinin rektör ve rektör yardımcılarına hitap ederek,
şu sözleri kullandı:

*Kurumlarınızda, bu süreçlerin takibiyle görevlendirilmiş fonksiyonel sistem ve ünitelerin kurulmasını önemsiyorum. Bölgesel iş birliğinin sonları oluşturulurken üçlü sarmal yani devlet, üniversite ve sanayi iş birliğini bir adım öteye götürerek bu sürece toplumu da entegre etmeniz çok kıymetlidir.

*Bu üçlü sisteme toplumu da dahil ettiğinizde kuracağınız dörtlü düzenek, sağlıklı bir iş birliği gerçekleştirmeniz için kolaylaştırıcı olacaktır. Bu sayede yükseköğretim kurumlarınız, devlet-özel dal kuruluşları, iş dünyası ve toplumla bütünleşik bir mekanizmayı oluşturabileceklerdir.

*Bu sistem ve süreçlerin düzgün bir halde işlemesi sonucunda üniversiteleriniz, devlet ve özel kesim kuruluşlarıyla uyumlu, iş dünyasının bilgi ve insan kaynağı gereksinimlerine süratli karşılık verebilen, toplum beklentilerini karşılayan ve bu sayede bölgesel kalkınmanın ve münasebetiyle ulusal kalkınmanın önünü açan kuruluşlar haline gelebilecektir.

‘DİĞER ÜNİVERSİTELERLE İŞ BİRLİĞİNİ ÖNEMSİYORUZ’

Üniversiteler ortasındaki misyon farklılaşmasının, onları birbirinden uzaklaştırması ve katı lig oluşturması olarak algılanmaması gerektiğine dikkat çeken Özvar, “Farklı yapı ve misyondaki üniversitelerimiz farklılıklarıyla ve sahip oldukları önceliklendirmelerle birlikte bir bütünün yani Türkiye yükseköğretim sisteminin fonksiyonel bir modülünü oluşturmaktadır. Bu nedenle bölgesel kalkınma üniversitelerimizin araştırma üniversitelerimizle öteki devlet ve vakıf üniversitelerimizle iş birliğini de önemsiyoruz. Burada bilgi transferinden araştırma ve eğitim iş birliklerine kadar geniş bir spektrumu kastediyorum” diye konuştu.

YÖK Lideri Özvar, ‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması Programı’ kapsamındaki 22 üniversitenin, toplam üniversite sayısının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu da kaydetti. (DHA)

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
YÖK Lideri: Tek tipleşmiş yükseköğretimin geleceğe katkısı olmaz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Kıbrıs ve Türkiye'nin Tarafsız Haber Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin